مفیدی

اصلی ترین مطالبات روزنامه نگاران را در نظر گرفتیم

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
مفیدی:
نوآوران -

یکی از مهم ترین دغدغه‌های روزنامه نگاران ایران در حال حاضر،‌ نداشتن امنیت شغلی و عدم وجود یک نهاد حمایتی در این زمینه است. تا جایی که حتی در پیش نویس قانون جدید انتشار رسانه نظارت بر کار خبرنگاران و رسانه‌ها بیشتر شده و قوانین حمایتی از رسانه‌ها از آنچه پیش از این وجود داشته اند کمرنگ تر شده‌اند. در این شرایط که نبود امنیت کامل شغلی، دستمزد ناکافی و نامناسب خبرنگاران کشور را دچار بی‌انگیزگی می کند وجود یک انجمن حمایتی برای ساماندهی به این اوضاع لازم و ضروری است و در واقع هیچ صنفی بدون داشتن یک انجمن حمایتی نمی‌تواند حدود تکالیف و حقوق خود را تامین کند. به همین علت تعدادی از روزنامه نگاران و فعالان مطبوعاتی به منظور ایجاد یک نهاد صنفی و حمایتی مستقل در حوزه مطبوعات و رسانه‌های استان تهران درخواست تشکیل انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران را دادند و بعد از گذشت انتشار خبر درخواست تشکیل این موسسه اهالی قلم و مطبوعات از این انجمن صنفی حمایت کرده و بنابراین بعد از اعلام هیات موسس و اعضای هیات اجرایی این انجمن فعالیت خود را به صورت رسمی آغاز کرد و در اولین جلسه هیات موسس پیش نویس اساسنامه را تدوین کردند.

تدوین پیش نویس اساسنامه انجمن صنفی روزنامه نگاران تهران

پیش نویس پیشنهادی اساسنامه انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران تدوین شد. بدرالسادات مفیدی ،سخنگوی هیات موسس انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران با اعلام این خبر گفت: پیش نویس پیشنهادی اساسنامه انجمن صنفی روزنامه نگاران در دومین نشست هیات موسس این انجمن با انجام اصلاحاتی تدوین و آماده انتشار عمومی شد و در چند روز آینده برای آگاهی روزنامه نگاران استان تهران، منتشر خواهد شد. همکاران روزنامه نگار می توانند برای اعمال نظرات اصلاحی خود از فرصت مجمع عمومی انجمن استفاده کنند.

به گفته سخنگوی هیات موسس دراین جلسه پیشنهادهای مطرح شده در فضای مجازی و دیدگاه هایی که به صورت شفاهی در روزهای گذشته به اعضای هیات موسس منتقل شده بود، مورد بررسی قرار گرفت و اساسی ترین و کاربردی ترین موارد مطروحه در تدوین این پیش نویس لحاظ شد.

 مفیدی ادامه داد: یکی از بندهای مهم این پیش نویس که دغدغه جمعی از روزنامه نگاران نیز بود ماده ۴ است که براساس آن کلیه روزنامه نگاران استان تهران شامل خبرنگاران، عکاسان، نویسندگان، کارتونیست‌ها، گرافیست‌ها، مترجمان و ویراستاران می توانند به عضویت انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران درآیند.

او افزود: تبصره ۲ این ماده تاکید می کند روزنامه نگاران مشمول قانون کار که با مطبوعات، خبرگزاری ها و سایت های خبری دارای مجوز فعالیت از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری می کنند؛ می توانند عضو این انجمن شوند.

سخنگوی هیات موسس تاکید کرد:هیات موسس مکلف است تشریفات قانونی جهت تشکیل مجمع عمومی موسس را انجام دهد و فراخوان راجع به زمان و مکان تشکیل مجمع عمومی موسس را منتشر کند.

پس از تشکیل مجمع عمومی موسس، هیات موسس دلیل وجودی خود را از دست خواهد داد.

مفیدی درباره تشریفات قانونی در روز مجمع عمومی موسس گفت: انتخاب هیات رییسه سنی،انتخاب هیات رییسه ، توسط هیات رییسه سنی و احراز شرایط افراد واجد حق رای،انتخاب اولین هیات دبیران تحت نظارت هیات رییسه با حضور نماینده وزارت کار، تایید صحت انتخابات توسط هیات رییسه و نماینده اعزامی وزارت کارخواهد بود؛پس از آن هیات رییسه دلیل وجودی خود را از دست داده و هیات دبیران شروع به کار خواهد کرد.

کمیته های متولی برگزاری مجمع عمومی انجمن در شرف تاسیس روزنامه نگاران استان تهران تعیین شد. در دومین نشست هیات موسس به منظور تسهیل در امور برگزاری نخستین مجمع عمومی انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران، سه کمیته روابط عمومی و اطلاع رسانی،برگزاری و عضوگیری تشکیل و اعضای این کمیته ها انتخاب شدند.

به گفته بدرالسادات مفیدی در این جلسه مصوب شد انجام امور کمیته روابط عمومی و اطلاع رسانی به عهده پژمان موسوی، اعظم ویسمه، علی ذهابی، حمید جعفری و صبا شعردوست است.

همچنین اعضای کمیته برگزاری مجمع عبارتند از محمدرضا مقیسه،هوشنگ صدفی، آزاده محمدحسین، محمد نوری، سیامک رحمانی،کیوان کثیریان، امیرعباس نخعی، مهدی افروزمنش، سروش فرهادیان، ایمان پاکنهاد، گیسو فغفوری،علیرضا کریمی،اسماعیل حق پرست

کمیته عضوگیری را نیز مینو بدیعی، بهروز گرانپایه،بدرالسادات مفیدی، علی کدخدا زاده، شهریار شمس مستوفی، کسری نوری، داود محمدی، مسعود هوشمند رضوی، مهرداد خدیر، محمدجواد روح و معصومه ستوده تشکیل می دهند.

پیش نویس اساسنامه دربرگیرنده اصلی ترین مطالبات اکثریت است

همچنین سخنگوی هیات موسس انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران در توضیح این پیشنویس گفته است: برآورد ما این است که پیش نویش پیشنهادی اساسنامه انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران با استقبال اکثریت خانواده مطبوعات مواجه خواهد شد زیرا دربرگیرنده اصلی ترین مطالبات اکثریت است.

بدرالسادات مفیدی با بیان این نکته تاکید کرده است: با توجه به انتشار عمومی متن پیش نویس پیشنهادی طی چند روز آینده، شایسته است همکاران از قضاوت شتابزده خودداری کنند و اعلام دیدگاه های خود را به مرحله پس از مطالعه این پیش نویس موکول کنند.

او اضافه کرد: طببعی است به علت گستردگی خانواده مطبوعات و تنوع مطالبات آنها هیچ متنی نمی تواند رضایت صد در صدی درون صنفی ایجاد کند و بهترین پیش نویس ها ٬هم در نهایت ٬ حمایت اکثریت را در پی خواهد داشت.

لازم به ذکر است ،پیش نویس پیشنهادی اساسنامه انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران روز دوشنبه در جلسه هیات موسس تدوین شد.

به گفته سخنگوی هیات موسس دراین جلسه پیشنهادهای مطرح شده در فضای مجازی و دیدگاه هایی که به صورت شفاهی در روزهای گذشته به اعضای هیات موسس منتقل شده بود، مورد بررسی قرار گرفت و اساسی ترین و کاربردی ترین موارد مطروحه در تدوین این پیش نویس لحاظ شد.آنطور که گزارش شده یکی از بندهای مهم این پیش نویس که دغدغه جمعی از روزنامه نگاران نیز بود ماده ۴ است که براساس آن کلیه روزنامه نگاران استان تهران شامل خبرنگاران، عکاسان، نویسندگان، کارتونیست‌ها، گرافیست ها، مترجمان و ویراستاران می توانند به عضویت انجمن صنفی روزنامه نگاران استان تهران درآیند.همچنین تبصره ۲ این ماده تاکید می کند روزنامه نگاران مشمول قانون کار که با مطبوعات، خبرگزاری ها و سایت های خبری دارای مجوز فعالیت از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی همکاری می کنند؛ می توانند عضو این انجمن شوند.