متهم بعد از دو سال به جرم خود اعتراف کرد

سرقت، راز قتل مادر و دختر 3 ساله‌اش را فاش کرد

راز قتل مادر و دختری که به علت گازگرفتی در خانه خود خفه شده بودند بعد از گذشت بیش از دو سال افشا شد. بعد از تحقیقات پلیسی مشخص شد عامل قتل این دو نفر یکی از بستگان آن‌ها بوده که با انگیزه دزدی،‌ از نبودن شوهر زن استفاده کرده و به خانه‌اشان وارد شده بود.

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
جنایت
نوآوران -

روز حادثه

بهمن ماه سال 92 جسد یک مادر به همراه دختر 3 ساله‌اش در یک مجتمع مسکونی کشف شد. در تحقیقات اولیه مشخص شد که یکی از بستگان صاحبخانه با مراجعه به در خانه متوفی متوجه بوی شدید گاز شده و پس از آن بلافاصله با آتش نشانی تماس گرفته‌است. اما زمانی که ماموران به محل رسیده‌اند هر دونفر جان خود را از دست داده بودند. بنابراین پرونده آن‌ها به کلانتری ارجاع داده شد. بنا بر گفته‌های فردی که با ماموران آتش نشانی تماس گرفته بود، همسر زن جوان به نام سحر، ‌از او خواسته بود که به خانه آن‌ها مراجعه کند. او در ادامه صحبت‌هایش به ماموران گفته بود: همسر سحر از آنجایی که به واسطه شغلش که راننده کامیون بود،‌ خارج از تهران است از من خواهش کرد تا به منزلش مراجعه کنم اما پس از مراجعه به مجتمع مسکونی محل زندگی آنها، چندین بار زنگ واحد آنها را زدم و کسی پاسخگو نبود تا اینکه یکی از همسایگان در ورودی را برایم باز کرد و زمانی که پشت در آپارتمان رسیدم متوجه بوی شدید گاز از داخل خانه شدم. چندین بار محکم به در چوبی خانه ضربه زده و سحر و دخترش را صدا کردم اما آنها پاسخگو نبودند.

فشار بر روی عناصر حیاتی گردن و دهان؛‌ علت اصلی مرگ

شواهد و دلایل اولیه همگی حکایت از آن داشت که متوفی و دخترش به علت پارگی شیلنگ بخاری دچار مرگ ناشی از گازگرفتگی شدند،‌ اما در بررسی دقیق صحنه توسط تیم تشخیص هویت پلیس آگاهی مشخص شد که شیلنگ گاز به صورت عمدی دچار پارگی شده است. در ادامه، اجساد مادر و دختر برای مشخص شدن علت اصلی مرگ به پزشکی قانونی منتقل و در نهایت در بررسی دقیق اجساد و برابر اعلام نظریه پزشکی قانونی، علت اصلی مرگ فشار بر روی عناصر حیاتی گردن و دهان اعلام شد .

با توجه به اعلام نظر پزشکی قانونی مبنی بر فشار بر روی عناصر حیاتی گردن و دهان و همچنین نظر تیم تشخیص هویت پلیس آگاهی در خصوص عمدی بودن پارگی شیلنگ گاز، وقوع جنایت محرز و پرونده مقدماتی با موضوع قتل عمـد تشکیل و به دستور بازپرس پرونده برای رسیدگی در اختیار اداره دهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت .

به دست آمدن سرنخ جدید با سرقت از خانه مقتول

همسر مقتول در جریان رسیدگی به پرونده به ماموران گفت که روز قبل از حادثه برای بردن بار به جنوب مسافرت کرده بوده و به واسطه شغلش و اینکه زیاد به مسافرت می‌رود، همیشه مقدار قابل توجهی پول در خانه دارند.

او در پاسخ به سؤال کارآگاهان مبنی بر مفقود شدن احتمالی اموال داخل خانه نیز به کارآگاهان نیز گفت: پس از بازگشت به خانه متوجه شدم که طلا و جواهرات همسرم به همراه پول نقدی که داخل خانه گذاشته بودم، نیست.

با توجه به این شواهد بررسی فرضیه ارتکاب جنایت به قصد سرقت در دستور کار کارآگاهان قرار گرفت . همچنین در بررسی صحنه جنایت توسط تیم بررسی صحنه‌ اداره دهم، کارآگاهان اطمینان پیدا کردند که سارق یا سارقان بدون هرگونه تخریب وارد محل سکونت مقتوله و دخترش شدند. بنابراین آن ها مطمئن شدند که قاتل و سارق یک نفر بوده و حتما با این خانواده آشنا بودند.

با توجه به آنکه مقتول به واسطه شغل همسرش و برای ادامه زندگی به تازگی به همراه همسر و دخترش به تهران آمده و تمامی اعضای خانواده و بستگان او و همچنین بستگان همسرش در شمال کشور سکونت داشتند ، کارآگاهان برای ادامه تحقیقات به شمال کشور اعزام شدندو این تحقیقات در صورتی ادامه می‌یافت که همه فکر می‌کردند علت اصلی فوت این مادر و دختر گازگرفتی بوده و هنوز هیچ خبری مبنی بر مشکوک بودن قتل آن‌ها منتشر نشده بود.

در ادامه رسیدگی به پرونده کارآگاهان بلاخره موفق به شناسایی یکی از بستگان مقتول به نام مصطفی . غ 30 ساله شدند که برابر شواهد و دلایل به دست آمده، در روز جنایت در تهران و در محدوده محل زندگی مقتول حضور داشته است. بنابراین آن‌ها با هماهنگی به محل سکونت او مراجعه کرده و او را دستگیر کردند.

دستگیری متهم

متهم پس از انتقال به اداره پلیس آگاهی ،ابتدا منکر هرگونه اطلاع از موضوع جنایت شده و مدعی شد که او نیز به مانند سایر بستگان تصور می کرده که مقتول و دخترش به علت گازگرفتگی دچار مرگ شدند اما در ادامه تحقیقات و با ارائه دلایل و مدارک مستند از سوی کارآگاهان ، پس از گذشت دو سال و چهار ماه و 27 روز از زمان جنایت ، به ارتکاب جنایت اعتراف کرد و در اعترافات خود به کارآگاهان گفت: از چندی پیش ، به واسطه محدودیت های شدید مالی دچار مشکلات زیادی شده بودم ؛ از سوی دیگر اطلاع داشتم که مقتول و همسرش نیز به تهران آمده و وضعیت مالی آنها نیز به واسطه شغل همسرش خوب است. به قصد گرفتن پول به در خانه آنها مراجعه کردم و زمانی که با تعارف مقتول وارد خانه شدم ، متوجه شدم که همسر مقتول در مسافرت است و دختر مقتول نیز در آن زمان ، در اتاق خوابیده بود ؛ پس از گذشت چند دقیقه موضوع مشکلات مالی خودم را با مقتول مطرح و در ادامه درخواست مقداری پول کردم اما بر خلاف انتظار، او گفت که این مبلغ را نمی تواند در اختیارم بگذارد.

بنا بر اعتراف متهم،‌او بعد از ممانعت مقتول از دادن پول ناامید شده و قصد رفتن داشته که متوجه بسته پول و همچنین جعبه طلا و جواهرات در یکی از اتاق‌ها می‌شود. با دیدن این ها تصمیم می‌گیرد به هرشکل پول مورد نیاز خود را تهیه کند. بنابراین با پیدا کردن پارچه ای اقدام به خفه کردن مقتول می کند و در همین زمان دختر مقتول از اتاق بیرون آمده و او را می‌بیند. او هم از ترس شناسایی شدن توسط دخترک او را نیز خفه می‌کند.

متهم همچنین در ادامه اعترافات خود گفته است: پس از برداشتن طلا و جواهرات و پول های داخل خانه ، به قصد گمراه کردن پلیس اقدام به پاره کردن شیلنگ گاز بخاری کردم تا انتشار گاز در داخل خانه باعث ایجاد انفجار شود و پس از آن ، به سرعت از خانه خارج شدم ؛ فردای روز جنایت و از طریق اقوام متوجه شدم که با حضور آتش نشانی انفجاری صورت نگرفته ولی علت فوت در میان اقوام و بستگان و حتی صفحه حوادث روزنامه ها، گازگرفتگی مطرح شده بود. اطمینان داشتم که کسی شاهد حضور من در خانه مقتول نبوده و علت مرگ نیز ، گازگرفتگی تشخیص داده شده است لذا به زندگی عادی خود بازگشتم تا اینکه توسط پلیس دستگیر شدم.

بنا بر اعلام معاونت مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران، با توجه به اعتراف متهم به ارتکاب جنایت ، قرار بازداشت موقت از سوی مقام قضایی صادر و متهم برای ادامه تحقیقات تکمیلی در اختیار اداره دهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفته است.