سهم 40 درصدی سلاح سرد در قتل‌های کشور

بیش از 36 هزار تن به دلیل نزاع به پزشکی قانونی مراجعه کرده اند

‌ اداره کل پزشکی قانونی استان تهران از مراجعه 36 هزار و یکصد تن از ابتدای فروردین تا پایان تیر ماه امسال به دلیل نزاع به مراکز پزشکی قانونی این استان خبر داد .

  1. ۱۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
بیش از 36 هزار تن به دلیل نزاع به پزشکی قانونی مراجعه کرده اند
نوآوران -

به گزارش دیروز اداره کل پزشکی قانونی استان تهران، شمار مراجعه کنندگان پزشکی قانونی استان تهران به دلیل نزاع در مدت مشابه سال گذشته 36 هزار و 343 تن بود که آمار امسال کاهش هفت دهم درصدی را نشان می دهد.

بر اساس این گزارش از کل مراجعه کنندگان به دلیل آسیب های ناشی از نزاع در چهار ماه 23هزار و 594تن مرد و12هزارو 506تن زن بودند . همچنین درتیرماه امسال هم آمار مراجعه کنندگان نزاع1،6درصد افزایش نسبت به مدت مشابه سال گذشته به 9 هزار و 766 مورد رسیده است .

پزشکی قانونی در این گزارش به مراجعه کنندگان نزاع توصیه کرده است، ظاهر خون آلود تاثیری در صدور نظریه کارشناسی توسط پزشکی قانونی ندارد، آنچه مبنای صدور نظریه کارشناسی درباره جراحات است، نوع جراحت و عمق آن است.

برای صدور نظریه کارشناسی در خصوص صدمات ناشی از نزاع توسط سازمان پزشکی قانونی ارائه معرفی نامه از مراجع قضایی و یا کلانتری الزامی است.

همچنین رئیس پلیس آگاهی ناجا هم دیروز از سهم 40 درصدی سلاح سرد در قتل‌های کشور خبر داده است.

به گزارش پایگاه خبری پلیس، سردار محمدرضا مقیمی درباره وضعیت و روند تصویب طرح ممنوعیت حمل سلاح سرد گفته است: طرح ممنوعیت حمل سلاح سرد توسط افراد، از سال 1386 تا کنون دو بار در مجلس هفتم و مجلس هشتم شورای اسلامی مطرح و هر دو بار در کمیسیون قضائی مجلس به دلایلی رد شد.

او با اشاره به اینکه در اواخر دوره نهم مجلس شورای اسلامی موج دوم ممنوعیت حمل و واردات سلاح سرد مطرح شد، اضافه کرده است: با شروع به کار مجلس دهم ضمن بررسی موضوع در کمیسیون قضائی، قرار شد دو تبصره به ماده 617 در فصل هفدهم «بخش جرایم علیه اشخاص و اطفال» در قانون مجازات اسلامی مصوب سال 1392 اضافه شود.

به گفته رئیس پلیس آگاهی، بر این اساس به زودی این طرح از سوی پلیس آگاهی برای تصویب در مجلس شورای اسلامی مطرح و برای بررسی به صحن علنی ارجاع داده خواهد شد.

مقیمی ادامه داده است: بر اساس این قانون « هر کس به وسیله چاقو و یا هر نوع اسلحه دیگری تظاهر و یا قدرت نمایی کند یا آن را وسیله مزاحمت اشخاص و اخاذی یا تهدید قرار دهد یا با کسی گلاویز شود، به شش ماه تا دو سال حبس و 74 ضربه شلاق محکوم خواهد شد» و همچنین مجازات شدیدتری برای حاملان سلاح سرد در ارتکاب جرایم در نظر گرفته شود. بر اساس بررسی های به عمل آمده از سال 1380 تاکنون، به طور میانگین حدود 35 تا 45 درصد جرم قتل کشور با سلاح سرد از جمله؛ قمه، قداره، چاقو، شمشیر صورت گرفته است.

مقیمی اضافه کرده است: طبق بررسی های انجام شده در چهار ماهه اول سال جاری در شهرهای بزرگ 60 درصد جرایم قتل با سلاح سرد اتفاق افتاده است و به نظر می‌رسد چنانچه سلاح سرد در اختیار عاملان این جرایم نبود، چه بسا این جرایم نیز انجام نمی شد.