پدر لطیفه غیرمجاز بودن پیوند عضو به اتباع خارجی را علت مرگ می‌داند

ادعاهای متناقض درباره مرگ دختر افغان

دختر 12 ساله افغان به علت غیرمجاز بودن اقامتش در ایران و انجام نگرفتن عمل پیوند کبد در بیمارستان رازی شیراز درگذشت. البته بعد از انتشار این خبر این بیمارستان در جوابیه‌ای ماجرا را به نحو دیگری مطرح کرد و علت فوت لطیفه را طولانی‌بودن سیر درمان دانست. این خبر باعث بروز واکنش یکی از اعضای کمیسیون بهداشت و درمان به اصلاح قانون ممنوعیت پیوند عضو اتباع خارجی هم شد.

  1. ۱۲ ماه قبل
  2. ۰
ادعاهای متناقض درباره مرگ دختر افغان
نوآوران -

داستان از این قرار بود که این دختر مدتی دچار مشکل کبد بوده و باید از پدرش به او پیوند صورت می‌گرفت. اما پزشکان بیمارستان «نمازی» شیراز از این عمل سرباز زدند. به گفته پدر «لطیفه» استدلال آن‌ها برای انجام ندادن این عمل این بوده که اقامت آن‌ها در ایران غیرمجاز است. این دختر افغان پس از دو هفته روز جمعه در بیمارستان به علت انجام نشدن عمل کبد درگذشت و به ادعای پدرش مسئولان بیمارستان حتی جنازه‌اش را هم تحویل خانواده اش نداده اند و گفته‌اند برای تحویل جنازه باید 17 میلیون تومان پول به حساب بیمارستان واریز کنند. او در ادامه به «باشگاه خبرنگاران» گفته که مسئولان بیمارستان شیراز علاوه بر غیرمجاز بودن این خانواده نداشتن پول کافی برای انجام عمل و حتی وجود نداشتن تخت خالی در بیمارستان را مانع انجام این عمل دانسته‌اند.

            قانون ممنوعیت پیوند عضو اتباع خارجی

شورای عالی پیوند اعضا در مردادماه سال 93 تصویب کرد که از این پس جراحی پیوند اعضای بدن به اتباع غیرایرانی در هر شرایطی در ایران ممنوع است. این قانون تنها قانونی است که درباره پیوند اعضای اتباع غیرایرانی وجود دارد. در حالی که در ماجرای لطیفه او می‌خواست از پدرش عضو بگیرد. پیش از این مصوبه، اتباع غیرایرانی می‌توانستند دهنده عضو را با خود از کشورشان به ایران بیاورند و در این صورت می‌توانستند از خدمات جراحی پیوند در ایران بهره‌مند شوند اما پس از این مصوبه پیوند عضو در این شرایط نیز به اتباع خارجی در همه بیمارستان‌های کشور ممنوع است. بعد از گزارش مواردی از پیوند اعضای ایرانی به اتباع خارجی به منظور جلوگیری از هرگونه تخلف و امکان قانونی برخورد قضایی با موارد متخلف این قانون تصویب شد. ایرج فاضل، نماینده وزیر بهداشت در شورای عالی نظام پزشکی درباره ممنوعیت پیوند عضو به اتباع غیر‌ایرانی گفته است: با محدود کردن این اعمال ضوابط یک پیوند مشروع و قابل احترام را در کشور ایجاد می‌کنیم. البته اعلام ممنوعیت پیوند اعضای فرد ایرانی به اتباع خارجی در حالی مطرح شده است که بنا بر قانون اساسی کشور که سال‌ها پیش به تصویب رسیده است، پیوند اعضای شهروندان ایرانی به اتباع بیگانه ممنوع اعلام شده است و هیچ فرد ایرانی نمی‌تواند اعضای خود را به افراد خارجی اهدا کند. اما بعد از انتشار خبر مرگ یکی از شهروندان عربستان بعد از پیوند کلیه در ایران این موضوع مورد توجه قرار گرفت و جلسه ای با این موضوع هم تشکیل شد. بعد از این اتفاق دیروز نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بر لزوم اصلاح قانون ممنوعیت پیوند اعضا به اتباع بیگانه تاکید کرده است. محمد حسین قربانی،‌ نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، ‌در گفت و گو با «ایسنا» با اشاره به انتشار خبر مربوط به فوت یک دختر تبعه افغان در شیراز به دلیل ممنوعیت عمل پیوند اعضا برای اتباع بیگانه گفته است: البته این موضوع باید مورد بررسی قرار گیرد که آیا این در مورد خاص، فوت آن فرد به دلیل انجام‌نشدن عمل پیوند بوده یا خیر. اوبا تاکید بر لزوم ارائه گزارشی در این باره از سوی وزارت بهداشت افزوده است:‌ طبق قانون پیوند اعضا به اتباع بیگانه ممنوع است اما بر‌اساس ضرورت و نیاز می‌توان تغییراتی در این قانون صورت داد.این نماینده مجلس با بیان اینکه مجلس آمادگی اصلاح این قانون را دارد، اضافه کرده است: در جایی که جان فردی در معرض خطر است نباید به صرف این که او تابعیت ایرانی ندارد از ارائه خدمات بهداشتی و درمانی به او امتناع کرد بلکه باید جنبه انسانی  موضوع را نیز در نظر گرفت. 

            تکذیب ادعای پدر لطیفه

اما دانشگاه علوم پزشکی شیراز بعد از یک روز در جوابیه‌ای این اخبار را رد کرده و دلیل انجام نشدن پیوند کبد برای این بیمار افغان را سیر سریع بیماری دانسته است. سامان نیک‌اقبالیان، عضو تیم پیوند بیمارستان نمازی در توضیح بروز حادثه مرگ دختر افغان در این بیمارستان، تاکید کرده که به‌دلیل سرعت سیر بیماری کبد در این کودک 12 ساله، امکان پیوند فراهم نشد و هیچ قصوری در کار نبوده است. او در توضیح پیرامون انتشار خبر فوت، لطیفه رحمانی، دختر 12 ساله تبعه افغانستان که پنج‌شنبه گذشته به‌دلیل نارسایی کبدی در بیمارستان نمازی شیراز اتفاق افتاد، گفته است: لطیفه رحمانی بیمار تبعه افغان هجدهم مرداد برای دریافت خدمات درمانی در بیمارستان نمازی شیراز پذیرش و بستری شده بود اما با وجود تکمیل روند درمانی، به علت سیر سریع بیماری، جان خود را از دست داد. به گفته او این کودک 12 ساله، هجدهم مرداد، با تشخیص بیماری «ویلسون(Wilson)» سیروز کبدی، از دزفول به بیمارستان نمازی منتقل و همان روز در بخش گوارش کودکان بستری شد و با توجه به شرایط بیماری، به صورت همزمان درمان‌های دارویی و بررسی‌های پزشکی برای انجام پیوند کبد، برای او انجام شد. نیک اقبالیان در ادامه گفته است که در این مدت، تمام اقدامات مورد نیاز برای بیمار انجام شده و در ادامه روند درمانی، به علت بدتر شدن وضعیت لطیفه، به سرعت به بخش ICU کودکان منتقل شد. او با اشاره به بستری شدن این بیماری و رسیدگی بیمارستان ادامه داده است: در مدت بستری، بیمار چندین بار توسط گروه پیوند هم در بخش گوارش کودکان و هم در بخش ICU معاینه شده که از نظر پزشک معالج، به هیچ عنوان امکان پیوند وجود نداشت و بیست و هشتم مرداد، به دلیل افت بیشتر فشارخون، بیمار دچار ایست قلبی شده و جان خود

 را از دست می دهد.

این عضو تیم پیوند دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به لزوم انجام بررسی‌های کامل پزشکی، پیش از انجام هر گونه عمل پیوند، اضافه کرد: با توجه به سیر سریع و شدت بیماری، شرایط لازم پزشکی پیوند کبد، از بستگان درجه یک لطیفه برای او فراهم نبود.

او همچنین با اشاره به آمار بالای افراد در انتظار عمل پیوند در تمامی مراکز پیوند دنیا، یادآور شد: در تمامی این مراکز، امکان انجام پیوند، تنها برای بخشی از لیست افراد مورد انتظار فراهم می‌شود و متاسفانه، شاهد مرگ عده‌ای از بیماران، در طول طی شدن این مدت زمان هستیم. نیک اقبالیان گفت: از سال 72 تاکنون، 3518 مورد پیوند کبد در بخش پیوند بیمارستان نمازی شیراز انجام شده که از این تعداد، 861 مورد برای کودکان بوده است. این عضو تیم پیوند، درباره دیگر موارد پیوند در این بخش از سال 72، به انجام 3 هزار و 920 مورد پیوند کلیه، 205 مورد پیوند پانکراس و 41 مورد پیوند روده اشاره کرد و افزود: بخش پیوند بیمارستان نمازی شیراز، از نظر تعداد پیوند کبد یک مرکز، برای سومین سال متوالی، توانسته است رتبه نخست دنیا را به خود اختصاص دهد.

سرپرست بیمارستان نمازی شیراز هم در این‌باره، با اشاره به اقامت غیررسمی بیمار در ایران و نداشتن دفترچه بیمه، گفت: هزینه‌های درمانی لطیفه، حدود 17 میلیون تومان برآورد شده است. به گفته مسئولان بیمارستان نمازی شیراز ظهردیروز، پس از پیگیری مددکاری بیمارستان برای ترخیص جسد، هزینه‌های بیمارستان رایگان و جسد به خانواده رحمانی تحویل داده شد. به گزارش مسئولان این بیمارستان،‌ انجام پیوند کبد این دختر افغان، هیچ‌گونه ارتباطی با ملیت بیمار نداشته است. این جوابیه در حالی ارسال شده است که پدر «لطیفه» حرف‌هایی کاملا متناقض زده و مدعی شده است بیمارستان از اول هم قصد انجام عمل پیوند را نداشته است.