در پوشش نایب رئیس سفارت اتفاق افتاد

کلاهبرداری میلیاردی با استفاده از عنوان جعلی

فردی که با استفاده از عنوان جعلی نایب‌رئیس یکی از کشورها استفاده کرده و یک میلیارد تومان کلاهبرداری کرده بود در دام پلیس گرفتار گرفتار شد.

  1. ۱۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
کلاهبرداری میلیاردی با استفاده از عنوان جعلی
نوآوران -

  اردیبهشت ماه امسال فردی با مراجعه به کلانتری اعلام کرد که توسط یکی از دوستانش با شخصی آشنا شده که گمان می کرده می‌تواند به واسطه ارتباطاتش در یک سفارت اروپایی، اقدام به اخذ تسهیلات بازرگانی برای او کند اما نهایتا به این شیوه و شگرد مورد کلاهبرداری قرار گرفته است . با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع «کلاهبرداری» پرونده برای رسیدگی در اختیار پایگاه سوم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت . مالباخته پس از حضور در پایگاه پلیس آگاهی به کارآگاهان گفت : نزدیک دو ماه پیش به واسطه یکی از دوستانم با شخصی به نام «ناصر . م» در محل کارش آشنا شدم . دوستم این فرد را به عنوان نایب رئیس سفارت و سفیر سفارت یکی از کشورهای خارجی معرفی کرد . طی چندین جلسه ملاقات با این شخص قرار شد تا با هدایت و نظارت سفارت آن کشور برخی از سفارشات خرید ، از طریق ایشان مدیریت و انجام شود ؛ بر همین اساس ، در مجموع و طی چند مرحله بیش از 130 میلیون تومان تحت عنوان حق کارداری به حساب ایشان واریز کردم اما با توجه به تأخیر طولانی ایشان ، به ناچار به سفارت مراجعه و پس از ارائه کلیه مدارک ارائه شده از سوی این شخص ( ناصر . م ) مشخص شد کلیه مدارک ارائه شده یشان در سفارت ، جعلی و دروغی بوده است.

       شناسایی تعداد دیگری از مالباختگان

همزمان با آغاز رسیدگی به پرونده کلاهبرداری در پوشش جعل عناوین ، نماینده حقوقی یک شرکت سرمایه گذاری نیز با مراجعه به پایگاه پلیس آگاهی تهران اعلام کرد: شخصی به نام «ناصر. م» با نزدیک شدن به مدیران شرکت توسعه سرمایه گذاری خودش را به عنوان نائب رئیس سفیر کشور در ایران معرفی و با ارائه چند فقره مکاتبه منتسب به سفارت همان کشور در تهران ، پیشنهاد جذب سرمایه گذاری خارجی را مطرح کرد . به دنبال این مکاتبات، این شخص با جلب اعتماد مدیران شرکت و فریب آنان موفق شد مبالغی را تحت عنوان هدیه جهت انجام سرمایه گذاری و همچنین کارمزد بانکی مجموعا به ارزش تقریبی 400 میلیون تومان دریافت کند که در ادامه و با توجه به طولانی شدن غیبت ایشان ، با مراجعه مدیران شرکت به سفارت و ارائه تصاویر مدارک ارائه شده از سوی آقای «ناصر . م» مشخص شد تمامی این مدارک جعلی است و این شخص در سفارت هیچگونه سمتی ندارد . با آغاز رسیدگی به پرونده ، کارآگاهان پلیس آگاهی با مراجعه به دفتر کار «ناصر . م» اطلاع پیدا کردند که این مکان به صورت اجاره‌ای در اختیار او قرار داشته و همزمان با انجام کلاهبرداری از مالباختگان ، از این مکان نیز متواری شده و هیچ مکان مشخص دیگری از او در تهران وجود ندارد . در ادامه اقدامات پلیسی ، کارآگاهان با بررسی سوابق «ناصر . م» او را به عنوان یکی از مجرمان سابقه دار در زمینه کلاهبرداری مورد شناسایی قرار داده و در ادامه با بهره گیری از اطلاعات به‌دست آمده از سوابق متهم موفق به شناسایی مخفیگاهش در شهرستان ارومیه شدند . سرانجام کارآگاهان پلیس آگاهی تهران بزرگ ، با اخذ نیابت قضایی به شهرستان ارومیه اعزام و با اطمینان از حضور وی در مخفیگاهش موفق به دستگیری و انتقال متهم به پلیس آگاهی تهران شدند .