در نزدیکی تونل کندوان اتفاق افتاد

واژگونی مرگبار اتوبوس مسافر بری در جاده چالوس

صبح روز شنبه یک دستگاه اتوبوس مسافربری در جاده کرج - چالوس نرسیده به تونل کندوان از مسیر خود منحرف وبعد از برخورد با  تیر برق واژگون شد. در جریان این حادثه 16 نفر از سرنشینان اتوبوس جان خود را از دست داده و 12 تن دیگر مجروح شدند. پلیس راه علت این حادثه را ناتوانی راننده در کنترل وسیله نقلیه و تخطی از سرعت مطمئنه تشخیص داد. با دستور سازمان امداد و نجات تمامی تیم‌های امدادی از سوی هلال احمر به سمت محل حادثه اعزام شدند. طبق گزارش سازمان هلال احمر 12 تیم عملیاتی شامل 36 امدادگر همچنین 12 دستگاه خودروی عملیاتی و 8 دستگاه آمبولانس در این حادثه حاضر شدند. این اتوبوس 28 سرنشین داشته و از عباس‌آباد به سمت تهران در حال حرکت بود.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
واژگونی مرگبار اتوبوس مسافر بری در جاده چالوس
نوآوران -

در اثر این حادثه 16 تن از سرنشینان این اتوبوس جان خود را از دست دادند و 12 تن دیگر نیز مصدوم شدند. عوامل امدادی مصدومان حادثه را به مراکز درمانی انتقال دادند. در ادامه اجساد این حادثه به پزشکی قانونی استان البرز منتقل شدند. همچنین به دلیل برخورد اتوبوس با دکل برق فشار قوی، برق منطقه نیز قطع شده بود.  ساعاتی بعد سرهنگ نادر رحمانی، رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا، در رابطه با علت اولیه واژگونی اتوبوس گفت: مقارن ساعت 2:50 بامداد امروز-شنبه- یک دستگاه اتوبوس که در محور چالوس به کرج در حال حرکت بود در محدوده سه راهی دیزین از جاده خارج شده و پس از واژگونی و برخورد با تیر برق از حرکت ایستاد.

رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا با بیان اینکه سرنشینان این اتوبوس متعلق به سازمان یا نهاد خاصی نبوده و شهروند بودند درباره علت این حادثه گفت: پس از بررسی کارشناسان پلیس راه، عدم توانایی در کنترل وسیله نقلیه و تخطی از سرعت مطمئنه در پیچ راه از سوی راننده اتوبوس به عنوان دلیل اولیه این حادثه تشخیص داده شده است. از نظر رئیس پلیس راه البرز یک طرفه شدن جاده و خلوتی وسوسهانگیز جاده می تواند باعث این اتفاق شده باشد.

   تکرار حوادث ناگوار جادهای

حوادث ناگوار جادهای در چند ماه اخیر در حال تکرار شدن است و در این بین اتوبوسها با توجه به اینکه تعداد مسافران بیشتری را در خود جای میدهند حوادث تلخی را آفریده اند. یکی از آخرین نمونه های این تصادفات  روز جمعه اول مرداد ماه اتفاق افتاد. در جریان این حادثه یک دستگاه اتوبوس ولوو به دلیل نقص فنی  در کیلومتر 47 محور قزوین - رشت از ناحیه موتور دچار حریق شد که گشت پلیس راه ، اتوبوس را متوقف کرد. بنابراین تمامی سرنشینان اتوبوس از اتوبوس پیاده شده و این حادثه هیچ تلفات جانی و مجروحی نداشت.

قبل از آن نیزدر تاریخ 30 تیرماه یک دستگاه اتوبوس مسافربری در شیروان با یک کامیون برخورد کرده بود. در این حادثه یک سرنشین 40ساله اتوبوس ولوو در دم جان باخت. در این حادثه نیز بی احتیاطی راننده اتوبوس در توجه به جلو و رعایت نکردن فاصله طولی علت وقوع حادثه اعلام شد.  قبل از آن نیز 8 سرباز پادگان 04 ارتش در یک سانحه رانندگی در تاریخ 15 تیرماه دچار مصدومیت شدید شدند. این حادثه در کمربندی نوشهر-چالوس و براثر برخورد اتوبوس حامل سربازان با یک دستگاه پژو اتفاق افتاد. طبق اعلام مرکز فوریتهای پزشکی استان مازندران  همگی مصدومان توسط عوامل امدادی 115 به بیمارستان شهید بهشتی نوشهر اعزام و بلافاصله تحت معالجه و درمان قرار گرفتند. شاید علت توجه به این خبر با وجود تلفات جانی در حادثه، تراژدی سربازان سانحه تصادف اتوبوس حامل سربازان پادگان 05 کرمان بود که چندی پیش اتفاق افتاده و مورد توجه افکار عمومی قرار گرفته بود و رسانهها نیز بهناچار اخبار آن را مو به مو گزارش میکردند. این حادثه در 3 تیر ماه سال جاری اتفاق افتاد و منجر به کشته شدن 19 سرباز شد. کشته شدن این سربازان باعث شد درباره حمل و نقل سربازان نیز تصمیماتی گرفته شود تا جایی که فرمانده نیروی زمینی ارتش از تشکیل سازمان اتوبوسرانی در این نیرو برای نقل و انتقال سربازان خبر داد و اعلام کرد که  در آینده از امکانات ریلی برای انتقال سربازان استفاده میشود و برای اتوبوسها نیز ناظر قرار داده شده است. اما بعد از آن باز هم شاهد تصادف اتوبوس حامل سربازان در جاده چالوس بودیم. 

  کاهش آمار کشته ها با وجود بالا بودن آمار

بنا بر گزارش های پلیس راهبر  آمار  تصادفات جادهای در حال کاهش است. با این حال تعداد زیادی از کشته شدگان در سال به این حوادث مربوط میشود. تا جایی که در فاصله 25 اسفندماه سال 94 تا پایان روز 6 فروردین 95، 5هزار و 5 هزار و 500 فقره تصادفات فوتی و جرحی در جادههای کشور گزارش شد این در حالی است که تقی مهری، رئیس پلیس راهور ناجا اعلام کرده است طی 10 سال گذشته در تصادفات فوتی، حدود 10 هزار نفر کاهش داشتهایم.  هرچند که در تصادفات ده ها علل دیگر نقش آفرینی می کنند و سازمان ها و دستگاه ها در این تصادفات مقصر شناخته می شوند.

یکی از دلایل کاهش این آمار جریمه های سنگین برای تخلفهای جاده ای از جمله سبقت و سرعت غیر مجازاست. علاوه بر این پلیس معتقد است ضمن ایمنسازی جادهها و کنترل ترافیک توسط پلیس راهبر جادهای رانندگان نیز به قوانین جاده ای توجه داشته باشند تا شاهد کاهش این آمار بالا در تصادفات جاده ای باشیم. بسیاری معتقدند تصادفهای وسایل نقلیه عمومی ناشی از استهلاک بالای اتوبوسها و مینیبوسها و غیراستاندارد بودن آنها و بیتوجهی رانندگان این وسایل است که با از رده خارج شدن وسایل نقلیه مستهلک میتوان از آمار کشتهها کاست.