پزشکی قانونی اعلام کرد

تکذیب قتل به دست والدین کودک آزار

مرکز اطلاع رسانی پلیس آگاهی تهران بزرگ خبر اعتراف زوج معتادی که به دلیل سوء مصرف مواد اقدام به کودک آزاری منجر به قتل فرزندشان کرده اند را تکذیب کرد و گفت: تحقیقات در این پرونده ادامه دارد.

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
کودک آزاری
نوآوران -

شهریور امسال زنی با حضور در کلانتری مهرآباد تهران برای دستگیری برادر معتاد و همسر او به‌ خاطر کودک‌ آزاری شکایتی را ارائه کرد.

او به افسر تحقیق گفت: برادرم و همسرش معتاد هستند. زمانی که برای سرکشی به خانه آنها رفته بودم متوجه شدم آثار سوختگی متعددی روی دست و پای برادرزاده سه ماهه‌ام، نیکان است.

مطمئنم والدین معتادش این کودک را شکنجه کرده‌اند. از برادرم و همسرش شکایت دارم چون آنها این بلا را سرش آورده‌اند. همزمان با شکایت این زن، ماموران وارد ماجرا شده و تحقیقات در این پرونده آغاز شد. ماموران زوج جوان را به کلانتری احضار کردند. آنها در بازجویی‌ها مدعی شدند فرزندشان را شکنجه نداده و مورد کودک‌آزاری قرار نداده‌اند و عمه خانواده چون با آنها اختلاف دارد، این ادعا را مطرح کرده است.

همزمان با تشکیل پرونده در دادسرای شهید هاشمی تهران، تحقیقات برای مشخص شدن ماجرای کودک‌آزاری ادامه داشت تا این‌که چند روز بعد پسر سه ماهه در بیمارستان فوت کرد. با مرگ نیکان، روند رسیدگی به پرونده وارد مرحله جدیدی شد. پدر و مادر نیکان با هماهنگی قضایی بازداشت شده و پرونده آنها برای ادامه تحقیقات و با قرار عدم صلاحیت رسیدگی به شعبه دوم بازپرسی دادسرای امور جنایی تهران منتقل شد و در دستورکار قاضی مرادی قرار گرفت.

این زن و شوهر در تحقیقات مقدماتی گفتند که بعد از این‌که حال پسرشان در خانه بد شده او را به بیمارستان منتقل کردند که او بعد از چند روز فوت کرد. هرازگاهی که نیکان بی‌تابی می‌کرده او را کتک زده‌اند، اما دست و پای او را نسوزانده و کودک‌آزاری در کار نیست و عمه خانواده دروغ می‌گوید.

این در حالی بود که مادر کودک در ادامه تحقیقات مدعی بود سوختگی پاهای فرزندش به این دلیل بوده که دیر پوشک او را عوض کرده است.

کارشناسان پزشکی قانونی در حال بررسی علت مرگ این کودک هستند و پدر و مادر معتاد تا تکمیل تحقیقات پلیسی در اختیار کارآگاهان اداره دهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار دارند.

چندی پیش نیز، کودکی به علت کودک آزاری، بعد از اینکه 10 روز اغما به کمک پرسنل یکی از بیمارستان‌ها نجات پیدا کرد. خردادماه کودکی با اورژانس 115 به علت کودک آزاری به این بیمارستان منتقل شد که به علت ضربه وارده به سر، کودک مورد جراحی مغز قرار گرفت. کودک پس از انجام عمل جراحی، به مدت 10 روز در کما بود و تنفس و تغذیه وی از طریق دستگاه صورت می گرفت، اما با مراقبت های پرسنل بیمارستان، دستگاه از کودک جدا شده و از همه لحاظ به وضعیت طبیعی برگشت.

این کودک پیش از مراجعه به بیمارستان وضعیت نامطلوبی داشته و نقاط مختلف بدنش دچار سوختگی و جراحات شده و برخی از نقاط بدن او، در اثر سوختگی شدید عفونت کرده بود.

آمار کودک آزاری در ایران هرسال نسبت به سال گذشته بیشتر می‌شود. برای مثال آخرین آمار منتشر شده در این موضوع که مربوط به سال 94 است نشان می دهد،‌ از 150 هزار تماس مرتبط با فعالیت اوژانس فعالیت اجتماعی ۵. ۸ درصد آن مربوط به مشکل کودک آزاری است. البته این تعداد مربوط به موارد گزارش شده است و به معنای آن نیست که به میزان کودک آزاری ثابت است، بلکه آنچه گزارش می‌شود، عمدتا کودک آزاری‌های شدید فیزیکی بوده و آزار روانی و تحقیر و توهین به کودکان به اورژانس گزارش نمی‌شود. طبق آمار ۸۵ درصد این کودکان فاقد سرپرست موثر بوده و والدین‌شان دارای بیماری مزمن روانی یا بیماری صعب‌العلاج باشد و سرپرست دیگری نیز ندارند.