دادستان کل کشور:روزانه ۳۸۵۰ کانتینر بدون نظارت وارد کشور می‌شوند

پلیس :بزرگترین قاچاقچی مواد مخدر دستگیر شد

نشست مشترک دادستانی با مسئولان ستاد مبارزه با مواد مخدر خبرهای عجیبی درباره قاچاق در کشور داشت.

  1. ۱۲ ماه قبل
  2. ۰
پلیس :بزرگترین قاچاقچی مواد مخدر دستگیر شد
نوآوران -

 ابتدا رئیس پلیس موارد مخدر کشور از دستگیری یکی از بزرگترین قاچاقچیان مواد کشور با 800 تن مواد مخدر خبر داد و در ادامه دادستان کل کشور از ورود روزانه 3 هزار و 850 کانتینر و کامیون بدون بازرسی و نظارت به داخل کشوخبر داد.

در این نشست سردار مسعود زاهدیان، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر، گفت: در ۵ ماهه گذشته شاهد رشد ۱۵ درصدی کشف مواد مخدر در کشور بوده ایم که این رقم به دلیل کشف ۱۵۳ تن مواد مخدر بوده است. به گفته او بیشتر مواد کشف شده در کشور از مرزهای شرقی وارد ایران می شوند و متهم بزرگ مواد مخدری که بازداشت شده است مواد مخدری را وارد ایران می کرد که بیشتر در افغانستان تولید می شود. زاهدیان از انتشار جزییات بیشتر درباره پرونده بزرگ کشف مواد خودداری کرد و ادامه داد: تحقیقات درباره این متهم و شبکه پیچیده ای که با او در ارتباط است همچنان ادامه دارد و از آنجایی که شناسایی افراد مرتبط با این شخص دنباله دارد، اطلاع‌رسانی دقیق درباره این متهم به زودی انجام خواهد شد. همچنین علی اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان درباره دستگیری بزرگترین قاچاقچی موادمخدر گفت: متهم دستگیر شده بیش از ۲۰ سال در امر قاچاق مواد مخدر دست داشته و او پس از سه سال کار اطلاعاتی و عملیاتی دستگیر شده است.

             رشد 25درصدی کشفیات مواد مخدر

در این نشست، عبدالرضا رحمانی فضلی، دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر، با اشاره به اینکه ستاد مبارزه با موادمخدر فعالیت‌های خوبی را در این زمینه انجام داده است، گفت: در این نشست مشترک، مسئولان سه استان دارای اولویت را که بیش از 60 درصد موادمخدر در این استان‌ها کشف شده بود به علاوه مسئولان دو استان مجاور را دعوت کرده بودیم.

او در ادامه اضافه کرد: دادستان‌ها، فرماندهان مرزبانی و مسئولان سپاه، ناجا و استانداران پنج استان خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و کرمان در این جلسه حضور داشتند و برنامه‌هایی که برای اقدام فوق‌العاده در این پنج استان داشتیم را مرور کردیم و تاکید شد که این برنامه‌ها با سرعت عمل بالایی در این مناطق اجرا شوند.

دبیرکل ستاد مبارزه با موادمخدر با اشاره به رشد بیش از 25 درصدی کشفیات موادمخدر در 5 ماهه اول سال در این سه استان، گفت: افزایش کشفیات نشان‌دهنده افزایش فعالیت‌ها و بهبود عملکرد نیروهاست. در همه این کشفیات صاحبان بار هم دستگیر شدند. قبلا معمولا موادمخدر بدون صاحبان بار کشف می‌شدند اما این بار موفق شدیم برخی از سران موثر قاچاق مواد مخدر را دستگیر کنیم.

رحمانی‌فضلی از دستگیری یکی از سران قاچاق موادمخدر در سیستان و بلوچستان خبر داد و گفت: این فرد ویژه با 800 تن موادمخدر دستگیر شد و با 14 شبکه بین‌المللی مرتبط بود. ما علاوه بر کشفیات در این استان‌ها تقویت بنیان‌های اقتصادی‌شان را نیز مدنظر قرار دادیم.

رحمانی‌فضلی درباره جمع‌آوری معتادان متجاهر در سطح استان تهران نیز تاکید کرد: 6 هزار و 500 ظرفیت برای جمع‌آوری و نگهداری معتادان متجاهر تدارک دیدیم و دستور داده شد روزانه 500 معتاد متجاهر جمع‌آوری شوند. براساس آخرین گزارش این رقم جمع‌آوری به 700 نفر در روز رسیده و این افراد در حال حاضر در مرحله غربالگری قرار دارند و درصددیم در صورت تامین منابع مالی، مدت زمان نگهداری آنها را در مراکز بیشتر کنیم.

        روزانه ۳۸۵۰ کانتینر بدون نظارت وارد کشور می‌شوند

در همین حال دادستان کل کشور از ورود روزانه 3 هزار و 850 کانتینر و کامیون بدون بازرسی و نظارت به داخل کشوخبر داد. حجت الاسلام محمد جعفر منتظری، دادستان کل کشور با اشاره به تشکیل معاونت مرتبط با مواد مخدر در دادستانی کل گفت: در رابطه با مسائل خلاف امنیت و حوادث بزرگی که در یک شهر یا استان اتفاق می‌افتد رئیس دادگستری آن استان یا دادستان مسأله را پیگیری می‌کند و به سرعت در دادگاه رسیدگی و مراحل تجدیدنظر آن در دیوان عالی کشور طی می‌شود. بنابراین تشکیل معاونت مرتبط با مواد مخدر در دادستانی کل بر همین اساس است.

دادستان کل کشور با تاکید بر ضرورت تعیین تکلیف خودروهای توقیفی اضافه کرد: آماری که در مورد خودروهای توقیفی داده‌اند ۹ هزار و 187 دستگاه است که هنوز تعیین تکلیف نشده‌اند، در این موارد ممکن است که پرونده تشکیل شده باشد و اگر چنانچه مواردی وجود دارد که در پرونده تعیین تکلیف شده؛ اما خودروها تعیین تکلیف نشده است آمار آن را به ما اعلام کنید.

دادستان کل کشور در بخش دیگری از سخنانش به ضرورت کنترل و بازرسی و مراقبت از مرزها تاکید کرد و گفت: ما در مرزها مشکل داریم به طوریکه جابه‌جایی مواد مخدر از مرزهای خاکی به آبی در اثر کنترل نکردن کامل نسبت به وسایل، خودروها و کانتینرهایی که از بندر خارج می‌شود، صورت می‌گیرد و ما شنیده‌ایم که چهارهزار کامیون و کانتینر هر روز از بندرعباس به داخل کشور وارد می‌شوند که تنها ۱۵۰ عدد از آن‌ها مراقبت، کنترل و بازبینی می‌شوند. این بدین معناست که ۳۸۵۰ کانتینر و کامیون بدون اینکه مورد بازرسی قرار گیرند از مرز خارج می‌شود و به داخل می‌آیند این در حالیست که ممکن است محتوای آن‌ها کالاهای مجاز، غیرمجاز و یا مواد مخدر باشند.

او خطاب به دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد: آیا مقرون به صرفه نیست که ما دستگاه‌های لازم را به منظور کنترل مبادی مرزها و بنادر مهم به هر قیمتی خریداری کرده و در آنجا نصب کنیم، آیا سرمایه گذاری در این امر برای سلامت جامعه و جلوگیری از آسیب به اقتصاد یک ضرورت نیست؟ یکی از درخواست‌های بنده از دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر این است که مسأله ورودی مرزها و بنادر مهم را ساماندهی کنیم.

             25 تن مواد مخدر در مرزهای پاکستان کشف شد

همچنین فرمانده مرزبانی نیروی انتظامی از کشف 25 تن مواد مخدر در مرز پاکستان و 3.5 تن مواد در مرز افغانستان در طی چهار ماه گذشته خبر داد. سردار قاسم رضایی در حاشیه این نشست، گفت: با اقدامات مقابله ای که از سال های گذشته در استان‌های مرزی انجام شده است ورود مواد مخدر از مرزهای افغانستان به حداقل رسیده است. وضعیت استان های خراسان جنوبی و خراسان رضوی هم که با افغانستان مرز مشترک دارند در وضعیت بهتری قرار دارد.

او با تاکید بر ضرورت دیپلماسی وعملیات مشترک در مرزهای پاکستان، اضافه کرد: مطالبات ما این است که مرزبانان پاکستان مانند مرزبانان افغانستان به خوبی به وظایف خود عمل کنند.

رضایی با بیان اینکه امروز بخشی از قاچاق به سمت مرزهای دریایی رفته است، تاکید کرد: باید ناوگان دریایی و دریابانی به ویژه درهرمزگان و بوشهر تقویت شود. هر چند اقدامات خوبی دراین زمینه در هرمزگان به انجام رسیده است و شاهد کشفیات 2.5 برابری نسبت به سال گذشته هستیم .

رضایی مرزهای کشور را دروازه ورود قاچاق برشمرد و گفت: سال گذشته در انسداد مرزهای زمینی شاهد تصویب اعتبارات خوبی بودیم اما تنها 13 درصد آن اجرایی شد؛ امیدواریم امسال اقدامات در این زمینه بهتر باشد تا بهره بیشتری ببریم.

این فرمانده ناجا با بیان اینکه طرح های انسدادی در مرزها به ویژه در جنوب سیستان و بلوچستان هنوز کامل اجرایی نشده است، گفت: در حال حاضر جنوب سیستان و بلوچستان نیازمند جاده، پاسگاه و برجک است.

او ادامه داد: در مرزهای پاکستان نیز دره های عمیق و ارتفاعات سر به فلک کشیده وجود دارد که اگر مرز پاکستان را قریب به 300 کیلومتر بدانیم به‌طور قطع نیازمند تقویت هستیم.