کلاهبردار 5 میلیاردی دستگیر شد

نقشه الهام خرگوش برای متقاضیان وام‌های میلیونی

کلاهبرداری که به بهانه گرفتن وام‌های سنگین چندین میلیارد کلاهبرداری کرده بود، با تلاش ماموران پلیس آگاهی تهران شناسایی و دستگیر شد.

  1. ۱۰ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
الهام خرگوش
نوآوران -

شهریور ماه سال جاری چندین مالباخته با مراجعه به کلانتری با طرح شکایت درباره فعالیت شرکتی به نام «مهر بازرگان سعید» گفتند که مدیر این شرکت به نام خانم «الهام . ی» از آن‌ها کلاهبرداری کرده است. با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع «کلاهبرداری» پرونده برای رسیدگی در اختیار پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت .

نماینده حقوقی مالباختگان پس از حضور در پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ به کارآگاهان گفت : زنی به نام «الهام . ی» اقدام به تأسیس شرکتی تحت عنوان «مهر بازرگان سعید کرده و با تبلیغات زیاد از طریق روزنامه‌های کثیرالانتشار و دیگر رسانه‌ها،‌مردم را به امور واهی و غیر واقع مبنی بر توانایی اخذ وام ، مدرک تحصیلی ، مدرک فنی و حرفه ای امیدوار کرده است.

 به گفته او،‌مالباختگان بعد از آشنایی با این فرد و اعتماد به او مبالغی را برای انجام کارشان به مدیر این شرکت پرداخت کرده‌اند، اما او بعد از دریافت این مبالغ ابتدا با وعده‌ آن‌ها را معطل کرده و بعد از این‌که هیچ کاری انجام نداده متواری

شده است.

با آغاز رسیدگی به پرونده ، تعدادی از مالباختگان به پایگاه پلیس آگاهی دعوت و درباره نحوه کلاهبرداری از آنها تحقیق شد.

یکی از مالباختگان به کارآگاهان گفت : من از طریق آگهی روزنامه با شرکت مهر بازرگان سعید آشنا شده و پس از صحبت و تلفنی درباره فعالیت شرکت مبلغ 5 میلیون تومان را برای گرفتن تسهیلات بانکی خوداشتغالی با نرخ 4 درصد بعد از تنظیم قراردادی با «الهام.ی» به عنوان مدیر شرکت پرداخت کردم.

بعد از پرداخت این مبلغ، او به مدت بیش از دو سال به بهانه مختلف مثل مجوز‌های بانکی زمان پرداخت وام را عقب می‌انداخت تا در نهایت اطلاع پیدا کردم که دفتر محل کارش را که در منطقه صادقیه بود تعطیل کرده است.

مالباخته ای دیگری نیز که گفته‌هایی مشابه با او داشت عنوان کرد: من با توجه به اطلاعیه شرکت مهر سعید بازرگان به مدیریت خانم

 الهام . ی ، با شماره تماس درج شده در آگهی روزنامه تماس گرفتم، بعد از چندین جلسه مذاکره با مدیر شرکت ، ا و مدعی شد که به واسطه روابط خود در وزارتخانه های دولتی و به ویژه سیستم بانکی قادر است تا برای من وام 300 میلیون تومانی بگیرد.

متهم به این فرد هم گفته بود که سود این وام تنها 4 درصد خواهد بود. او در مرحله بعدی 10 میلیون تومان به مدیر شرکت پرداخت کرده و مثل همه مالباخته‌ها هیچ مبلغی با عنوان وام بانکی دریافت نکرده است و بعد ازپیگیری متوجه شده که دفتر شرکت که این دفعه در خیابان ستارخان بوده تعطیل شده است.

در ادامه تحقیقات ، کارآگاهان با بررسی سوابق شرکت اطلاع پیدا کردند که شرکت مهر بازرگان سعید در اواخر سال 1392 ، در قالب انجام فعالیت های عمرانی و ساختمانی ثبت و تأسیس شده اما بر خلاف اساسنامه اش ، مدیر شرکت ( الهام.ی) با تنظیم قراردادهایی تحت عنوان «قرارداد مشاوره»، به بهانه گرفتن تسهیلات بانکی با کمترین بهره بانکی اقدام به کلاهبرداری از ده‌ها مالباخته کرده است.

 در ادامه با شناسایی ده‌ها مالباخته ای که به این شیوه و شگرد مورد کلاهبرداری قرار گرفته بودند ، کارآگاهان موفق به شناسایی چندین دفتر تجاری مختلف در مناطق صادقیه ، ستارخان، میرداماد و خیابان گاندی تحت عنوان شرکت «مهر بازرگان سعید» شدند که هر کدام از آنها پس از مدت کوتاهی از تأسیس خود ، تعطیل و در حقیقت مدیر آنها متواری شده بود.

با شناسایی دفاتر شرکت «مهر بارزگان سعید» در مناطق مختلف تهران ، کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که تمامی این دفاتر به صورت اجاره‌ای بوده و مدیر شرکت اقدام به کرایه آنها در قالب چک های مدت دار نموده و پس از متواری شدن ، تمامی این چک‌ها از طریق سیستم بانکی غیرقابل وصول

اعلام شدند.

کارآگاهان پلیس آگاهی با بررسی سوابق مجرمین سابقه دار بویژه در زمینه کلاهبرداری موفق به شناسایی متهم به نام «الهام . ی» به عنوان یکی از مجرمین سابقه دار در زمینه کلاهبرداری شدند که در سال های گذشته نیز به همین شیوه و شگرد اقدام به کلاهبرداری کرده و هر بار دستگیر و روانه زندان شده است.

 در ادامه کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که متهم پرونده با وجود داشتن چند سابقه در زمینه کلاهبرداری ، دارای مدرک «کارشناسی ارشد» در رشته روانشناسی نیز می باشد.

در ادامه اقدامات پلیسی ، کارآگاهان متهم در یکی از شهرک های تهران در امتداد اتوبان همت غرب شناسایی کردند اما در ادامه اطلاع پیدا کردند که او همزمان با تعطیل کردن دفاتر شرکت خود از این مکان نیز

 جا به جا شده است.

سرانجام با اقدامات پلیسی، آخرین مخفیگاه متهم در منطقه مرزداران شناسایی شده و ماموران موفق شدند او را دستگیر کنند. او پس از انتقال به پایگاه پلیس آگاهی توسط ده‌ها مالباخته شناسایی و در همان گفته های اولیه به مبالغ چند میلیون تومانی از آنها اعتراف و عنوان کرد که این مبالغ را به بهانه مشاوره جهت اخذ وام از آنها دریافت کرده است.

سرهنگ کارآگاه سعدالله گزافی ، رئیس پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ ، با اعلام این خبر گفت : «از شیوه و شگرد های رایج مورد استفاده در کلاهبرداری ها به ویژه در خصوص خرید لیزینگی خودرو و یا تهیه تسهیلات بانکی با نرخ بهره بسیار کم ، سوء استفاده افراد کلاهبردار از عناوین دولتی و یا طرح ادعاهای دروغین داشتن رابطه با وزارتخانه های مهم دولتی و همچنین سیستم بانکی است که در این پرونده نیز شاهد طرح همین موضوعات از سوی متهم و متأسفانه اعتماد بی مورد دهها مالباخته ، صرفا به این ادعاها و پرداخت مبالغ هستیم. »

او با اشاره به ارزش میلیاردی پرونده نیز عنوان کرد: « با شناسایی دهها مالباخته و جمع بندی شکایت های مطرح ، تاکنون ارزش پرونده به بیش از 5 میلیارد تومان برآورد شده که با توجه به ادامه تحقیقات در خصوص پرونده اخیرِ متهم و احتمال شناسایی مالباختگان بیشتر ، احتمال افزایش میزان برآورد مالی در خصوص این پرونده همچنان وجود دارد ؛ لذا از کلیه شکات و مالباختگانی که بدین شیوه و شگرد و تحت پوشش شرکتی تحت عنوان مهر بازرگان سعید مورد کلاهبرداری قرار گرفتند دعوت می شود تا جهت پیگیری شکایات خود به نشانی پایگاه دوم پلیس آگاهی تهران بزرگ در منطقه جنت آباد شمالی ، خیابان شاهین شمالی مراجعه کنند.»