یک بار دیگر اشتباه پزشکی حادثه آفرید

جاماندن باند پانسمان در گلوی پسر بچه 9 ساله

این‌بار یک گاز استریل در گلوی پسربچه ۹ ساله‌ای که برای عمل لوزه به بیمارستانی در بوشهر رفته بود جاگذاشته شد تا پزشکان مجبور شوند بار دیگر این کودک را برای برداشتن این پانسمان عمل کنند.

  1. ۱۲ ماه قبل
  2. ۰
خطای پزشکی
نوآوران -

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر با اشاره به اینکه جاماندن باند پانسمان در گلوی پسر بچه 9 ساله بوشهری یک قصور پزشکی بوده و در حال رسیدگی به این پرونده هستیم گفت:جا ماندن پانسمان در عمل اتفاق شایعی نیست اما نادر هم نیست، روش معمول این است که گاز پانسمان را حین عمل در گلو می‌گذارند تا خون وارد ریه بیمار نشود و بعد از پایان عمل هم پانسمان را برمی‌دارند اما در این پرونده، پانسمان از گلو برداشته نشده و این یک قصور پزشکی است.

سید سجاد اقبالی تاکید کرد که این اتفاق به هیچ عنوان عمدی نبوده است اما هم اکنون در مرحله وصول شکایت هستیم تا پزشک خطاکار از خود دفاع کند و بعد تصمیم گیری انجام شود.

اقبالی هم چنین درباره رفتار بد متخصص مربوطه با خانواده پسر نه ساله، گفت: طبیعی است این برخورد را نمی‌پذیریم، پدر فرزند هم برای رسیدگی به موضوع نزد ما آمد و قرار شده شرح واقعه را بنویسد تا ما پیگیری کنیم و منع فعالیت پزشک در اتاق عمل را اعلام کردیم.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ادامه داد : در این پرونده دو مسئله قصور پزشکی و بحث اخلاقی موضوع مطرح است اگر قصور پزشکی باشد که پرونده به نظام پزشکی ارجاع داده می‌شود و اگر هم بحث اخلاقی و برخورد بد با بیمار باشد این موضوع هم در مجرای قانونی خود رسیدگی خواهد شد.

آمار رو به افزایش قصور پزشکی در حین زایمان

بریده شدن پلک نوزاد حین عمل سزارین در بیمارستان تخصصی چشم پزشکی فیض اصفهان، بریدگی لپ نوزاد،مرگ نوزاد همدانی با ۴ کیلوگرم بخاطر انجام زایمان طبیعی به‌جای سزارین، زندگی نباتی نوزاد 5 ماهه بر اثر رسیدگی نامناسب و تاخیر در زمان زایمان و شکستکی بازو نوزادی که بعد از گذشت 12 ساعت از تولد درمان شد همه از نمونه های قصور پزشکی در چند ماه اخیر است که در فضای اجتماعی سرو صدای زیادی به‌پا کرده است.

بررسی آمار پرونده‌های رسیدگی شده به قصور پزشکی در پزشکی قانونی نشان می‌دهد که در سال 94، جراحی زنان و زایمان و نازایی با 943 مورد پرونده ارجاعی به پزشکی قانونی، در صدر شکایات قرار داشته و البته از این تعداد 631 مورد با حکم تبرئه و 312 مورد با محکومیت روبه‌رو شده‌اند. همچنین در پزشکی قانونی به خطاهای پزشکی «ماما» ها هم جدای از تخلفات جراحی زنان و زایمان و نازایی رسیدگی شده که آمار آن عبارت است از ثبت 210 مورد شکایت با صدور محکومیت برای 85 مورد.

پس از جراحی زنان و زایمان، جراحی عمومی، جراحی ارتوپدی، دندانپزشکی و پزشکی عمومی به ترتیب با 631، 604، 542 و 366 مورد شکایت در رتبه‌های بعدی قرار دارند که البته از مجموع این شکایات به ترتیب در 297، 178، 307 و 145 مورد حکم محکومیت صادر شده است.

در مقابل نیز روماتولوژی با ثبت پنج مورد شکایت و تبرئه هر پنج مورد کمترین شکایت و قصور پزشکی را به خود اختصاص داده و پس از آن هم تخصص‌هایی مانند داخلی کلیه، پزشکی قانونی، داروسازی و غدد به ترتیب با شش، هشت، 9 و 9 مورد شکایت در رتبه‌های بعدی قرار دارند که از این تعداد نیز به ترتیب سه، دو،پنج و سه مورد به محکومیت متخلفان منجر شده است.

نارسایی؛ عامل اصلی مرگ نوزادان در مناطق محروم

نارسایی و عارضه کمبود وزن هنگام تولد نوزادان مهم‌ترین علت فوت آن‌ها است.اینرا رییس اداره نوزادان وزارت بهداشت
به خبرنگار نوآران گفت.محمد حیدرزاده با اشاره به اینکه متغیرهای سواد پدر، فاصله تولد با کودک قبلی، وضعیت و وزن نوزاد هنگام تولد، نوع زایمان و بارداری پر خطر ارتباط معناداری با مرگ و میر شیر‌خواران دارد،گفت: توجه ویژه به دوران نوزادی و مراقبت ویژه از نوزادانی که از مادران در معرض خطر متولد می‌شوند را عامل موثر در کاهش مرگ و میر شیرخواران است و  ارائه آموزش‌های بهداشتی و مراقبت‌های ویژه از این مادران در کاهش این نوع مرگ و میر نقش بسزایی دارد.

حیدرزاده ادامه می‌دهد:در استان‌های  سیستان و بلوچستان،قسمت شرق خراسان رضوی و جنوب کرمان بیش‌ترین تعداد مرگ نوزادان را دارد که علاوه بر  کمبود متخصص نوزاد در این شهرها،بی‌سوادی مادران و نداشتن اطلاع آن ها از نیاز نوزادان در دوره بارداری و مراقبت مناسب، بیش تر کودکان با نارسایی هایی مانند: نارسایی قلبی،گوشی و یا مغزی به دنیا می آیند. لازم است والدین با رعایت نکات و آموزش‌های مربوطه از وقوع این امر جلوگیری کنند.

او در پایان گفت:یکی از رسالت‌های ما این است که با شناسایی مشکلاتی که در این مناطق و یا سایر استان های کشور با نام قصور پزشکی مطرح می شود، آن ها را کاهش دهیم و علاوه بر افزایش آگاهی خانواده‌ها کمبود و فقر اطلاعاتی پزشکان را نیز مورد توجه قرار دهیم.