عملیات نجات ادامه دارد

توفان مازندران 7 قربانی گرفت

از نخستین ساعات صبح جمعه،‌ توفان شدید و بارش بی‌وقفه باران، خسارات سنگینی به منازل مسکونی و تاسیسات در شهرها و روستاهای مختلف استان‌های مازندران و گلستان وارد کرده و موجب بروز آبگرفتگی در این مناطق شد.

  1. ۱۰ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
توفان مازندران 7 قربانی گرفت
نوآوران -

معاون اول رییس‌جمهور در تماس تلفنی با استانداران مازندران و گلستان از آخرین وضعیت روند رسیدگی به خسارت دیدگان سیل و توفان در این استان‌ها مطلع و خواستار بسیج امکانات برای رسیدگی به آسیب‌دیدگان شد. اسحاق جهانگیری در این تماس تلفنی که بلافاصله پس از اطلاع از وقوع توفان و سیل در این استان‌ها صورت گرفت، بر لزوم رسیدگی فوری به آسیب‌دیدگان این حادثه تاکید کرد و دستورات لازم را برای ساماندهی وضعیت فعلی و جبران خسارات وارده صادر کرد.

معاون اول رییس‌جمهور هم‌چنین از دستگاه‌ها و نهادهای امدادرسان استان‌های مازندران و گلستان به‌خاطر اقدامات امدادرسانی برای رسیدگی به حادثه‌دیدگان قدردانی کرد و خواستار تداوم روند کمک‌رسانی با حداکثر توان و بسیج امکانات به مردم مناطق خسارت دیده در این استان‌ها شد.

همچنین مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان مازندران از آسیب دیدن 1300 خانوار مازندرانی در توفان روز جمعه خبر داده است.

او با بیان اینکه 109 روستا در مازندران از این توفان آسیب دیدند، خاطرنشان کرد: یک‌هزار و 376 خانوار درگیر این توفان شده بودند. مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران با اشاره به اینکه 6 هزار و 870 کیلوگرم نایلون به مناطق آسیب‌دیده ارسال شد، ادامه داده است: از این میزان 4 هزار و 737 کیلوگرم نایلون در سطح مازندران توزیع شد.

 به گفته او،‌ 42 تیم عملیاتی، 161 نفر نیرو به همراه 42 دستگاه خودروی امدادی و 6 دستگاه موتور پمپ لجن‌کش در این عملیات‌ها به‌کارگیری شد.

روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان مازندران نیز از مصدوم شدن ۲۸ نفر در شهرستان‌های قائم‌شهری، نور و آمل خبر داده است. قائم‌شهر با 17 زخمی و یک کشته بیشترین آسیب را در این توفان دید.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی استان مازندران،‌ قائم‌شهر با 17 مصدوم بیشترین خسارت را دیده است که پس از انتقال به بیمارستان رازی، دو نفر بستری شدند و یک نفر نیز فوت کرد.

دلیل فوت این شهروند قائم‌شهری این بوده که این فرد به بالای سقف خانه خود رفته بود که توفان وی را پرت کرده بود که پس از انتقال به بیمارستان فوت کرد. در آمل نیز بر اثر توفان ۸ نفر مصدوم که به بیمارستان ۱۷ شهریور آمل انتقال  داده شدند. 

۳ مصدوم توفان صبح جمعه در شهرستان نور هم به بیمارستان امام خمینی(ره) نور منتقل که همه آنها به طور سرپایی مداوا شدند.

علاوه بر این برق قائم‌شهر هم با مشکل مواجه شده و برق تمامی قسمت‌های قائم‌شهر با مشکل مواجه است و همکاران اداره برق در ۸ گروه در شهرستان قائم‌شهر مستقر شده‌اند تا  مشکل را حل کنند. 

فرماندار شهرستان قائم‌شهر با بیان اینکه مدیرعامل شرکت برق استان مازندران نیز به دلیل آنکه در قائم‌شهر وضعیت بدتری حاکم بود برای بازدید حضور پیدا کردند، گفته است: آبگرفتگی معابر تخلیه شد و در حال حاضر زیرگذرها با مشکل مواجه‌هستند که امیدواریم به سرعت این مشکل نیز حل شود. محمدی، فرماندار شهرستان قائم‌شهر، درباره درختانی که به دلیل توفان دچار شکستگی شدند و راه‌ها را مسدود کردند، تصریح کرد: همکاران شهرداری قائم‌شهر بسیج شدند و تمامی درختان را جمع‌آوری کردند و در حال حاضر راه‌های اصلی باز است.به گفته او، از تمامی مردم قائم‌شهر می‌خواهیم با توجه به عمق خسارت‌ها و تلاش مسوولان برای رفع موانع و مشکلات، با صبر و شکیبایی خود به تمامی همکاران کمک کنند. این مسوول یادآور کرده است: با توجه به مشکلات و خسارت‌های فراوان اما خوشبختانه خسارت جانی اتفاق نیفتاد.

قائمشهر پس از توفان شرایط مناسبی نداشت و شهردار این شهر با اعلام این خبر گفت:‌ در شهرستان قائم‌شهر قطع درختان موجب خسارت به کابل‌های برق شد و همچنین راه‌های اصلی این شهر را مسدود کرد که در حال حاضر راه های اصلی را راهدارها با همکاری مردم بازگشایی کرده‌اند. او افزود: در حال حاضر آب، برق و تلفن با اختلال روبه‌رو است و در قائم‌شهر شرایط مناسب نیست.

شهردار قائم‌شهر با اشاره به اینکه در چنین شرایطی اقدام نهادهای مردمی مهم است، ادامه داد: شهرداری به تنهایی نمی‌تواند این خرابی‌ها را سامان ببخشد و مردم باید بسیجی‌وار اقدام کنند و تمامی مردم قائم‌شهر برای بازسازی این شهر توفان‌زده حمایت کنند.

بعد از آن علی رحمانی، رئیس اداره برق فریدون‌کنار ادامه داد: از زمان وقوع توفان تاکنون بیش از 90 نیروی این اداره در فریدون‌کنار در حال فعالیت هستند. شبکه‌ها به دلیل سقوط اشیاء اتصالی دارد و بسیار خطرناک است، با این شرایط در حال پایش شبکه هستیم.

رئیس اداره برق فریدون‌کنار افزود: تمامی خطوط ۲۰ کیلوولت برق‌دار شدند و خاموشی‌های جزئی در حال رفع است.

همچنین در تماس تلفنی با رئیس اداره آب و فاضلاب فریدون‌کنار، جعفر جعفرنیا رئیس این اداره، با اشاره به اینکه تا زمان برق‌دار شدن خطوط، مشکل آب وجود دارد، گفت: به نظر می‌رسد با رفع مشکلات توزیع برق در فریدون‌کنار مشکل آب این شهرستان نیز به زودی رفع می‌شود.

گزارش‌های مردمی نشان می‌دهد که همچنان نبود برق و قطعی آب در این شهرستان بزرگترین مشکل مردم فریدون‌کنار است.

ریزش سقف تعدادی از ساختمان‌ها، آبگرفتگی منازل مسکونی، قطعی درختان، خرابی دیوارها و آبگرفتگی برخی شالیکوبی‌های فریدون‌کنار از خسارت‌های این توفان بوده است.

همچنین معاون اول رئیس‌جمهور در تماس تلفنی با استانداران مازندران و گلستان بر لزوم رسیدگی فوری به آسیب‌دیدگان سیل و توفان تاکید و دستورات لازم را برای ساماندهی وضعیت فعلی و جبران خسارت‌ها صادر کرد.

آخرین خبرها از این حادثه نشان می‌دهد که امدادرسانی‌ها به متاثران سیل و توفان در مازندران ادامه دارد.

ناصر چرخساز، رییس سازمان امداد و نجات نیز با اشاره به گزارش امدادرسانی در سیل و توفان به «ایسنا» گفت: پنج استان مازندران، گلستان، سمنان، اردبیل و آذربایجان شرقی و ۲۱ شهرستان قائمشهر، سوادکوه، آمل، بابل، ساری، جویبار، نور، بابلسر، بندپی، بهشهر، نوشهر، کلاله، آق قلا، چالوس، بندرگز، کردکوی، مینودشت، گرگان، پارس آباد، هریس و شاهرود تحت تاثیر سیل و آبگرفتگی قرار داشتند. همچنین ١٣٨شهر و روستا و ۶هزار و ۳۴۱ نفر مورد امدادرسانی قرار گرفتند.

او با اشاره به برپایی پنج دستگاه چادر و اسکان اضطراری ٢٠ تن ادامه داد: همچنین سه تن مصدوم و به مراکز درمانی انتقال داده شدند. و چهار تن نیز توسط امدادگران به مناطق امن منتقل شدند.

چرخساز با ابراز تاسف از فوت ۴ تن در سیلاب و در روستای آق لر، کلاله و شهر آمل و همچنین سه تن به دلیل برخورد صاعقه در آزادشهر، آمل و قائم‌شهر افزود: تخلیه آب از ۵۶ واحد منزل مسکونی صورت گرفته و چهار دستگاه خودرو نیز از مسیر سیلاب رهاسازی شدند.

او با اشاره به فعالیت ٧٦تیم عملیاتی شامل ٢٩٤نفر امدادگر و نجاتگر ادامه داد: ۲۳ دستگاه موتورپمپ و لجنکش نیز به کار گرفته شد. همچنین ٨٤٤٠ کیلوگرم نایلون و ٩٢تخته پتو میان متاثران از سیل و توفان توزیع شد.