ماده 13 برنامه ششم توسعه در پیچ و خم راهروهای بهارستان

همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری و تامین اجتماعی در انتظار چراغ سبز نمایندگان

در شرایطی که شاغلین به کار در تامین هزینه های معمول زندگی با مشکلات عدیده ای مواجه اند نسبت این سختی ها و شرایط در میان بازنشستگان کشوری و سازمان تأمین اجتماعی بیشتر و سخت تر است تا جایی که بسیاری از آن ها بعد از سی سال کار به جای بازنشستگی ناچار به پیدا کردن شغل دیگری برای تامین هزینه های زندگی هستند.

  1. ۶ ماه،۳ هفته قبل
  2. ۰
بازنشستگان
نوآوران -

 در این میان تفاوت میان دریافتی بازنشستگان کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیز این بحران و مشکلات را تشدید می کند و موجب نارضایتی بازنشستگان تامین اجتماعی شده است. در زمانه ای که اوضاع اقتصادی کشور در حدی است که نرخ تورم و رکود نه تنها بالا رفته بلکه هر روز شاهد ورشستگی بنگاه های اقتصادی یکی پس از دیگری هستیم خبر نسبتا خوبی که می تواند کمی از فشار روانی ناشی از بدبودن شرایط اقتصادی را پایین بیاورد یکی از بندهای ماده 13 در برنامه ششم توسعه است که مبنی بر همسان سازی دریافتی مستمری بگیران تامین اجتماعی و کشوری در قانون جدید خواهد بود.

    مخالفت نمایندگان مجلس با مواردی از ماده 13 برنامه ششم توسعه

در حالی که کلیات برنامه ششم توسعه تصویب شده است اما هنوز جزئیات برخی از مواد آن در پیچ و خم صحن مجلس در رفت و برگشت است. یکی از مواردی که هنوز به تصویب نمایندگان مجلس نرسیده است کلیات ماده 13 که مربوط به نحوه تسویه بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی، نحوه محاسبه حقوق بازنشستگان پیش از موعد، همسان سازی حقوق بازنشستگان و همسان سازی حقوق کارکنان پست فشار قوی با کارکنان رسمی و پیمانی است. طبق خبرهای رسیده از مجلس نمایندگان مخالف این ماده برای حذف آن از کلیات برنامه توسعه در حال تلاشند اما خوشبختانه تلاش این عده برای حذف کلیه ماده با مخالفت دیگر نمایندگان روبرو شده است. از معاون حقوقی و امور مجلس سازمان تامین اجتماعی در رابطه با این موضوع پرسیدیم که ما را به خبری که در این باره به سایت سازمان اجتماعی گفته است ارجاع داد. به نقل از سایت سازمان تامین اجتماعی از زبان تاج الدین، نمایندگان مجلس شورای اسلامی با حذف بند الف ماده ١٣ برنامه ششم توسعه مبنی بر پرداخت بدهی های دولت به سازمان تامین اجتماعی مخالفت کردند.

تاج الدین اظهار داشت: حذف کلی ماده ١٣ مصوبه کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی، در قالب برنامه ششم توسعه مبنی بر همسان سازی حقوق بازنشستگان و نحوه محاسبه حقوق بازنشستگان پیش از موعد که صبح دیروز در صحن علنی مجلس مطرح شد، به تصویب نرسید. وی با بیان اینکه پیشنهاد حذف کل ماده ١٣ توسط یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی مطرح شد، اظهار داشت: خوشبختانه این پیشنهاد با مخالفت جدی مجلس روبه رو شد و به دنبال آن اصل ماده ١٣ به دلیل وجود ابهامات به کمیسیون ارجاع شد. تاج الدین تصریح کرد: با توجه به اینکه در بندهای بعدی این تبصره ابهامات عدیده ای وجود داشت و با اشکالات زیاد مجلس مواجه شد، با تدبیر ریاست مجلس شورای اسلامی به رای گذاشته شد که این ماده مجددا به کمیسیون تلفیق برگردد و در کمیسیون، پس از ویرایش و اصلاح، به صحن علنی مجلس برگردد.

وی با بیان اینکه کلیات ماده این مصوب و بدهی‌های دولت به سازمان تامین اجتماعی نیز مصوب شد، گفت: چگونگی اجرا طبیعتا منوط به اصلاحیه‌ای است که کمیسیون تلفیق برای این مصوبه خواهد داشت. معاون حقوقی و امور مجلس سازمان تامین اجتماعی، همچنین از تمامی نمایندگان مجلس شورای اسلامی چه کسانی که مخالفت کارشناسی داشتند و چه آنان که موافقت جدی در خصوص مطالبه سازمان تامین اجتماعی که حقیقتا مطالبه بیمه شدگان سراسر کشور به ظرفیت ٤٢ میلیون نفر بود، داشتند، تشکر و قدردانی کرد و گفت: امید است کمیسیون تلفیق نیز با عنایت ویژه و با لحاظ کردن منافع سازمان تامین اجتماعی که منافع بیمه شدگان عزیز و خانواده های آنان است، همراهی و همدلی لازم را در اصلاح این ماده داشته باشد.