فرمانده پلیس اخبار فضای مجازی از حمله داعش را جعلی دانست

واحدهای کشف و خنثی سازی بمب تقویت می شوند

تهدیداتی که داعش در فضای مجازی در طول این مدت علیه ایران انجام داده است باعث به وجود آمدن شایعاتی مبنی بر حمله داعش و بمبگذاری در تهران شده است.

  1. ۱۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
واحدهای کشف و خنثی سازی بمب تقویت می شوند
نوآوران -

تهدیدهایی مثل بمبگذاری در مترو یا فرودگاههای کشور که در فضای مجازی دستبه دست میشود و هیچ کدام تاکنون عملی نشدهاند. به نظر میرسد بیش از وجود یک تهدید واقعی، حس ناامنی و رواج شایعات در شبکههای اجتماعی باعث ایجاد نگرانی شده است. به همین علت، حسین اشتری، فرمانده پلیس کشور در حاشیه نشست تخصصی روسا با معاونان پلیس پیشگیری ناجا درباره تهدیدهای اخیر سخنگوی داعش مبنی بر بمبگذاریهای مهیب در نقاط مختلفی از تهران؛ وضعیت امنیتی کشور و پایتخت را «بسیار خوب» دانسته است.

به گفته اشتری دستگاههای امنیتی و نظامی کشور از امنیت خیلی خوبی برخوردارند. او اخباری که در   فضای مجازی منتشر میشود را جعلی دانست و گفت که این اخبار، پایه و اساسی ندارد. فرمانده ناجا در این جلسه همچنین بر ضرورت تقویت و تجهیز واحدهای کشف و خنثیسازی بمب تاکید کرد. او  یکی از مواردی را که باید مورد توجه پلیس قرار بگیرد تقویت این نوع واحدها دانست و اعلام کرده تجهیزات این واحدها بهروزرسانی میشوند.

اشتری با بیان اینکه باید آموزشهای لازم به کاربران این تجهیزات نیز داده شود، افزود: تاکید ما این است که تا جایی که ممکن است این لوازم تولید داخل باشد اما اگر مشابه خارجی آن وجود ندارد، میتوانیم در قرارداد با وزارت دفاع آن را تامین کنیم.

بررسی راهاندازی پلیس اطفال در مجلس

اشتری در این نشست درباه موضوعات دیگری هم صحبت کرد. فرمانده ناجا درخصوص راهاندازی پلیس اطفال نیز گفت: موضوع پلیس اطفال در قوه قضاییه و کمیسیونهای مجلس در حال بررسی است. اما در حال حاضر نیز اگر تماسی با پلیس گرفته شود و گزارشی درباره افراد خردسال داده شود، موضوع با جدیت تمام پیگیری میشود. در مورد پلیس اطفال نیز اگر ابلاغی به ما بشود، حتما آن را اجرا خواهیم کرد.

او در ادامه به جمع آوری متکدیان اشاره کرد و مسئولیت اصلی این کار را بر عهده دستگاههای دیگر دانست و افزود: اما ناجا نیز به عنوان عضوی فعال در این طرح حضور داشته و با دیگر دستگاهها همکاری میکند.

او با اشاره به اقداماتی که دراین زمینه انجام گرفته بیان کرد: تصمیم بر این شده تا کودکان و افرادی که در این طرح جمع میشوند در اختیار خانوادههایشان قرار گرفته و از آنان حمایتهای لازم انجام شود تا هرچه زودتر به جامعه بازگردند.

گزارش ناجا از حریقهای اخیر

اشتری به گزارشی درباره حریق های اخیر توسط ناجا اشاره کرد و از ارسال آن به قوه قضاییه  و شورای عالی امنیت ملی خبر داد.

فرمانده ناجا درباره اینکه آیا موردی از تعمد در این باره گزارش شده، گفت: ما تاکنون به چنین موردی نرسیدهایم اما مرجعی که باید به این موضوع رسیدگی کند، قوه قضاییه است البته تمامی این موارد قابل بررسیاند.

فرمانده ناجا همچنین در ادامه سخنانش بر ضرورت سیستمی کردن پروندههای موجود در کلانتریها تاکید کرد و گفت: البته این موضوع اجرا شده، اما باید تقویت شود. هدف از این اقدام باید افزایش سرعت و دقت عملباشد.

او با بیان اینکه سیستمی کردن پروندهها در کلانتریها از سال گذشته آغاز شده و باید تقویت شود، ادامه داد: همچنین باید در کنار تقویت این سیستم، تسهیلاتی نیز برای ارباب رجوع در نظر گرفته شود؛ چرا که رعایت حقوق شهروندی در اولویتهای ناجاست.

اشتری، از نصب دوربین در یک هزار و 400 تحت نظرگاه پلیس خبر داد و گفت: باید از امکانات و سیستمهای الکترونیکی روز استفاده کنیم.

پلیس ایران باید حرفهای باشد

او در ادامه با تاکید بر اینکه پلیس ایران باید پلیسی حرفهای باشد، از راهاندازی قرارگاه جهادی تربیت و آموزش در ناجا خبر داد و اضافه کرد: پلیس حرفهای اولویت ناجاست و باید بومیسازی بر اساس نیاز پلیس در شهرستانها و استانها احیا شود.

اشتری با اشاره به فعالیت واحدهای مشاورهای در کلانتریها اعلام کرد: هم اکنون 800 کلانتری ما به مراکز مشاوره مجهز شدهاند و 70 درصد از عملکرد این مراکز نیز به مصالحه و سازش ختم شده است.

فرمانده ناجا به هماهنگی و تعامل خوب نیروی انتظامی با قوه قضاییه اشاره کرد و گفت: دستگاه قضا دستورات خوبی را داشته و ما نیز باید از این فرصت استفاده کنیم تا چنانچه خلأو مشکلی وجود دارد آن را به مسئولان منعکس کنیم و خوشبختانه افرادی که در راس قوه قضاییه هستند اهتمام جدی در رسیدگی به پروندههای قضایی در سراسر کشور دارند.

او با تاکید بر ضرورت استفاده از فناوریهای نوین و تجهیزات الکترونیک برای بازدارندگی و پیشگیری از وقوع جرم گفت: به عنوان مثال در بانکها و طلافروشیها که مجهز به دوربین هستند، اگر سرقتی رخ دهد با استفاده از این دوربینها راحتتر میتوان پرونده را پیگیری کرد.

اشتری در پایان بر ضرورت تقویت پلیس افتخاری تاکید کرد و گفت: سازمانها و وزارتخانهها نیز باید با نیروی انتظامی همکاری کرده و اگر چنانچه یگان حفاظتی ندارند، به ما اعلام کنند تا ما طبق مصوبه ستاد کل و هیات دولت همکاریهای لازم را با آنها داشتهباشیم.

تمام مرزهای کشور امن است

همچنین اسکندر مومنی، جانشین فرمانده نیروی انتظامی، در نشست خبری با اصحاب رسانه استان آذربایجان شرقی گفت: تمام مرزهای کشور امن هستند و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی آماده دادن پاسخ کوبنده به تمامی کسانی هستند که فکرهای شوم در ذهن خود دارند.

او اصلیترین هدف خود از سفر به این استان را ارزیابی و بررسی شاخصهای امنیتی استان و همچنین بازرسی از آمادگی مرزهای کشورعنوان کرد و گفت: مبارزه با قاچاق کالا و ارز، کاهش سرقت و جرایم عمومی در کشور، مبارزه با توزیع، تولید و مصرف مواد مخدر در کشور، ایجاد امنیت روانی و اجتماعی بیش از پیش در جامعه و  کاهش تصادفات رانندگی از مهمترین اولویتهای نیروی انتظامی در سال 95 محسوبمیشود.

او با بیان اینکه آذربایجانشرقی از جمله استانهای بسیار امن کشور است، اضافه کرد: متوسط شاخصهای امنیتی در این استان نسبت به دیگر استانهای کشور بسیار خوب بوده و همچنین مرزهای موجود در استان نیز بسیار امن هستند.

سردار مومنی از افزایش 80 درصدی کشفیات مواد مخدر نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد و افزود: خوشبختانه در سایه بیداری مرزبانان ایران  ، تمامی مرزهای کشور امن بوده و نیروهای مسلح جمهوری اسلامی آماده دادن پاسخ کوبنده به تمامی کسانی هستند که فکرهای شوم در ذهن خوددارند.

مومنی همچنین از انهدام 173 باند عمده در همین بازه زمانی خبر داد این آمار را در مقایسه با چهارماهه نخست سال 94، بیش از 30 درصد افزایش یافتهدانست.