بررسی پرونده همچنان ادامه دارد

اولین جلسه غیر علنی دادگاه ستایش ، امروز برگزارمی شود

وکیل مدافع قاتل ستایش گفت: امروز، اولین جلسه رسیدگی به دادگاه موکلم در شعبه 7 دادگاه کیفری یک استان تهران به صورت غیر علنی برگزار می شود.

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
اولین جلسه غیر علنی دادگاه ستایش ،  امروز برگزارمی شود
نوآوران -

مجتبی فرحبخش وکیل مدافع قاتل ستایش قریشی، با اشاره به برگزاری دادگاه موکلش ادامه داد: امروز اولین جلسه رسیدگی به پرونده موکلم در شعبه 7 دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی خازنی به صورت غیر علنی برگزار می شود، به همین دلیل از بیان جزییاتی که قرار است در دادگاه مطرح شود، معذور هستم.

او افزود: بنده دفاعیات خود را از موکلم در قالب ماده 91 آیین دادرسی که در خصوص تعیین کیفر خواست است، مطرح می‌کنم.

      روز حادثه

23فروردین ماه بود که گزارشی مبنی بر وقوع قتل یک دختر بچه شش ساله افغان در روستای خیرآباد ورامین تحویل مراجع قضایی شد، گزارش حاکی از آن بود که ستایش قریشی که به گفته پدر او، روز یکشنبه 22فروردین برای خرید بستنی از منزل خارج شده، دیگر به خانه بازنگشته است.

در تحقیقات اولیه مشخص شد که پسر 17 ساله همسایه به نام امیر، دختر بچه افغان را دزدیده و بعد از تجاوز با ضربات چاقو به قتل رسانده است.

با اعلام گزارش به دادستانی شهرستان ورامین، دادستانی این شهرستان بر رسیدگی ویژه و خارج از نوبت پرونده تاکید کرد و از نخستین لحظات وقوع این جنایت، رسیدگی به این پرونده به طور ویژه و خارج از نوبت در دستور کار دستگاه قضایی قرار گرفت و از متهم پرونده بازجویی به عمل آمد.

عباس جعفری دولت‌آبادی،دادستان عمومی و انقلاب تهران در حاشیه نشست مشترک با قضات در این رابطه گفت: در سیستم قضایی جمهوری اسلامی ایران تبعیض وجود ندارد، متهمان چه ایرانی و چه افغانستانی باشند در نوع رسیدگی به پرونده‌ آن‌ها تفاوتی وجود ندارد؛ چرا که سیستم قضایی جمهوری اسلامی مبتنی بر رسیدگی عادلانه است و هیچ فردی مصونیت ندارد و گواه این امر قتل رخ داده در ورامین می باشد که متهم آن یک فرد ایرانی است و ما موارد مشابهی داشتیم که متهم افغانستانی بود.

دادستان تهران در ادامه با اشاره به ضرورت نظارت بیشتر خانواده‌ها بر نوجوانان خود، تصریح کرد: پرونده قتل رخ داده در ورامین این پیام را دارد که خانواده‌ها باید نظارت بیشتری بر فعالیت نوجوانان در شبکه‌های اجتماعی و همچنین زمانی که آن‌ها در خانه تنها هستند، داشته باشند.

همچنین «حجت‌ الاسلام محسنی اژه‌ای» در نشست خبری خود با اصحاب رسانه در رابطه با پرونده ستایش گفت: این پرونده چند وجه دارد که یکی از آنها،وقوع این جنایت بوده که به طور طبیعی همه از چنین جنایتی متأثر شدیم.

او افزود:‌ دختر بودن، 6 ساله بودن و غریبه بودن ستایش بر شدت تألم انسان تأثیرگذار بوده و همه مسوولین،‌دستگاه‌ها،‌مردم و حکومت با مسوولیت تمام وارد این پرونده شدند همه با آن همدردی کردند.دستگاه‌های مسوول به جد در اولین زمان وارد این پرونده شده و با حساسیت بالا پرونده را گشودند و اینک نیز با جدیت این مسئله دنبال می‌شود.

به گفته ابوالقاسم مراد طلب دادستان عمومی و انقلاب ورامین براساس اظهارات اخذ شده از قاتل که نوجوانی 17 ساله است ، وی از سن 15 سالگی هرازگاهی مشروب مصرف می‌کرده است.

همچنین درنظریه مددکاری اجتماعی قاتل که به وضعیت زندگی متهم پرداخته، آمده است شخصیت و زمینه‌های خانوادگی متهم را به سمت ارتکاب این جنایت سوق داده است و مددکار پرونده علت قتل را عوامل محیطی و تأثیر شبکه‌های مجازی ناسالم تشخیص داده بود.

در روز 20 اردیبهشت ماه نظریه اداره تشخیص هویت ناجا قتل با چاقو را تایید کرد و22 اردیبهشت و کمتر از یک ماه کیفر خواست پرونده صادر و شنبه 25 اردیبهشت پرونده به دادگاه کیفری یک تهران ارسال و در روز 28 اردیبهشت ماه بود که پرونده به شعبه هفتم دادگاه کیفری یک به ریاست قاضی خازنی ارجاع داده شد.

همزمان با انتشار جزئیات این پرونده بهره‌برداری معاندان نظام از آن نیز آغاز شد و این جو رسانه‌ای از سوی آن‌ها به راه افتاد که ایران حقوق افغانستانی‌ها را رعایت نمی‌کند و قصد محاکمه قاتل ستایش را ندارد. در این زمان «نصیر احمدنور» سفیر افغانستان در ایران با بیان این‌که سفارت افغانستان پیگیر پرونده قتل «ستایش قریشی» است، اظهار داشت: فاجعه قتل این طفل معصوم 6 ساله جرمی فردی محسوب می‌شود.

او افزود: با اقدام به موقع مسوولان امنیتی جمهوری اسلامی ایران مجرم دستگیر و پرونده قتل این طفل معصوم توسط دستگاه‌های قضایی در ایران به جریان افتاده و در حال پیگیری است. از حضور مسوولان و مردم ایران جهت ابراز همدردی و حضور در مراسم ختم ستایش و منزل خانواده مرحوم کمال تشکر دارم. مقامات ایرانی از جمله فرمانده نیروی انتظامی شرق تهران ضمن ابراز همدردی، بر پیگیری این پرونده و مجازات مجرم تاکید داشتند لذا مطمئن هستیم که مجرم مجازات خواهد شد و مقامات قضایی ایران به این پرونده رسیدگی عادلانه‌ای

 را انجام خواهند داد.

                تعیین وکیل تسخیری برای طرفین پرونده

در ادامه روند رسیدگی به پرونده قتل ستایش برای طرفین پرونده از سوی دادستانی وکیل تسخیری تعیین شد و مرتضی یاوری و نورالله عزیزمحمدی یکی از قضات با سابقه کشور به عنوان وکلای تسخیری دو طرف پرونده معرفی شدند، اما در ادامه کار خانواده قاتل اقدام به گرفتن وکیل تعیینی برای فرزندشان می کنند و مجتبی فرح‌بخش را به عنوان وکیل برای رسیدگی به پرونده تعیین می کنند.

12 خرداد ماه اولین جلسه تحقیق برای رسیدگی به پرونده قتل به صورت غیر علنی بدون حضور وکیل متهم تشکیل شد و اولیای دم، شکایت خود را در خصوص عمل منافی عفت متهم اعلام کردند.

      عدم اطلاع رسانی دادگاه دلیل حضور نداشتن وکیل متهم در اولین جلسه دادگاه

مجتبی فرح بخش، وکیل تعیینی متهم در خصوص علت عدم حضور خود در اولین جلسه دادگاه گفت: پرونده را پس از پذیرش به طور کامل مطالعه کردم اما دادگاه چون زمان برگزاری این جلسه را به من اطلاع نداده بود، بررسی به روز یکشنبه موکول شد.

او در ادامه افزود: در قانون جدید آیین دادرسی کیفری، برگزاری جلسات مقدماتی پیش‌بینی شده است. در این جلسات من به عنوان وکیل امیر، ایرادهایی را که به ذهنم می‌رسد، عنوان خواهم کرد تا وقت رسیدگی اصلی از سوی دادگاه اعلام و به ما ابلاغ شود.

روز یک‌شنبه 16 خرداد دومین جلسه رسیدگی به پرونده قتل ستایش قریشی در شعبه 7 دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی خازنی برگزار شد.

در این جلسه اولیای‌دم یک‌بار دیگر ادعایشان را در برابر وکیل متهم اعلام کردند و امیرحسین، متهم ١٦ساله پرونده ، اتهام آزار و اذیت را قبول نکرد. اما به طور دقیق و مشخص نیز آن را رد نکرد و مدعی شد به دلیل اتفاقاتی که افتاده ‌است هیچ‌چیزی به یاد ندارد. او مدعی شد زمان ارتکاب جرم به‌شدت تحت فشار روحی بوده و حالا هیچ‌چیزی به یاد ندارد.

      اعتراض به نگهداری متهم در کانون اصلاح و تربیت

بعد از برگزاری 2 جلسه مقدماتی دادگاه، پرونده با اعتراض وکیل متهم به نگهداری موقت موکلش در کانون اصلاح و تربیت به دادگاه تجدید نظر ارسال شد.

دادگاه تجدید نظر اعتراض متهم را رد کرد و پرونده مجددا به شعبه 7 دادگاه کیفری یک بازگشت.امروز 24شهریور اولین جلسه رسیدگی به پرونده ستایش قریشی دختر بچه افغان برگزار می شود.