تندگویان مطرح کرد:

هشدار به شرکت‌های مشاور ایمنی ساختمان

ایمنی ساختمان‌ها مسئله‌ای است که این روزها با توجه به حوادث ناشی از کیفیت پایین ساختمان‌ها و بروز آتش سوزی‌های گسترده بلندمرتبه مورد توجه مسوولان قرار گرفته است.

  1. ۱۱ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
هشدار به شرکت‌های مشاور ایمنی ساختمان
نوآوران -

در همین مورد سخنگوی کمیسیون معماری و شهرسازی شورای شهر تهران هم به شرکت‌های مشاور ایمنی ساختمان درباره رعایت قوانین ایمنی، هشدار داده است. محمد مهدی تندگویان روز گذشته به « ایسنا» گفته که ایمنی سازه به خصوص در ساختمان های بیش از 5 طبقه همواره مورد توجه مدیریت شهری بوده و سازنده بر اساس مقررات ملی ساختمان ملزم به رعایت آیین‌نامه ایمنی ساختمان است که توسط سازمان آتش نشانی تایید می‌شود. او با بیان اینکه شرکت‌های مشاوره‌ای از سوی سازمان آتش نشانی ایجاد شدند که مجری ایمنی سازه باشند تاکید کرده است که چند مشکل در این شرکت ها وجود دارد چراکه بسیار تئوری هستند و در عمل، عملکرد مثبتی نداشتند و از سوی دیگر تخصص لازم را ندارند چراکه باید در این شرکت های مشاور طراح، کارشناس معماری، کارشناس تاسیسات و مهندس ایمنی وجود داشته باشند اما در این شرکت ها افراد، بازنشستگان آتش نشانی هستند که با رانت، این شرکت ها را ایجاد کرده و در عمل تبدیل به فروشگاه فروش اقلام ایمنی شده اند. این در حالی است که جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی پیش از این به « نوآوران» گفته بود که علت اصلی آتش سوزی در ساختمان‌ها به خاطر بی‌احتیاطی‌هایی است که منشا انسانی دارد. وقتی شرکتی برای ساختمانی تجهیزات اطفا و اعلام حریق را نصب می‌کند موظف است که هرچند وقت یکبار نظارتی بر روی وسایل نصب شده داشته باشد و اطمینان حاصل کنند که در هنگام حریق این وسایل به درستی کار می‌کنند.

برای مثال حسگرهایی که نور و یا دود حاصل از حریق را به سرعت تشخیص می‌دهند و به ساکنان اطلاع می‌دهند باید حداقل شش ماه یکبار مورد بررسی قرار گیرند. بی‌تفاوت بودن نسبت به ایمنی ساختمان‌ها از سوی انسان‌ها و به خصوص ساختمان سازهایی که به خاطر سود زیر بار هزینه تامین ایمنی ساختمان‌ها نمی‌روند عامل اصلی حریق در ساختمان‌ها ست. همچنین محمد سالاری، رئیس کمیسیون شهر سازی و معماری شورای شهر تهران نیز گفته بود:‌ زمانی که مالک ساختمانی بخواهد پروانه کسب بگیرد باید شرکت‌های مورد تایید سازمان آتش نشانی از ملک بازدید می‌کنند و متناسب با نوع ساختمان تجهیزاتی را برای اطفای حریق در آن ساختمان نصب می‌کنند که بعد از تاییدیه سازمان آتش نشانی به آن ساختمان پروانه ساخت داده می‌شود. سالاری معتقد است این شرکت‌ها بعد از نصب نظارت درستی بر روی تجهیزات نصب شده ندارند و این باعث می‌شود که در موقع بحران برخی از این تجهیزات کار نکنند و یا به طور کامل عمل اتفای حریق را انجام ندهند. نظارت صحیح از سوی سازمان آتش نشانی وجود ندارد که البته طی سال‌های گذشته عملکرد بهتر شده است اما هم‌چنان ضعف‌هایی وجود دارد و در حین عملیات و اجرا مشکلاتی پیش می‌آید که ضربه‌های سنگینی را به ساختمان آتش گرفته می‌زند.تندگویان در ادامه با اشاره به مغفول ماندن بحث ایمنی در ایران افزوده است اقلامی همچون سیم و کابل نسوز و ... یا در ایران نیست و یا در اختیار شرکت های محدودی قرار دارند که این محدودیت دسترسی رانت ایجاد کرده به گونه‌ای که افراد باید از شرکت های محدودی اقلام خود را تهیه کنند. تندگویان گفت: متاسفانه این اتفاق به کرات رخ می‌دهد که دو سال فردی برای اخذ پایان کار منزل خود وقت گذاشته و علاوه بر اخذ مشاوره ایمنی و خرید تجهیزات، هنگامی که کارشناس آتش نشانی برای تاییدیه ساختمان در راستای صدور پایان کار می آید، با عدم تایید ایمنی سازه از سوی کارشناس آتش نشانی مواجه می شود که این اتفاق نامناسبی است چراکه مالک علاوه بر انتخاب مشاور ایمنی، محصولات ایمنی را خریداری کرده اما کارشناس ملکش را تایید نمی‌کند. او به جلسه ای که با حضور معاون شهرسازی و مدیرعامل سازمان آتش نشانی برگزار شد، اشاره کرده و گفته است: در این جلسه مقرر شد معاونت شهرسازی و معماری شهرداری تهران و سازمان آتش نشانی نقش نظارتی بر شرکت ها داشته باشند و اطلاعات آن‌ها را روی سامانه شهرسازی بارگزاری کنند تا زمان اخذ پایان کار و بررسی ایمنی سازه کوتاه‌تر شده و موارد به استانداردهای جهانی نزدیک‌تر شود. تندگویان با اشاره به برخورد انضباطی برای برخورد با شرکت‌های مشاوره ایمنی متخلف ادامه داده است: اگر شرکت مشاوره‌ای برای ساختمانی انتخاب شد اما در نهایت کارشناس آتش نشانی، ایمنی سازه را تایید نکرد و این اتفاق در موارد متعددی در خصوص یک شرکت رخ دهد، امتیاز فعالیت آن لغو خواهد‌شد. او افزوده است: امیدواریم ظرف 2 ، 3 هفته اخیر این موضوع عملیاتی شود چراکه این اتفاق مسوولان شهرداری را نیز نگران کرده چون زمان صدور پایان کار دو ماه است نه دو سال؛ بالطبع این وقفه برای مسوولان شهرداری نیز  خوشایند نیست. 

تندگویان در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه پیش از این شرکت های مشاوره ایمنی بدون هیچ نظارتی در زیر مجموعه سازمان آتش نشانی ایجاد می شدند، گفته است: برای این شرکت ها کلاس آموزشی و دوره‌های بازآموزی گذاشته شد و از 120 شرکت، تنها 17 شرکت توانستند در این آزمون موفق شوند و از آنجایی که فعالیت این تعداد شرکت برای شهر تهران با این حجم ساخت و ساز، کافی نیست تصمیم گرفته شد که تعداد آنها به 120 شرکت برسد اما ضمن بارگزاری اطلاعاتشان در سامانه شهرسازی، از قوانین سازمان نظام مهندسی ساختمان نیز پیروی کنند.