متهم را شناسایی کنید

سرقت از پیرز‌ن‌ها در پوشش مأمور بیمه

مردی که با معرفی خود به عنوان مامور بیمه اقدام به دزدی می کرد، توسط ماموران آگاهی تهران دستگیر شد. این مرد فریبکار طعمه‌ها‌ی خود را معمولا از بین پیرزن‌های تحت پوشش بیمه انتخاب می‌کرد، که بعد از مراجعه یکی از مالباخته‌ها در دام ماموران پلیس گرفتار شد.

  1. ۱۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
سرقت از پیرز‌ن‌ها در پوشش مأمور بیمه
نوآوران -

شناسایی متهم

خرداد ماه امسال مردی با مراجعه به کلانتری به ماموران گفت: شخصی تحت پوشش مأمور بیمه به در خانه مادرش در خیابان جمهوری مراجعه کرده و با جلب اعتماد وی ، وارد خانه شده و پس ازشناسایی محل نگهداری پول ها اقدام به سرقت ۷۰۰ هزار تومان پول کرده و از محل متواری شده است . با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع کلاهبرداری و به دستور بازپرس شعبه سوم دادسرای تهران ، پرونده جهت رسیدگی در اختیار اداره ۱۴ پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت . پیرزن مالباخته پس از حضور در اداره پلیس آگاهی تهران گفت: حدودا ساعت ۱۳:۳۰ روز دستبرد از خانه ام زنگ خانه به صدا در آمد که از پشت آیفون مردی گفت: مادر در را باز کن. من هم به تصور اینکه پسرم آمده، در را باز کردم و داخل حیاط خانه آمدم. مردی ناشناس که حدودا ۴۰ ساله به نظرم می‌رسید وارد خانه شد. او بعد از معرفی خود به عنوان مأمور، گفت که برای بیمه تکمیلی و پرداخت حقوق ماهیانه آمده است. بعد از آن یک دسته اسکناس ۱۰ هزار تومانی از کیف همراهش در آورد و در ادامه گفت که پول خرد ندارد و به این بهانه از من درخواست پول خرد کرد. به گفته مالباخته، او در آن زمان در خانه 700 هزار تومان پول نقد داشته که برای پسرش بوده است. بعد از این درخواست مامور قلابی او به سمت کمدی که حاوی پول نقد بوده رفته و در همین حال سارق محل پول‌ها را شناسایی می‌کند. بعد از آن مامور قلابی از پیرزن درخواست یک لیوان آب می‌کند و پیرزن هم برای آوردن آب به آشپزخانه می‌رود. او از همین فرصت کوتاه استفاده کرده و از آنجایی که محل پول‌ها را شناسایی کرده بود به سرعت اقدام به سرقت می‌کند. پیرزن مالباخته در ادامه گفته‌هایش به ماموران پلیس گفت: زمانی که متوجه سرقت پول ها شدم به تعقیب او در داخل کوچه رفتم اما او به سرعت و با یک دستگاه موتورسیکلت از محل متواری شده بود.

       آغاز تحقیقات و شناسایی متهم

همزمان با آغاز تحقیقات درباره پرونده شاکی پرونده، ماموران، پرونده کلاهبرداری و سرقت های مشابه را در پایگاه های پلیس آگاهی شناسایی کرده و ده‌ها مالباخته دیگر در مناطق مختلف تهران به ویژه در مناطق پیروزی، راه آهن، جمهوری، ولیعصر ، شمیرانات ، وحدت اسلامی، منیریه، انقلاب، کارگر ، آزادی، نواب، جیحون را شناسایی کردند. متهم در همه سرقت‌ها دقیقا به همین شیوه و شگرد و به بهانه پرداخت حقوق ماهیانه بیمه شان و در پوشش مأمور بیمه قلابی اقدام به سرقت کرده‌بود. تمامی مالباختگان که عمدتا پیرزن های تحت پوشش بیمه بودند در گفته‌هایی مشابه، عنوان کرده بودند که فردی حدودا ۴۰ ساله ، با صورت سبزه ، قد متوسط با یک دستگاه موتورسیکلت به در خانه آنها مراجعه ، بعد از معرفی خود به عنوان مأمور بیمه مدعی پرداخت حقوق بیمه ی آنها شده و با این ترفند و ضمن نشان دادن مقادیری پول اعتماد آنها را جهت پرداخت حقوق به صورت کامل جلب و نهایتا پس از شناسایی دقیق محل وجوه نقد مالباختگان آنها را به بهانه آوردن آب یا چای به آشپزخانه فرستاده و در یک فرصت کوتاه تمامی وجوه نقد و گاهی طلاهای آنها را سرقت کرده است . با توجه به شیوه و شگرد کلاهبرداری و سرقت ، ماموران پلیس آگاهی تهران با بهره گیری از چهره نگاری و اطلاعات مجرمین سابقه دار موفق به شناسایی یکی از مجرمین سابقه دار در زمینه کلاهبرداری و متهم تحت تعقیب مرجع قضایی به نام «سیامک» شدند که از سال ۱۳۹۰ و با تأمین قرار قانونی ، تحت عنوان مرخصی از زندان آزاد و پس از آن متواری شده بود . با شناسایی تصویر متهم توسط تمامی شاکی‌ها و مالباختگان ، کارآگاهان با انجام اقدامات پلیسی موفق به شناسایی مخفیگاه سیامک در خیابان فرجام شدند. اما مشخص شد که متهم به تازگی مخفیگاه خود را تغییر داده است.

       دستگیری در تهرانپارس

با توجه به متواری شدن سیامک از مخفیگاهش کارآگاهان در ادامه اقدامات پلیسی موفق به شناسایی یک دستگاه خودرو سواری پژو SD شدند که برابر اطلاعات به‌دست آمده سیامک با آن معمولا در مناطق شرق تهران به ویژه منطقه تهرانپارس تردد می کند و نهایتا با شناسایی دقیق محل تردد سیامک در فلکه سوم تهرانپارس ، کارآگاهان موفق به دستگیری و انتقال او به اداره چهاردهم پلیس آگاهی تهران بزرگ شدند. متهم پس از انتقال به اداره پلیس و مواجهه حضوری با تعدادی از مالباختگان ، به کلاهبرداری از تمامی آن‌ها و جعل عناوین دولتی به ویژه مأمور بیمه ، مأمور ویژه یکی از وزارتخانه ها و کارمند شهرداری و همچنین استفاده از هویت های جعلی اعتراف کرد . سرهنگ «محمدرضا ذاکراستقامتی» معاون مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اعلام این گفته‌است: با توجه به شناسایی ده‌ها مالباخته و اعتراف متهم به انجام ده‌ها فقره کلاهبرداری و سرقت های مشابه از مستمری بگیران بیمه و با توجه به سوابق متهم در ارتکاب جرایم مرتبط با کلاهبرداری و به جهت شناسایی سایر شکات و مالباختگان، دستور انتشار بدون پوشش تصویر متهم از سوی بازپرس محترم پرونده صادر شده است. بنابراین از تمام مالباختگانی که موفق به شناسایی تصویر متهم شدند دعوت می شود تا جهت پیگیری شکایات خود به نشانی اداره چهاردهم پلیس آگاهی تهران بزرگ در خیابان وحدت اسلامی مراجعه کنند.