دستگیری سردسته باند سرقت های سریالی کامپیوتر خودرو

صدور کیفرخواست «قطع ید» برای 2 سارق در مشهد

سردسته باند سرقت‌های سریالی کامپیوتر خودروهای سواری٢٠۶ درحالی‌که مدعی بود در این سرقت‌ها نقشی نداشته و دوستانش برای او پاپوش درست کرده‌اند، مقابل مراجع قضایی مشهد قرار گرفت. اعترافات متهم درحالی ازسوی متهم ردیف‌اول پرونده سرقت‌های سریالی 100 کامپیوتر خودروی سواری پژو٢٠۶ مطرح شد که او دو سال گذشته در بازجویی‌های علمی و تخصصی پلیس آگاهی ضمن اعتراف به جرم خود، پرده از راز این سرقت‌ها برداشته بود.

  1. ۱۰ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
صدور کیفرخواست «قطع ید» برای 2 سارق در مشهد
نوآوران -

دستگیری در سال٩٣

بهمن‌ماه دو سال گذ‌شته، ماموران انتظامی کلانتری احمدآباد حین گشت‌زنی در خیابان شیرین مشهد به فرد جوانی که کاپوت یک دستگاه خودروی سواری پژو٢٠۶ را بالا زده و با چند آچار مشغول بازکردن قطعات آن بود، مشکوک شدند.

متهم با دیدن ماموران پا به فرار می‌گذارد و طولی نمی‌کشد که پلیس این مرد 0‌3 ساله را دستگیر می‌کند. مرد جوان در ابتدا منکر هرگونه جرم خود می‌شود که با استعلام به‌عمل‌آمده مشخص می‌شود او دارای سه سابقه کیفری و سرقت چهار دستگاه خودروی سواری در سال٩١ است. متهم که ملقب به «کُرده» است، با برملا‌شدن سابقه‌اش، به‌ناچار لب به اعتراف گشوده و از سرقت‌های سریالی کامپیوتر حدود 100 خودروی پژو٢٠۶‌ با همدستی دو نفر دیگر پرده برمی‌دارد.

      دستگیری ۵ مال‌خر

در‌حالی‌که تحقیقات از متهم اصلی این پرونده ادامه داشت، ماموران پلیس آگاهی در اقدامی ضربتی دو مهره دیگر این باند سرقت‌های سریالی را در اواخر سال٩٣ شناسایی و دستگیر کردند. ماموران در بازرسی از مخفیگاه متهمان دستگیرشده مقدار زیادی از قطعات بازشده خودروهای٢٠۶ را که به طرز ماهرانه‌ای در این خانه مسکونی مخفی شده بود، کشف کردند.

با کشف این قطعات مسروقه، پرونده ابعاد جدیدی پیدا کرد و این درحالی بود که پنج متهم دیگر به‌اتهام مال‌خری شناسایی و دستگیر شدند. یکی از مال‌خران که منکر اتهام خود بود، با توجه به نبود دلایل کافی توانست با قید وثیقه آزاد شود. اما طولی نکشید که این فرد در چنگ قانون گرفتار شد. ماموران که این فرد مال‌خر را در طول آزادی‌اش زیرنظر گرفته بودند، با تحقیقات گسترده میدانی، محل دپوی لوازم مسروقه او را پیدا و از محل، ٨٩دستگاه کامپیوتر خودروی سواری٢٠۶ کشف کردند. علاوه‌بر‌این، تاکنون ۶۵نفر مال‌باخته ضمن شناسایی متهمان، شکایت خود را از این افراد تنظیم کرده‌اند.

چهارشنبه گذشته متهم ردیف‌اول این پرونده برای بیان آخرین اعترافاتش به شعبه٢٠٣ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب مشهد آورده شد و درحالی‌که سرش را پایین انداخته بود و لبخند تلخی بر لبانش داشت، به قاضی مهدی ترابیان گفت: «متولد سال۶۵ هستم و در منطقه پنجتن زندگی می‌کنم. پدرم کارگر یک نانوایی است و وضعیت اقتصادی خوبی ندارد. تمام این مشکلات از سال٩١ شروع شد که بعد از آن بارها خود را لعنت کرده‌ام که چرا دست به این کار زدم.»

این سارق موطلایی درحالی‌که از پاسخ به سوال مبنی‌بر علت دستگیری‌اش در سال٩١ طفره می‌رفت، عنوان کرد: «سال٩١ ورشکست شدم و قرض بالا آوردم. می‌خواستم با بدهکاری به زندان نیفتم که با سرافکندگی به زندان آمدم.»

با متلاشی‌شدن این باند سرقت‌های سریالی و تکمیل تحقیقات‌، دو متهم اصلی این پرونده با توجه به دارابودن تمام شرایط سرقت، موجب حد شرعی شناخته شدند؛ لذا براین‌اساس طبق استناد به ماده٢۶٨ و ٢٧٨ قانون مجازات اسلامی، کیفرخواست قطع ید این دو نفر در تاریخ ٣١مرداد امسال ازسوی قاضی مهدی ترابیان، بازپرس شعبه٢٠٣ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد صادر و تقدیم دادگاه شد.