فرمانده یگان عملیات پلیس راهور پایتخت اعلام کرد

جریمه 30 هزار تومانی برای خودروهای ایجادکننده آلودگی صوتی

فرمانده یگان عملیات و کنترل طرح‌های ویژه ترافیک پلیس راهور پایتخت از اعمال قانون برای وسایل نقلیه‌ای که اقدام به ایجاد آلودگی صوتی می‌کنند، خبر داده است. او با اشاره به جریمه‌های این خودورها اعلام کرده است که رقم جریمه در کلانشهرها، مراکز استان‌ها، جاده‌های بین شهری و مناطق آزاد 40 هزار تومان و در سایر شهرها 30 هزار تومان است.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
فرمانده یگان عملیات پلیس راهور
نوآوران -

سعید سپهری، فرمانده یگان عملیات و کنترل طرح‌های ویژه ترافیک پلیس راهور، در گفت‌وگو با «ایسنا»، درباره برخورد پلیس با وسایل نقلیه‌ای که اقدام به ایجاد آلودگی صوتی کرده باشند، گفته: براساس قانون کلیه وسایل نقلیه اعم از خودروهای سواری، موتورسیکلت، کامیون، اتوبوس و مینی‌بوس در صورت تولید صدای نامتعارف و یا ناهنجار و ایجاد آلودگی صوتی، جریمه خواهند شد.

در ادامه سپهری درباره مصادیق آلودگی صوتی توضیح داده و اضافه کرده است: به طور کلی تولید هر نوع صدای نامتعارف و یا ناهنجار از وسیله نقلیه آلودگی صوتی به وجود می‌آورد. به عنوان مثال ایجاد صدای نامتعارف از لوله اگزوز، نصب سیستم‌های صوتی قوی با صدای بلند بر روی خودرو، نصب بلندگو در خودرو،و‌تولید صدای نامتعارف از اگزوز موتورسیکلت، جزو این مصادیق محسوب شده و پلیس  با آنها برخورد می‌کند. 

به گفته او براین اساس وانت بارهایی که با نصب بلندگو بر روی آن اقدام به فروش اقلام مختلف همچون میوه و سبزی کرده و یا در امر خرید اقلام ضایعات فعالند با آنها برخورد شده و پلیس در صورت مشاهده با آنها برخورد خواهد کرد. سپهری با بیان اینکه آیا این طرح در پایتخت اجرا می‌شود یا خیر؟ ادامه داد: رقم جریمه مذکور با کد 2125 از اواخر سال 94 ابلاغ شده و پلیس نیز هر قانونی را که به او ابلاغ شود انجام می‌دهد، بنابراین در این مورد مأموران پلیس با خودروهایی که اقدام به ایجاد آلودگی صوتی کرده باشند، برخورد می‌کند.

طرح برخورد با آلودگی صوتی و «دور دور زدن» از اردیبهشت‌ماه سال 92 به صورت رسمی در تهران آغاز شده شد و ماموران پلیس تهران بزرگ در نخستین شب اجرای این طرح حدود 150 خودرو را توقیف و رانندگان آنها برای تشکیل پرونده به پلیس امنیت معرفی شدند. پس از آن علاوه بر ماموران پلیس و دیگر ارگان‌ها مثل «بسیج» نیز با بستن خیابان،‌ جلوی ماشین‌هایی که تشخیص می‌دادند باعث مزاحمت شده‌اند را گرفته و اقدام به جریمه و انتقال خودرو به مراکز خودشان می‌کردند.

البته پلیس یکی از اهداف اصلی اجرای این طرح را روانسازی ترافیکی اعلام کرده و اضافه کرده بود که این طرح در نقاطی به مرحله اجرا گذاشته شده که تماس‌های تلفنی شهروندان برای مزاحمت‌های خیابانی و ایجاد ترافیک برقرار شده بود.

پیش از این ایجاد آلودگی صوتی در سطح شهر علاوه بر جریمه‌های نقدی، ضبط مدارک ماشین و ‌تشکیل پرونده قضایی را نیز به همراه داشت، اما در حال حاضر پلیس تنها از جریمه نقدی خبر داده است. البته باید توجه داشت طبق گفته رئیس پلیس راهور این جریمه نقدی به هرگونه آلودگی صوتی اعم از سیستم‌های صوتی یا حتی بلندگوهای وانت‌بارهایی که در سطح شهر اقدام به خرید و فروش می کنند می‌شود و برخورد با آلودگی صوتی و بدحجابی توسط نیروی انتظامی با کمک پلیس امنیت اخلاقی انجام می‌شود. پلیس امنیت اخلاقی از فروردین سال جاری برای کمک به پلیس امنیت عمومی در برخورد با بدحجابی و آلودگی صوتی ایجاد شد.