خطر انفجار بزرگ در قلب پایتخت

واحد صنفی متخلف شیمیایی فروشی پلمپ شد

صبح دیروز با حضور نیروهای پلیس و شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری تهران، ۲۰واحد صنفی متخلف و فعال در حوزه شیمیایی فروشی پلمپ و ده‌ها کامیون مواد شیمیایی از ناصرخسرو خارج شد. ۵سال است به واحدهایی که مواد شیمیایی می‌فروشند اخطار تخلیه داده‌اند و حالا بعد از این ۵سال، آن‌قدر مواد شیمیایی از انبارها محله خارج می‌شود که به گفته مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل، این حجم مواد می‌تواند حادثه‌ای مانند انفجار نیشابور ایجاد کند. حسین ساجدی نیا،‌ فرمانده انتظامی تهران،‌ در حاشیه اجرای طرح ساماندهی شیمیایی فروشان خیابان ناصرخسرو، این اقدام را در جهت تامین تامین امنیت و با توجه به وجود تهدید‌های زیست محیطی دانسته و اعلام کرد: ساماندهی این موضوع در کمیسیون شورای تامین استان تهران از سوی پلیس مطرح و پس از بحث و بررسی راهکارهای اجرایی آن تصویب شد.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
س
نوآوران -

ساجدی نیا هدف از اجرای این طرح را که صبح دیروز آغاز و در روزهای آتی نیز ادامه خواهد داشت، ساماندهی صنف شیمیایی فروشان، پیشگیری از وقوع جرم و جلوگیری از بروز حوادث احتمالی دانست.

به گفته او در این طرح از مدت ها قبل مراکز نگهداری مواد شیمیایی، مغازه ها و انبارهای فروش از سوی ماموران پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ شناسایی و فعالیت و عملکرد متصدیان آن رصد شده بود و مقادیر قابل توجهی بالغ بر چندین تن مواد شیمیایی به دست آمد.

او در ادامه اشاره کرد: چند سالی است که به این اصناف اعلام شده برای فعالیت می بایست به محل دیگری که شهرداری تهران در نظر گرفته نقل مکان کنند؛ برخی از متصدیان تمکین کرده اما برخی دیگر کماکان به فعالیت خود ادامه دادند که در نهایت با اجرای این طرح، این انبارها و مغازه ها پلمب شد.

فرمانده انتظامی تهران اضافه کرد: تاکنون از زمان اجرای طرح، چند محل تولید شیشه و پیش ساز شیشه، ۲۰ نقطه عمده و انبار بزرگ نگهداری مواد شیمیایی به همراه ۶۰ مغازه ای که دارای ۳۰ انبار بودند، شناسایی و با هماهنگی مقام قضائی پلمب شدند.

ساجدی در ادامه به این نکته اشاره کرد که این اقدام برای پیشگیری از وقوع جرایمی مانند اسیدپاشی،‌تهیه و تولید شیشه و احداث لابراتورهای تولید مواد صنعتی تاثیرگذار خواهد بود.

در همین مورد،‌ رضا قدیمی مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری تهران،‌ با اشاره به برخورد با شیمیایی فروشی‌های ناصرخسرو به خبرنگار «مهر» گفته است: سال۹۰ بر اساس آمارهای موجود ۲۷۰ نفر در صنف شیمیایی فروشی در سطح تهران فعالیت می‌کردند که ما با توجه به خطرات حضور آن‌ها در بازار تهران، طرح انتقال آنها را به ساختمانی در منطقه خاوران کلید زدیم.

قدیمی با اشاره به پنهان‌کاری برخی از فروشندگان این صنف اضافه کرده است: بعد از این اقدام تعدادی از اعضای این صنف به ظاهر تغییر شغل دادند اما در واقع در ورای شغل‌های جدیدشان مانند عطاری و خرازی و... شیمیایی فروش بودند.

به گفته مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهرداری تهران آنها به این منظور خانه‌ها متروک و بی صاحب را تبدیل به انبار کردند و در هر کدام از این انبارها پر است از مواد شیمیایی خطرناک که ترکیب آن‌ها می‌تواند بسیار فاجعه بار باشد.

قدیمی با بیان این مطلب که وضعیت انبارها به گونه‌ای بود که بسیاری از ماموران با ورود به آن‌ها دچار مسمومیت شدند، بیان کرده است: مواد سمی به صورت قاچاق و بدون امنیت و حتی تاریخ گذشته که خطرات آن را چندبرابر می کند، در این انبارها روی هم تلنبار شده بودند.

او در پایان، با بیان اینکه این شیمیایی فروش‌ها مدرسه‌ای بزرگ و متروک را قطعه بندی و تبدیل به انبار کرده بودند، گفته است: در همه جای دنیا نگهداری از مواد شیمیایی و شیمیایی فروشی ضوابط خاصی دارد که در این خانه‌های قدیمی و انبارهای متروک هیچ کدام از آنها رعایت نشده است.