معادله فوت بیماران دیالیزی چندمجهولی‌تر شد

وجود آب مسموم در دستگاه دیالیز؛ یک احتمال برای مرگ

خبر فوت بیماران دیالیزی بعد از ترخیص از بیمارستان سینای کارون اهواز، توجه مسئولان و رسانه ها را به خود جلب کرد. بعد از مراجعه اولیای دم این بیماران به بیمارستان و انعکاس اخبار آن در رسانه‌ها، نمایندگان مجلس شورا خواستار بررسی علت فوت این بیماران شدند و به همین علت کمیته ویژه‌ای متشکل از پزشکان متخصص و مقامات وزارت بهداشت تشکیل شد تا علت حادثه را بررسی کنند. بعد از بررسی های به عمل آمده علت فوت این بیماران عفونت روده اعلام شد.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
دیالیز
نوآوران -

با اعلام علت فوت بیماران دیالیزی، توجه کارشناسان به غذای بیمارستان و عواملی که می تواند در مسمومیت این بیماران موثر باشد معطوف شد. علی ساری، ‌نماینده مردم اهواز با اشاره به احتمال مسمومیت آبی که داخل دستگاه دیالیز این بیمارستان استفاده می‌شود، درباره علت این مسمومیت به نوآوران می‌گوید: «احتمال دارد آبی که وارد دستگاه‌های دیالیز این بیمارستان شده دچار مسمومسیت شده باشد.» به گفته او از مسئولان خواسته شده «آب ورودی دستگاه‌ها بررسی شود.» چراکه به اعتقاد او با توجه به سیستم ضعیف تصفیه آب در این استان «درصد درست بودن این احتمال بالا می‌رود و به هیچ عنوان نمی‌توان گفت همه این بیماران از غذای مسموم در خانه خود استفاده کرده‌اند.»

فوت 3 بیمار دیالیزی در سه روز

دوشنبه هفته گذشته، سه بیمار در یک روز و یک ساعت مشخص، دیالیز و از بیمارستان مرخص شدند. یک روز از این ماجرا نمی گذشت که ٤ تا ٥ بیمار دیالیزی شده، با علائم اسهال و استفراغ به بیمارستان سینا مراجعه کردند و سه نفر از آنها، از روز سه شنبه تا جمعه جانشان را از دست دادند. خبرگزاری‌ها از فوت 4 بیمار در راه بازگشت به خانه خبر دادند اما بعد از گذشت چند روز رییس بیمارستان سینا اعلام کرد که  اعلام فوت چهار نفر صحت ندارد و تنها سه نفر از بیماران بعد از گذشت دو روز به علت عفونت روده جان خود را از دست داده اند.

علت این حادثه هنوز مشخص نشده اما ابعاد فوت آن‌ها در دست بررسی و کارشناسی بود. در همان حال استاندار خوزستان، از حضور دو بیمار دیالیزی دیگر در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان سینا خبر داد. عده ای علت این حادثه را خطای پزشکی و برخی دیگر نیز کمبود امکانات بیمارستان می‌دانستند. در این میان مسمومیت غذای بیماران هم به عنوان یکی از علل عفونت این بیماران مطرح شد. اما حسینی نژاد،‌ رییس بیمارستان سینای کارون در اهواز درباره احتمال مسمومیت بیماران از طریق غذای بیمارستان گفت: «این موضوع نیز نمی تواند صحت داشته باشد زیرا همه بیماران بیمارستان از غذای بیمارستان استفاده می‌کنند  غذای بخش دیالیز در مکان دیگری تهیه نمی‌شود به همین دلیل اگر غذای بیمارستان مشکل دارد باید سایر بیماران بخش های دیگر نیز دچار مشکل می‌شدند.»

جواد کاظم‌نسب، نماینده مردم اهواز در مجلس توضیحاتی درباره‌ فوت  بیماران دیالیزی در بیمارستان سینای اهواز ارائه داد. نماینده مردم اهواز با تاکید بر کمبود پرسنل و اعتبار برای تجهیز این بیمارستان به عنوان مشکل اساسی گفت: این بیمارستان قدمت زیادی دارد و مربوط به قبل از انقلاب است. اما حالتی را که یک بیمارستان از لحاظ امکانات رفاهی و پزشکی و محیطی داشه باشد ندارد.

اما از طرفی رییس بیمارستان سینای کارون اهواز اعلام کرده که اتفاقا بخش دیالیز این بیمارستان از مجهزترین بخش‌های دیالیز خوزستان است زیرا در چهار ماه گذشته به صورت کامل نوسازی و تجهیز شده است . کاظم نسب با اشاره به خصوصی بودن داروخانه این بیمارستان اضافه کرد:  داروخانه دارو را طبق تعرفه در اختیار مردم قرار دهد انجام نمی‌دهد و تعرفه‌اش بیش از تعرفه‌های قانونی است.

تشکیل کمیته تخصصی برای بررسی علت حادثه

برای بررسی دقیق این حادثه به معاون سیاسی اجتماعی دستور داده شد کمیته‌ای تخصصی مامور بررسی این حادثه در بیمارستان سینا و گلستان شوند. غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان هم گفت: اعضای این کمیته تخصصی محمد علوی و احمدی متخصصان بیماری‌های عفونی، جلال هاشمی و اسکندر حاجیان فوق تخصصان گوارش و علی رضایی فوق تخصص نفرولوژی در نظر گرفته شده‌اند. شریعتی ضمن تاکید بر مجازات مقصران گفت: بعد از اعلام نتیجه بررسی‌ها، علت این حادثه اطلاع‌رسانی عمومی خواهد شد. او ادامه داد:‌ با وزارت بهداشت و درمان تماس گرفته شد و شب گذشته هیاتی از سوی وزیر به اهواز آمدند؛ ما تا 2 بامداد جلسه داشتیم و هیات اعزامی از بیمارستان بازدید و علت فوت این بیماران پیگیری کردند.

بعد از بررسی‌های انجام شده توسط تیم کارشناسی حمدحسین میردهقان، مدیرکل نظارت بر درمان و اعتباربخشی وزارت بهداشت، ضمن ابراز تاسف و تسلیت درگذشت چهار تن از هموطنان به دلیل مسمومیت، از بررسی پرونده‌های بیماران فوتی و همچنین بستری توسط تیم نظارت وزارت بهداشت خبر داد و گفت: طی بررسی پرونده‌ها و جلسات کارشناسی ویژه با حضور نمایندگان مجلس، مسئولین دانشگاه علوم پزشکی اهواز، تیم ویژه وزارت بهداشت، پزشکان و کادر درمان بررسی‌های علمی نشان می‌دهد انتقال عفونت مربوط به دستگاه‌ها و روند دیالیز نبوده و احتمالا به عفونت گوارشی مربوط می‌شود. البته چگونگی انتقال عفونت نیز در دست بررسی است.

از طرفی احمد همتی، نماینده مجلس علت فوت این بیماران را علایم عفونی بعد از ترخیص از بیمارستان اعلام کرد و گفت:‌ بیماران فوت شده یکی دو روز بعد از ترخیص از بیمارستان، اسهال و استفراغ داشتند و این علایم عفونی منجر به فوت آن‌ها شده است. علاوه بر این به گفته این نماینده  این بیماران در یک روز فوت نکرده‌اند و هر کدام در روزهای مختلف فوت کرده‌اند که در حال حاضر در کمیته تخصصی در حال بررسی است.

حال وخیم بیمارستان سینای کارون

پزشکان معتقدند بیماران دیالیزی به دلیل مشکلات مزمن کلیوی و از کار افتادن کلیه‌ها از نظر ساختار ایمنی بدن مشکل دارند و با کوچکترین عفونتی ممکن است؛ دچار مشکل شوند و این مسائل برای آنها پیش بیاید. بر همین اساس علی ساری به نوآوران می‌گوید: با توجه به حساس بودن این بیماران لازم است قسمت دیالیز این بیمارستان از نظر ایمنی کیفیت بیشتری داشته باشد نمی‌توان این مساله را بهانه ای برای رفع اتهام از خود قرار داد.

او در ادامه با اشاره به رعایت نشدن کیفیت‌های بهداشتی در بیمارستان سینای کارون می‌گوید: این بیمارستان از وضعیت خوبی برخوردار نیست. از جمله مشکلات این بیمارستان ترافیک بیماران در صف انتظار برای بستری شدن است. این ترافیک تا حدی بالاست که در بخش زایشگاه بسیاری از بیماران در سالن بیمارستان بستری می‌شوند. از طرفی رستوران این بیمارستان زیر شبکه فاضلاب قرار دارد و این مساله می تواند علت مسمومیت در بیماران شود.

او درباره وضعیت وخیم بخش اعصاب و روان در این بیمارستان اضافه می‌کند: ‌اوضاع بهداشتی در این بخش از بیمارستان واقعا اسف‌ناک است. حتی می‌توان گفت زندان‌ها از این بخش از بیمارستان تمیزترند.

ساری به تعرفه‌های دولتی دارو در این بیمارستان و بیمه سلامت اشاره می‌کند و می‌گوید که داروخانه این بیمارستان بسیاری از داروهای خود را طبق تعرفه‌های دولتی ارائه نمی‌دهد و این مساله لازم است از طرف مسوولان مربوط پیگیری شود. ساری به تخصیص اعتبارات پزشکی اشاره می‌کند و می‌گوید: جان انسان‌ها نمی‌تواند بهانه ای برای گرفتن اعتبارات باشد. من باز هم از مسوولان درخواست دارم که به اعتبارات پزشکی این استان توجه ویژه ای داشته باشند.

پرونده علت اصلی فوت این بیماران بعد از گذشت تقریبا یک هفته هنوز باز است و هنوز علت دقیق این حادثه به صورت رسمی اعلام نشده است.