از فروش خودروهای گران قیمت تا کلاهبرداری به بهانه ازدواج

کلاهبردار هزارچهره دستگیر شد

مرد شیاد که از طریق خرید و فروش ماشین های قسطی از دختر مورد علاقه خود و مشتریان شرکت کلاهبرداری کرده بود دستگیر شد. اردیبهشت امسال فردی با مراجعه به کلانتری به ماموران اعلام کرد که از طریق آگهی روزنامه، با مراجعه به یک شرکت خرید و فروش اقساطی خودرو اقدام به خرید یک دستگاه خودرو سواری اسپورتیج ۲۰۱۶ کرده اما در ادامه متوجه شده مورد کلاهبرداری ۱۰۰ میلیونی قرار گرفته است.

  1. ۱۰ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
1
نوآوران -

با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع کلاهبرداری و به دستور بازپرس، پرونده در اختیار پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران قرار گرفت.

شاکی پس از حضور در کلانتری به کارآگاهان گفت: از طریق آگهی های یک روزنامه به آگهی فروش خودروهای خارجی با شرایط ویژه و قیمت مناسب برخورد کردم. پس از تماس با شماره تماس درج شده در آگهی به دفتر شرکت صبا کیمیای پاسارگاد در خیابان سهروردی مراجعه کردم. با تنظیم قرارداد خرید یک دستگاه خودرو اسپورتیج ۲۰۱۶ به قیمت ۱۵۵ میلیون تومان ، من مبلغ ۱۰۰ میلیون را به مدیر شرکت پرداخت و مقرر شد تا مابقی پول خودرو را نیز تا چند روز دیگر، در زمان تعویض پلاک خودرو پرداخت کنم.

به گفته مالباخته،‌بعد از گذشت یک هفته خبری از شرکت برای تعویض پلاک نشد. او بعد از پیگیری‌هایش متوجه می‌شود که خودرو قبلا توسط فرد دیگری خریداری شده و متعالق به او نیست. به همین علت و برای پیگیری موضوع به محل دفتر شرکت در خیابان سهروردی مراجعه می‌کند. اما در کمال تعجب با دفتر خالی مواجه شده و متوجه می‌شود که مدیر شرکت از محل کار دفترش متواری شده است.

همزمان با آغاز رسیدگی به پرونده کلاهبرداری ۱۰۰ میلیون تومانی از خریدار خودرو اسپورتیج، خانم جوانی که پیش از این به عنوان منشی در شرکت «صبا کیمیای پاسارگاد» مشغول بکار بود ، به پلیس آگاهی تهران مراجعه کرده و از مدیر شرکتشان شکایت کرده‌است. او در شکایتش می‌گوید: مدیر شرکتی که در آن مشغول به کار بودم به نام مسعود ۳۴ ساله در زمان حضورش در شرکت از من خواستگاری کرده و به بهانه خرید یک دستگاه خودرو پرشیا از خانواده ام 15 میلیون تومان پول نقد گرفته است.

به گفته این زن جوان، او از طریق آگهی استخدام روزنامه به دفتر کار «مسعود» در خیابان میرزای شیرازی مراجعه و پس از انجام مصاحبه به عنوان منشی در این شرکت استخدام شده است. مدت زیادی از فعالیت او در شرکت نمی‌گذرد که مسعود به این زن جوان ابراز علاقه کرده و پس از مدت کوتاهی از او خواستگاری می‌کند.

او در ادامه می‌گوید:‌ مسعود پس از طرح پیشنهاد ازدواج، به همراه اعضای خانواده اش و برای انجام مراسم خواستگاری به منزل ما آمدند. در زمان آشنایی خانواده ام با مسعود، خواهرم با توجه به اعتمادی که از طریق من به او پیدا کرده بود قبول کرد تا در قبال پیشنهاد مسعود، مبلغ ۱۵ میلیون تومان را برای خرید یک دستگاه خودرو پرشیا به او بدهد. به مرور زمان متوجه شدیم که او از طریق حیله، تقلب و فریب و جلب اعتماد مردم به امور واهی ، از آن‌ها پول دریافت می‌کند. زمانی‌که خواهرم از موضوع اطلاع پیدا کرد،‌از مسعود خواست تا پولش را پس بدهد. اما او نه تنها از این کار امتناع کرده بلکه خواهرم را به قتل و اسیدپاشی هم تهدید کرد.

در ادامه رسیدگی به پرونده و با طرح شکایت های مشابه از شرکت صباکیمیای پاسارگاد ، کارآگاهان پایگاه سوم پلیس آگاهی موفق به شناسایی تعداد دیگری از مالباختگان شدند که به بهانه سرمایه گذاری در زمینه خرید و فروش خودرو مورد کلاهبرداری قرار گرفته بودند.

در تحقیقات از این مالباختگان مشخص شد که متهم پرونده ضمن معرفی خود به عنوان ضابط شرکت های خودروسازی، مدعی نفوذ در شرکت ها و همچنین دارای ارتباطات قوی در زمینه واردات خودروهای خارجی شده و تحت این پوشش اقدام به کلاهبرداری از مالباختگان کرده است.

یکی دیگر از مالباختگان به کارآگاهان گفته است: مسعود ضمن معرفی خود به عنوان وکیل دادگستری ، مدعی شد که در زمینه تجارت و واردات خودرو نیز فعالیت دارد و به این بهانه پیشنهاد شرکت در سرمایه گذاری در زمینه ی واردات خودرو را مطرح و مبلغ ۹۰ میلیون تومان را به صورت نقد از من گرفت اما پس از مدتی نه هیچ خبری از ماشین شد و نه پولم را پس داد. برای پیگیری مطالبات خود ابتدا به بانک مراجعه تا چک های مسعود را وصول کنم که متوجه شدم هیچ پولی در حسابش وجود ندارد. پس از آن نیز متوجه شدم که او خودش را مخفی کرده است.

همزمان با شناسایی مالباختگانی که تحت عنوان سرمایه گذاری در زمینه خرید و فروش خودرو مورد کلاهبرداری قرار گرفته بودند،مالباخته ای به پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ مراجعه و ضمن طرح شکایت از متهم پرونده گفت که این شخص تحت عنوان وکیل دادگستری و به بهانه انجام امور قضایی از او کلاهبردرای کرده است.

این شخص به کارآگاهان گفت: مسعود خودش را تحت عنوان وکیل پایه یک دادگستری و فردی توانا در انجام کار در دستگاه قضائی معرفی و به این شیوه اعتماد مرا جلب کرد. به بهانه ی اینکه کارهای من را به سرانجام برساند از بنده مبالغی را دریافت کرد اما پس از گذشت مدت کوتاهی متوجه شدم ن فردی سابقه دار است که از افراد دیگر نیز کلاهبرداری کرده است.

با توجه به شیوه و شگرد کلاهبرداری های انجام شده و با بررسی سوابق مسعود . ۳۴ ساله، کارآگاهان پلیس آگاهی تهران اطلاع پیدا کردند که مسعود از مجرمان سابقه داری است که سال گذشته هم در قالب شرکتی کاغذی ، با استفاده از عناوین جعلی و انجام مانورهای متقلبانه و دادن وعده های واهی و دروغین اقدام به گرفتن خودروها از صاحبان آنها کرده و با درج آگهی در جراید کثیرالانتشار و پیشنهاد فروش خودرو با قیمت ارزان تر از بازار ، ده‌ها دستگاه خودرو سواری متعلق به افراد غیر را به سایر افراد دیگر فروخته و نهایتا با مبالغ اخذ شده از خریداران متواری شده است.

با شناسایی مجرم سابقه دار و تحت تعقیب مقام قضایی که پس از دستگیری در پرونده ی سال گذشته و با تأمین قرار وثیقه یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون از زندان آزاد و متواری شده بود، کارآگاهان اقدامات گسترده ای را برای شناسایی مخفیگاه متهم آغاز و موفق به شناسایی مخفیگاه وی در منطقه عباس آباد شده اما در تحقیقات تکمیلی اطلاع پیدا کردند که وی از این مکان متواری شده است.

سرانجام با انجام اقدامات ویژه پلیسی ، کارآگاهان پایگاه سوم پلیس آگاهی با شناسایی محل تردد او در منطقه قیطریه - بلوار کاوه ، ششم شهریور موفق به شناسایی و دستگیری متهم در داخل یک دستگاه خودرو سواری پرشیا سفیدرنگ شدند.

سرهنگ کارآگاه محمد نادربیگی رئیس پایگاه سوم پلیس آگاهی با اعلام این خبر گفت: تحقیقات در خصوص فعالیت غیرقانونی شرکت صباکیمیای پاسارگاد و جرایم ارتکابی توسط مدیر این شرکت به عنوان یکی از مجرمین سابقه دار در زمینه کلاهبرداری در مراحل اولیه قرار داشته ، لذا از شکات و مالباختگانی که بدین شیوه و شگرد و در پوشش شرکت مذکور مورد کلاهبرداری قرار گرفتند دعوت می شود تا جهت پیگیری شکایات خود به نشانی پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ در خیابان سهروردی شمالی - خیایان خرمشهر - میدان نیلوفر مراجعه کنند.