بررسی علل شکست قدیمی ترین شرکت ایرانی

ارج تعطیل شد

در شرایطی که برخی آمارهای رسمی و غیررسمی از افزایش روز افزون واردات بی رویه کالاهای لوازم خانگی به کشور حکایت می کنند، اولین کارخانه تولید لوزام خانگی کشور با بیش از 80 سال سابقه فعالیت به دلیل آنچه تشدید مشکلات تولید خوانده شده از ادامه فعالیت باز ماند واز هفته گذشته تعطیل شد.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
ارج تعطیل شد
نوآوران -

به گزار ش نوآوران به نقل از تسنیم،این کارخانه باسابقه مدتها بود که به دلیل مشکلات مالی و حضور برندهای مختلف خارجی سهم قابل توجهی از بازار را در اختیار نداشت وبا توجه به ماشین آلات کهنه دیگر قادر به تولید محصولات متنوع لوزام خانگی نبود.

کارخانه ارج در سال 1316 در یک کارگاه کوچک واقع در خیابان سی متری تهران به اتفاق 8 کارگر ساده فعالیت خود را آغاز کرد. در سال 1348 با کارگاه­های متعدد و ماشین‌های جدید در زمینی واقع در جاده مخصوص کرج با همراهی مهندسین و کارگران مبتکر و ماهر با تکنیک­های مدرن روز فعالیت خود را ادامه داد.

این کارخانه از اول فروردین ماه 1352 به صورت شرکت سهامی عام درآمد و قسمتی از سهام آن در مرحله اول به کارکنان و سپس به مردم ارائه شد.در سال 1357 با ملی شدن کارخانجات، عمده سهام آن به صنایع ملی ایران واگذار گردید که تا سال 1374 تحت پوشش این سازمان بود و پس از آن در همین سال، بخشی از سهام سازمان صنایع ملی به کارکنان ارج و مردم و عمده سهام آن به بانک ملی ایران واگذار گردید.

به روز نشدن ماشین آلات و انتصاب مدیران دولتی در این کارخانه باعث شد تا نتواند از پتانسیل خود برای تولید محصولات روز استفاده کند به نحوی که در چند سال اخیر تصمیم به فروش این کارخانه گرفته شود. حتی در یک سال گذشته بخشی از این کارخانه در اختیار ایران خودرو قرار گرفت تا به عنوان پارکینگ خودرو از آن استفاده کند.

تعطیلی قدیمی ترین کارخانه تولید لوازم خانگی در حالی صورت می گیرد که،سهم برندهای خارجی در بازار داخلی لوازم برقی و آشپزخانه در محصولاتی همچون ماشین ظرفشویی، ماکروویو و سرخ کن بیشتر ازبرندهای ایرانی است بطوری که میزان واردات میلیاردی آنها با سهم خودروهای لوکس از واردات برابری می کند.

براساس گزارشی تازه منتشر شده  و طبق آمار گمرک حجم واردات ماشین ظرفشویی در فروردین ماه سال 95 معادل ارزش دلاری 1,511,923 و ارزش ریالی 45,658,385,968 است.همچنین واردات ماشین لباسشویی، در فروردین ماه سال 95 معادل ارزش دلاری 1,408,011 و ارزش ریالی 42,539,538,422 است. حجم واردات اجاق گاز نیز در فروردین ماه سال 95 معادل ارزش دلاری 370,204و ارزش ریالی 11,184,898,728 است.