خاله های موادفروش تهران دستگیر شدند

سلطان شیشه دروازه غار در دام پلیس

محله هرندی یا دروازه‌غار قدیم از آن دسته محله‌هایی است که سیل جمعیت معتادان و مواد فروشان بعد از جمع آوری محله‌هایی مثل خاک سفید به آن سرازیر شده و از گذشته نیز سابقه حضور معتادان و اراذل و اوباش را هم داشته است. این مساله امنیت این منطقه را برای زندگی زیر سوال برده است. همزاژمان با اجرای طرح جمع آوری معتادان متجاهر توجه نیروی انتظامی به این منطقه هم جلب شده و دیروز خبر از دستگیری «سلطان شیشه» در این منطقه داده اند.

  1. ۱۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
1
نوآوران -

خاله لیلا و خاله نسرین از موادفروش‌های بنام دروازه غار تهران دستگیر شدند. سرهنگ جلیل موقوفه ای با بیان اینکه پاکسازی محله هرندی و دروازه غار از معتادان و موادفروشان از مطالبات اصلی شهروندان است، افزود: در این راستا از چندی پیش اجرای مرحله جدید طرح امنیت و آرامش برای برخورد جدی با معضلات موجود و شناسایی مکان های توزیع مواد مخدر در تهران آغاز شد.

او ادامه داد: با هماهنگی دادسرای انقلاب اسلامی و شهرداری منطقه 12 تهران، ماموران پلیس وارد عمل شده و عامل اصلی توزیع شیشه بنام «خاله لیلا» مشهور به «سلطان» و همدستش به نام «خاله نسرین» را دستگیر کردند. به گفته سرکلانتر هفتم پلیس پایتخت، دو متهم دستگیر شده سوابق متعدد کیفری در مراجع قضائی دارند.

سرهنگ موقوفه ای با اشاره به اینکه متهم محل های تردد و مخفیگاه خود را با دوربین مدار بسته کنترل می کرد، یادآور شد: از مخفیگاه متهمان مقادیری مواد روانگردان شیشه و آلات و ادوات جرم کشف و با توجه به اینکه عملیات در حضور قاضی دادگاه انقلاب انجام شد، به دستور وی مخفیگاه ها و محل های مذکور پلمب و به نفع دولت مصادره شد.

طرح جمع‌آوری و پاکسازی این محله از دو سال پیش آغاز شده است. آبان ماه سال گذشته بود که گروهی ناشناس، با چوب و چماق به معتادان و کارتن‌خواب‌های پارک حقانی دروازه‌غار حمله کردند و وسایل و چادرهای‌ آنها را آتش زدند. این اتفاق درست ٢٦روز پس از بازدید اعضای شورای شهر تهران، از پارک حقانی و وعده اعضای شورای شهر برای ساماندهی محله هرندی رخ داد. بعد از این اتفاق شهردار منطقه ۱۲ با اشاره به حضور کارتن‌خواب‌ها و معتادان «متجاهر» در محله هرندی و مسائل و مشکلات آن ها برای اهالی محله گفت که مردم محل از اینکه هویت محله آنها با این موضوعات گره خورده، ناراحت هستند و به همین دلیل دست به چنین اقدامی زدند.

علاوه بر این طرح جمع آوری معتادان متجاهر و تحویل آن ها به کمپ های اعتیاد از سال پیش با دستور رییس جمهور و با همکاری شهرداری تهران و سازمان بهزیستی اجرا شد. طرحی که این روزها به نظر می‌رسد به مرحله عمل نزدیک شده و مسئولان خبر از این داده اند که بیش از سه هزار معتاد متجاهر جمع آوری شده‌اند.

این طرح متحمل انتقاد های زیادی تاکنون شده است. چندی پیش خزایی سرپرست دادسرای مواد مخدر تهران از چرخه باطل اعتیاد انتقاد کرده و گفته است که سال گذشته با همکاری دستگاه‌های مسوول، تعداد زیادی از معتادان متجاهر از سطح شهر جمع‌آوری و در کمپ‌های شفق و اخوان نگه‌داری شدند، اما چون شیوه نگه‌داری مناسب نبود و زیر ساخت‌ها آماده نشده بود، معتادان مجدداً به چرخه‌ی اعتیاد بازگشتند. این مقام مسئول با بیان این‌که «در مبارزه با اعتیاد یک چرخه‌ باطل و تکراری مشاهده می‌شود»، به دور اول اجرای طرح ساماندهی معتادان متجاهر در سال گذشته اشاره کرده و گفته است: در طرح مذکور، تعداد زیادی از معتادان جمع‌آوری و به کمپ‌ها اعزام شدند که پس از مدتی از کمپ‌ها خارج، در معابر عمومی ظاهر شدند و مجدداً به دامن اعتیاد پناه بردند.او این چرخه‌ باطل را موجب اتلاف وقت و ناامیدی مسؤولان دستگاه‌ها در مبارزه با اعتیاد دانست که نیازمند اقدامات و اتخاذ تدابیر مناسب است.