بازهم طوفان شهرهای سیستان و بلوچستان را درنوردید

کارد به استخوان تنفس مردم سیستان رسید

هفده سال است که از خشکی تالاب هامون می‌گذرد و بادهای 120روزه‌ای که در گذشته مطبوع و خنک بوده است حالا به رسیدن به سیستان که جزو مناطق خشک و بی آب به حساب می‌آید تبدیل به طوفانی گرم می‌شود که با از بین بردن پوشش گیاهی آن منطقه خسارت‌های جبران ناپذیر جانی و مالی را برای ساکنان آن به وجود می‌آورد.این طوفان از 13مرداد ماه آغاز شده و حالا پس از اعلام سازمان هواشناسی و آغاز دوباره بادهای گرم در منطقه، غلظت گردوغبار در این نقاط بالا رفته و شرایط باز هم بحرانی شده است به طوریکه اورژانس‌های زابل و هیرمند را پر از بیماران تنفسی کرده است. شرایطی که از نگاه نهادهای دولتی عادی شده و دیگر به فکر تعطیلی یا کاهش ساعت حضور مردم در مراکز اداری نیستند.

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
خ
نوآوران -

در همین حال احمد براهویی نژاد یکی از فعالان محیط زیست با اشاره به اینکه رسانه‌های خارجی به سیاه نمایی از طوفان سیستان می‌پردازند، به نوآوران می‌گوید: وضعیت کنونی سیستان وضعیت بهتری است و اینکه بعضی رسانه‌ها می‌گویند که روستاهای سیستان بر زیر گرد و غبار مدفون شده است دروغ است.

براهویی نژاد با تاکید بر اینکه وجود در این منطقه مشکلات ناشی از گردو غبار را کاهش می‌داد، ادامه می‌دهد: با خشک شدن هامون و از بین رفتن درختان به وسیله طوفان و گردو غبار خسارت ها جسمی مردم این منطقه را مضاعف کرده است اما این به معنی غیر قابل سکونت شدن منطقه سیستان نیست.

به گفته براهوی نژاد کمبود بیمارستان در این منطقه یکی از مشکلات اساسی است به طوریکه نبود امکانات مناسب و در اختیار گذاشتن ماسک فقط به عنوان محافظ سلامتی مردم عامل اصلی نابودی زندگی مردمان این منطقه است.

این در حالی است که عبدالله شاهورزی رئییس کمسیون بهداشت شورای شهر زاهدان و نایب رییس شواری شهر وضعیت سیستان را مناسب اعلام می‌کند: که اگر این بادها نبود مردم سیستان از بین می‌رفتند. خشکی تالاب هامون و نبود پوشش گیاهی در این منطقه عامل اصلی آسیب زا بودن این گردو غبار است و اگر مسئولان بتوانند با در نظر گرفتن برنامه هایی برای افزایش پوشش گیاهی منطقه و هم چنین انتقال به هامون می توان به آینده زندگی مردم در این شهر امیدوار بود.

به گفته شاهورزی هیچکدام یک از روستاهای زابل و هیرمند تخلیه نشده است اما این در حالی است که ساکنان این مناطق خبر از تخلیه روستاها می دهند. یکی از ساکنان به نوآوران می گوید: بسیاری از روستاهای این منطقه متروکه شده است، چون ساکنان به سوی شهر مهاجرت و نقاط روستایی را به حال خود رها کرده اند. حتی بسیاری از این خانواده ها که با مشکلات تنفسی روبه رو شدند به شمال کشور مهاجرت کرده و در آنجا مشغول کشاورزی هستند.

 مردم این مناطق هم چنین از وضعیت امداد رسانی هلال احمر و هم چنین امکانات بیمارستان ها ناراضی‌اند. به طوریکه مراد قلی یکی از ساکنان این منطقه به نوآوران می گوید: «چشم ، چشم را نمی بیند و در خیابان ها که حرکت می کنیم تا فاصله پنج متر قابل رؤیت است، آن هم نه واضح.» او وضع شهر را بهتر از روستاهای اطراف زابل در استان سیستان وبلوچستان می داندو ادامه می دهد: «روستاها شرایط سخت تری دارند، امکانات به نسبت کمتر و شدت باد در فضاهای آزاد روستایی بیشتر است.

دراین شرایط نه تنها فضای بیرون بلکه تمام اتاق ها و محل سکونت مردم پر از گردوغبار می شود.» این شهروند سیستانی که به بیمارستان هم سر زده است، می گوید: «وقتی شدت بادها افزایش پیدا می کند، اورژانس بیمارستان ها پر از کودکان و بیماران ریوی و تنفسی می شود؛ همین الان بخش های تنفسی بیمارستان های زابل پر از بیمار است و تخت خالی ندارد.» او به حالت بیمارستان ها اشاره می کند و از کمبود امکانات به شدت گلایه دارد ومی گوید: «همین اورژانس های بیمارستان ها هم امکانات مناسبی ندارند و به جز توزیع ماسک اکسیژن، امکانات تصفیه ای یا بهتری برای کمک به این بیماران ندارند.»

هم زمان با گزارش‌های آمده از طوفان سیستان رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اعلام امدادرسانی به 2 هزار و 790 تن از متاثران از طوفان شن سیستان و بلوچستان، به ایسنا گفت: 558 بسته غذایی و یک‌هزار و 400 عدد ماسک در سه روز گذشته میان متاثران طوفان شن توزیع شده است.

دکتر ناصر چرخساز با اشاره به گزارش عملیات امدادی در طوفان شن (باد 120 روزه سیستان) از 25 تا 27 مرداد، گفت: بر این اساس خدمات امدادی در پنج روستای دو شهرستان (هیرمند و زابل) در استان سیستان و بلوچستان ارائه شده است.

او اضافه کرد: برای امدادرسانی به هموطنان، 10 تیم امدادی شامل 46 امدادگر و نجاتگر به کار گرفته شدند و هم‌اکنون امدادرسانی در مناطق متاثر، ادامه دارد.

بنابر اعلام روابط عمومی جمعیت هلال احمر، رئیس سازمان امداد و نجات همچنین به ارائه خدمات امدادی در استان‌های گیلان و گلستان که در 48 ساعت گذشته درگیر سیل و آبگرفتگی بوده‌اند، گفت: 9 شهر و روستا در پنج شهرستان مینودشت، علی‌آباد، تالش، فومن و آستارا تحت‌تاثیر سیل و آبگرفتگی بوده‌اند که در این زمینه خدمات امدادی به هموطنان ارائه شده و با به‌کارگیری 15 تیم امدادی تخلیه آب از 28 واحد مسکونی انجام شده است.

 آخرین جلسه مسئولان کشوری برای پیگیری اوضاع بحرانی تالاب هامون ۲۰ روز قبل در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد که به نقل از پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست در این جلسه مقرر شد 2,280 میلیارد تومان برای تثبیت آب و پیشگیری از تبخیر بیشتر آب ۴۶ هزار خانوار استان تخصیص داده شود؛ موضوعی که استاندار سیستان وبلوچستان این گونه توضیح داده است: «استان سیستان وبلوچستان دارای ۸۲۰ کیلومتر کانال و نهر است و وقتی آلودگی ناشی از طوفان شن اخیر ۳۰ برابر میزان مجاز است، کانال ها بسته می شود و آبی از آنها عبور نمی کند، یعنی هر ساله باید برای لایروبی کانال ها و نهرهای استان اقدام شود البته نیازمند تخصیص اعتبار ویژه است که امیدواریم این اعتبار کمک کننده باشد.»

یک ماه پیش هم طوفان شن در سیستان و بلوچستان به بخش های زیادی از این استان آسیب زد. این طوفان شن معروف به بادهای 120روزه در سیستان و بلوچستان است که هیرمند را درنوردید و 6 روستا را تحت تاثیر قرار داد. سرعت این طوفان در زابل به بیش از 100 کیلومتر و غلظت گردوغبار در آسمان به 16566 میکروگرم در متر مکعب رسید. بعد از وقوع این طوفان اعلام شده بود که شرایط خطرناک شرایطی است که باید تمام سطوح جامعه شامل بیماران قلبی، کودکان و حتی افراد سالم از فعالیت در فضای باز خودداری کنند و وزش باد شدید و طوفان گرد و خاک تا دوشنبه هفته آینده در شمال سیستان و بلوچستان ادامه خواهد داشت.

علاوه بر این با وجود گرد و غبار در این استان مسئولان وقوع یک طوفان دیگر را پیش بینی کرده بودند و وجود گرد و غبار در سیستان و بلوچستان هفته گذشته یکهزار و 353 نفر را راهی بیمارستان کرده بود. به گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی این بیماران به دلیل مشکلات تنفسی ناشی از توفان و گرد و خاک حاکم بر منطقه راهی مراکز درمانی شده بودند. در آن زمان او اعلام کرده بود تمامی مراکز بهداشتی و درمانی منطقه سیستان از زمان بروز توفان گرد و خاک در منطقه در حال آماده باش کامل هستند تا به بیماران نیازمند خدمات مطلوب ارائه دهند.اما با این حال اقدامات مطلوبی در این زمینه بعد از بروز توفان انجام نشد.