کارگران با حقوق اندک و در شرایط سختی زندگی می‌کنند

خودکشی، نقطه پایان زندگی یک کارگر

کارمندان ناحیه 4 شهرداری منطقه 22 وقتی دیروز صبح سرکار خود آمدند با جسد حلق آویز شده همکارشان مواجه شدند.

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
خودکشی، نقطه پایان زندگی یک  کارگر
نوآوران -

خبر‌ها حاکی از آن است که فرد حلق آویز شده حدودا پنجاه ساله متاهل و کارمند بخش 137 ناحیه 4 شهرداری بوده است. اقبال شاکری عضو شورای شهر تهران، در مورد خودکشی این کارگر شهرداری گفت: کارگران فضای سبز شهرداری وارد موتور خانه شهرداری منطقه 22 می‌شوند با جسد حلق آویز شده همکارشان مواجه می‌شوند. هم‌چنین درکنار پیکر متوفی نامه‌ای یافت می شود که به دلیل مشکلات خانوادگی دست به چنین اقدامی زده است. به گفته گیل‌آبادی مدیرکل روابط عمومی شهرداری تهران در بخشی از نامه که از کنار جسد متوفی کشف شد، عوامل شهرداری دریافتند که خانواده‌اش به مرحوم اعتماد نداشته‌ و او در گذشته نیز دست به خودکشی ناموفق زده است.

این در حالی است که نباید از مشکلات معیشتی کارگران شهرداری هم غافل بود. خرداد ماه همین امسال بود که یک کارگر شهرداری شادگان خوزستان بر اثر خود سوزی فوت کرد. در وصیت نامه این کارگر هم آمده بود که به‌خاطر مشکلات معیشتی و پرداخت نشدن حقوقش بعد از شش ماه علت خودکشی  او بوده است.  

در همین حال محمد مهدی تندگویان، یکی از اعضای شورای شهر تهران در یکی از جلسات شورای شهر به کارتن‎ خواب‌هایی که در اطراف حرم مرتکب به موارد غیر اخلاقی و پخش مواد مخدر می‌شدند اشاره کرده است. او گفته است که بخشی از کارتن خواب‌های این محدوده کارگران فصلی شهرداری بودند که برای پیمانکاران به ویژه در حوزه فضای سبز کار می‌کردند که به دلیل آنکه درآمد خوبی ندارند مجبور به کارتن خوابی هستند. 

به گفته این عضو شورای شهر بر اساس مصوبه شورای سوم پیمانکاران به ویژه در حوزه فضای سبز موظف به تأمین خوابگاه برای کارکنان خود هستند و حالا باید رسیدگی شود که چرا پیمانکاران در این حوزه کم‌ کاری کردند. درآمد کارگران فصلی شهرداری کم است و آنها پول خود را برای خانواده‌هایشان در شهرستان‌ها ارسال می‌کنند و خودشان مجبور به کارتن خوابی هستند.

کارگران شهرداری دچار مشکلات زیادی مثل دریافت حداقل حقوق و دستمزد و همچنین استفاده از توان و نیروی جسمی آنان خارج از زمان مقرر کار و فعالیت هستند که این معضل از سال های گذشته نیز دامن گیر این قشر بوده و شورای شهر در بعضی مواقع شاهد شکایات آنان از وضعیت اشتغال شان بوده است.

محمد حقانی یکی از اعضای فراکسیون کارگری شورای شهردار تهران با اشاره به اینکه شهرداری امور کارگران را به پیمانکارها می‌دهد، به «نوآوران‌»می‌گوید: شهرداری بعد از واگذاری مسائل کارگران به پیمانکاران دیگر نظارت درستی به عنوان متولی نیرو‌های کار بر روی وضعیت معیشتی و امکانات آن‌ها نمی‌کند و پیمانکاران با دادن حداقل حقوق به آن‌ها و فراهم نکردن امکانات درمانی برای این قشر زحمت کش مشکلات بسیاری را برای آن‌ها ایجاد می‌کنند.

حقانی معتقد است پیمانکاران بیش‌تر از کارگران خارجی برای کارهای شهرداری استفاده می‌کنند. زیرا آن‌ها به حداقل حقوق و مزایا راضی هشتند و در عین حال اطلاعی از امکاناتی که باید در اختیار آن‌ها قرار داده شود ندارند و اعتراضی هم به این وضعیت نابسمان نمی‌کنند. کارگران ایرانی برای مطالبه حق‌و حقوق خود تشکل‌هایی را ایجاد کردندواز این طریق موانع رفاهی آن‌ها هموار می شود اما اتباع خارجی اطلاعی از ایجاد این صنف‌ها و یا تشکل ها ندارند.

او می گوید تمام تلاش من این است که این کارگران را به سمت تشکیل صنفی برای خود ترغیب کند تا بتوانند در چهارچوب این تشکل ها حقوق ضایعه شده خود را بگیرند.

این عضو شورای شهر به با اشاره به اینکه کارگران شهرداری بیش‌ترین مشکلات را در درون صنف خود دارند، ادامه می‌دهد: این کارگران باید هر چند وقت یکبار به مراکز درمانی تخت پوشش شهرداری مراجعه کنند و تمام مشکلات درمانی آن‌ها حل شود و در عین حال هزینه‌ای هم پرداخت نکنند.اما پیمانکاران این کارگران توجهی به این موضوع نمیکنند و شهرداری هم این کارگران بعد از تحویل دادن آن‌ها به پیمانکار رها کرده است.