در حاشیه جلسه مسئولین عالی قضایی

توپ حصر در زمین شورای امنیت ملی

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه کروبی در نامه‌ای درخواست برگزاری دادگاه را کرده بود آیا قوه قضاییه تمهیداتی برای برگزاری دادگاه انجام داده است؟ گفت: تا زمانی که مصوبه شورای امنیت ملی به قوت خود باقی است کاری نمی‌شود کرد. اصل این قضیه بنا به مصوبه شورای عالی امنیت ملی است، مگر اینکه تصمیم دیگری گرفته شود.

  1. ۱ سال،۱ ماه قبل
  2. ۰
محسنی اژه ای
نوآوران -

معاون اول قوه قضاییه گفت: اجرای حکم شلاق تعدادی دختر و پسر در قزوین مطابق با آیین دادرسی بوده است.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در حاشیه جلسه دیروز چهارشنبه مسئولان عالی قضایی در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوال ایسنا مبنی بر اینکه در مورد اجرای حکم شلاق تعدادی دختر و پسر در قزوین برخی مدعی‌اند که تشریفات قانونی انجام نشده است، لطفا در خصوص رسیدگی به این پرونده توضیح دهید، گفت: حکم صادره در این رابطه منطبق با آیین دادرسی بوده است و اگر کسی اعتراض دارد بگوید به چه چیز آن معترض است.

سخنگوی دستگاه قضا بیان کرد: عنوانی که تحت پارتی یاد می‌شود و عمدتا هم جوان و نوجوان شرکت می‌کنند شواهد و قرائنی هست که از هدایت این مجامع از جای دیگری خبر می‌دهند که نهادهای انتظامی این مساله را بررسی می‌کنند.

محسنی‌اژه‌ای در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه کروبی در نامه‌ای درخواست برگزاری دادگاه را کرده بود آیا قوه قضاییه تمهیداتی برای برگزاری دادگاه انجام داده است؟ گفت: تا زمانی که مصوبه شورای امنیت ملی به قوت خود باقی است کاری نمی‌شود کرد. اصل این قضیه بنا به مصوبه شورای عالی امنیت ملی است، مگر اینکه تصمیم دیگری گرفته شود.

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سئوال دیگری مبنی بر چگونگی هدایت برگزاری برخی از پارتی‌های شبانه نیز گفت: برخی شواهد حاکی از این است که افرادی که در برگزاری پارتی ها دست داشتند در تهران و برخی استان‌های دیگر از جمله مازندران و خراسان و ... یکی بوده اند. به عنوان مثال بعضی از افراد با افرادی که از سفارتخانه‌ای آمده بودند صحبت کرده و آنها را نشان می‌گرفتند و قرار و مدار را تحت پارتی می گرفتند.

وی افزود: یکی از افرادی که در پارتی سعادت آباد تهران بود در پارتی مشهد و مازندران بوده و این نشان می‌دهد کسی آنها را هدایت می‌کرده، اما افراد مدعو از قشر مشخصی نبودند و شواهد حاکی از این است که مسائل خلاف قانون از جمله مشروبات در آن‌ها استفاده می شده که خلاف شرع و قانون است.

وی از تشکیل هیاتی ویژه برای رصد مشکلات زندان خبر داد و گفت: ماندن در زندان برای افرادی که حبس‌شان تمام شده است و به عنوان مثال برای رد مال مانده اند، دردی را دوا نمی کند و حتی می توان پیشنهاد عفو برخی از زندانیان که مشمول عفو می‌شوند را داد.

محسنی اژه‌ای ادامه داد: بیش از 4 هزار نفر که شاکی خصوصی داشتند و رد مال کرده بودند یا با تقسیط یا بخشش بدهی آزاد شدند و قرار شد این مساله ادامه داشته باشد که این از برکات بازدید مستمر مسئولان عالی قضایی از زندان است.

محسنی‌اژه‌ای درباره آخرین وضعیت پرونده رسیدگی به مالباختگان ثامن الحجج گفت: بیشترین توجه دستگاه قضا این است که مردم به حق‌شان برسند، برای دستگاه قضایی راحت ترین کار زندانی کردن فرد است. با این کار چه اتفاقی می افتد آیا این به ضرر یا نفع مردم است. در ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی با حضور بانک مرکزی، وزارت اطلاعات و ... اقداماتی در رابطه با کم‌تر شدن ضرر تعیین شد. در اینجا مسئولان تعاونی بر اساس گفته وزارت اطلاعات به هیچ وجه در رابطه با میزان سود و اموال و تعداد شعبات تا مدت ها طولانی همکاری نمی‌کردند. مدیر این تعاونی هم گفته بود که دو میلیون و چهارصد سپرده گذار و پانصد شعبه در کشور داشته است و احساس می شد اگر این سپرده گذاران اضافه شوند مشکلات جدی تر می شود.

سخنگوی دستگاه قضا در پاسخ به سوالی مبنی بر میزان و چگونگی وضعیت زمین خواری در استان تهران، گفت: مساله زمین خواری در تهران در دو سال اخیر با هماهنگی سایر نهادها رصد شده است. بخشی از این زمین خواری ها در حریم رودخانه ها صورت گرفته است اما به طور کلی میزان تصرفاتی که در داخل حریم تهران بوده در دو سال اخیر کاهش داشته است.