بعد از یک سال و چند ماه مشخص شد

عمدی بودن علت سقوط هواپیمای مالزی

علت سقوط یک فروند هواپیمای مسافربری مالزی که در 8 مارس با 239 سرنشین در مسیر کوالالامپور به پکن در کمتر از یک ساعت از آغاز پرواز، از صفحه رادارها ناپدید شده بود و همه‌ مسافران این پرواز جان خود را از دست داده بودند مشخص شد.

  1. ۱۱ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
مالزی
نوآوران -

کارشناسان می‌گفتند این احتمال وجود دارد که لاشه هواپیما به اعماق اقیانوس هند رفته باشد و هرگز پیدا نشود، اما جستجو برای یافتن آن ادامه داشت تا اینکه بعد از اعلام خبر سقوط آن در جنوب اقیانوس هند،کارشناسان متوجه شدند که سقوط این هواپیما عمدی بوده است . تحلیل اطلاعات ماهواره اینمارست فقط به جنوب اقیانوس هند تمرکز داشته و با توجه به اینکه این منطقه با مسیر عادی هواپیماها تطبیق پیدا نمی‌کند، نتایج به دست آمده چندین‌بار بررسی شده است. یافتن قطعات هواپیما بسیار سخت بود به‌ویژه اینکه گردباد گیلیان به منطقه نزدیک شده و اوضاع جوی رو به وخامت می‌برد. منطقه‌ای که گفته‌ می‌شود پرواز هواپیما در آنجا خاتمه یافته از نظر آب‌وهوایی یکی از بدترین نقاط دنیاست و امکان هیچ‌گونه فرود اضطراری در آن نیست .به اعتقاد کارشناسان  امکان نجات هیچیک از سرنشینان هواپیما وجود نداشته است. ۲۶ کشور در دو هفته گذشته در جست و جو برای اطلاع یافتن از سرنوشت پرواز شماره MH370 شرکت داشتند.

حالا یکی از کارشناسان ارشد بررسی پرونده سقوط هواپیمای پرواز MH370 مالزی گفته خلبان این هواپیما با قصد قبلی آن را به سمت آب هدایت کرده است.

"لاری وانس" که همچنین مسئول رسیدگی به حادثه سقوط هواپیمای پرواز سوئیس ایر ۱۱۱ بوده است، گفت: مطمئن هستم پرواز MH370 مالزی در آخرین لحظه‌های پرواز تحت کنترل خلبان بوده است.

به گفته این کارشناس، یک نفر هواپیما را به سمت آب هدایت کرده است و هیچ تئوری دیگری برای بررسی وجود ندارد.

به رغم عملیات گسترده جستجو در مناطق جنوبی اقیانوس هند هیچ نشانه‌ای از لاشه این هواپیما پیدا نشد به استثنای قطعه‌ای که به لحاظ فنی "فلاپرون" نامیده می شود و ترکیبی از دو قطعه به نام‌های "فلاپ" و "شَهپَر" در بال هواپیما است. این فلاپرون آسیب‌دیده، سال گذشته در حوالی جزیره "رئونیون" در جنوب غربی اقیانوس هند کشف شد.

به گفته وانس، آسیب‌دیدگی روی فلاپرون آشکار می سازد که هواپیما به عمد توسط خلبان یا هر فردی که در آن لحظه آن را هدایت می کرده به عمد به سمت اقیانوس هدایت شده است.

فلاپ یا "بال‌چه" فقط در مواقع بلند شدن یا فرود آمدن توسط خلبان باز می شود. وانس می‌گوید: هرگز تا زمانی که کسی عمدا فلاپرون را باز نکند امکان عملکرد خودبه‌خودی آن وجود ندارد و بنابراین کسی که در آن زمان هواپیما را هدایت می کرده به عمد آن را باز کرده تا آماده فرود شود.

او تاکید کرد: با این شواهد این احتمال زیاد است که فردی در لحظه پایانی هواپیما را در کنترل داشته و ما به دنبال شواهد بیشتر برای اثبات این اظهارات و کشف جزئیات بیشتر هستیم.

گفته شده است در صورتی که لاشه این هواپیما تا ماه دسامبر پیدا نشود عملیات جستجوی آن به حالت تعلیق در می‌آید.