رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر اعلام کرد

جزییات بیشتر از دستگیری بزرگترین قاچاقچی ایران

یکی از بزرگترین قاچاقچیان ایران در روزهای گذشته بازداشت شده است. ب

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
جزییات بیشتر  از دستگیری بزرگترین قاچاقچی ایران
نوآوران -

 بر اساس اطلاعاتی که پلیس منتشر کرده این قاچاقچی با 800 تن موارد مخدر دستگیر شده است. حالا رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر جزییات بیشتری از این دستگیری ارائه کرده است. مسعود زاهدیان در حاشیه نشست مقابله با مواد مخدر که با حضور مسئولان پنج استان برگزار شد، درباره جزییات دستگیری یکی از سرکردگان باندهای بین‌المللی قاچاق مواد مخدر اضافه کرد: این فرد یکی از عناصر اصلی وارد کننده مواد‌مخدر به کشور از مرتبط‌تان اصلی با شبکه‌های بین‌المللی قاچاق بوده و پرونده وی در حال پیگیری است و به همین خاطر برخی اطلاعات پرونده هنوز قابل انتشار نیست.

او در ادامه افزود: اعترافات موثری از این فرد گرفته شده است و سیستم پولشویی و اقدامات انجام شده مشخص شده‌اند. همچنین تعدادی از عناصر اصلی مرتبط با این فرد شناسایی شده و پرونده آنها در حال بررسی است. موادی که در افغانستان تولید و از طریق مرزهای پاکستان وارد کشور می شده از سوی این فرد کشف شده که میزان آن 800 تن بوده است.

زاهدیان درباره جزییات دیگر دستگیری یکی از سرکردگان باندهایی بزرگ قاچاق مواد گفت: این فرد از عناصری بوده که بیش از 20 سال در این مسیر نقش و موضع فعال داشته و بالغ بر 10 باند بین‌المللی را حمایت کرده است. نیروهای اطلاعاتی ما در حوزه انتظامی بیش از دو سال با کار اطلاعاتی مداوم این فرد را زیر نظر داشتند و سرانجام موفق شدند او را که 800 تن مواد همراه داشت، دستگیر کنند.

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه بیشترین کشفیات در مرزهای شرقی رخ می‌دهد گفت: در پنج ماهه اول امسال 153 تن انواع مواد مخدر در مناطق شرق کشور کشف شده و طی پنج ماه اول در سطح کشور میزان این کشفیات 207 تن بوده که نسبت به سال گذشته 15 درصد رشد را نشان می‌دهد.

علی اوسط هاشمی، استاندار سیستان و بلوچستان نیز در حاشیه این نشست با بیان اینکه قاچاق بازار مصرف خود را در همه نقاط جهان دارد گفت: کشفیات مواد مخدر ما در سال 94 براساس ارزیابی های ستاد مبارزه با مواد مخدر 2 برابر سال قبل از آن بوده است.

او همچنین افزود: براساس آنچه در سال جاری گزارش شده است، طی 3 تا 4 ماه اول امسال نیز رشد 34 درصدی کشفیات نسبت به مدت مشابه سال گذشته را شاهد هستیم.

هاشمی با بیان اینکه رشد این کشفیات نشان دهنده افزایش سطح زیر کشت مواد مخدر و همچنین افزایش توان نیروهای منطقه‌ای و بهبود وضعیت است، گفت: باید به تغییر مسیر قاچاق مواد نیز توجه شود. امروز بخش عمده‌ای از قاچاق از خشکی به سمت دریاها متمایل شده است و ما دریایی را داریم که به آبهای آزاد وصل است.

استاندار سیستان و بلوچستان ادامه داد: ما دروازه ورود به آب‌های آزاد هستیم و کل حاشیه اقیانوس هند تا کنیا و تانزانیا در طول مسیر آب های آزاد قرار دارند. نیازمند یک تغییر تاکتیک و بازنگری در نوع مبارزه هستیم زیرا ایران به نوعی نماینده جهان در سطح منطقه برای مبارزه با مواد مخدر محسوب می‌شود.

هاشمی ضمن تاکید بر ضرورت حمایت و پشتیبانی‌های بین المللی برای مقابله با مواد مخدر در پاسخ به پرسشی درباره اقدامات انجام شده برای مقابله با قاچاق مواد در مناطق ازاد تجاری گفت: مناطق آزاد ارتباط چندانی با قاچاق مواد مخدر ندارد. معمولاً قاچاقچی مواد مخدر به دنبال مسیری نیست که در آن هوشمندی، مراقبت، نظارت و ساختار قوی وجود دارد بلکه به دنبال خلأهایی است که بتواند از آن ها استفاده کند. ما از سیستان تا ورامین، کویر داریم و باید به این مسیر بیندیشیم و با استفاده از تکنولوژی های جدید برای مقابله با قاچاق مواد تدبیر کنیم.