در مراسم تودیع و معارفه روسای پلیس مبارزه با مواد مخدر مطرح شد

فضای جامعه باید برای قاچاقچیان و خرده‌فروشان ناامن شود

سردار حسین اشتری با تقدیر از جدیت دستگاه قضا برای برخورد با قاچاقچیان اشاره کرد و افزود: «باید ابزارهای قانونی ناجا برای برخورد با قاچاقچیان مواد مخدر تقویت شود. نیروی انتظامی برای مقابله با مواد مخدر اقدامات تأثیرگذاری انجام داده است.

  1. ۱ سال،۲ ماه قبل
  2. ۰
فضای جامعه باید برای قاچاقچیان و خرده‌فروشان ناامن شود
نوآوران -

حسین الهامی‌نژاد: «اشراف اطلاعاتی، دستگیری سر شبکه‌های اصلی، فروشندگان مواد مخدر و برخورد با خرده‌فروشان از اولویت‌های نیروی انتظامی است.» این را سردار حسین اشتری در مراسم تودیع و معارفه روسای پلیس مبارزه با مواد مخدر گفت. مراسمی که صبح روز گذشته در تهران برگزار شد و با تقدیر و تشکر از سردارمویدی بابت تلاش پنج‌ساله‌اش، برای سردار زاهدیان رئیس جدید پلیس مبارزه با مواد مخدر آرزوی موفقیت کرد. در ابتدای این مراسم که با حضور فرماندهان نیروی انتظامی در ستاد ناجا برگزار شد، سردار حسین اشتری با تقدیر از جدیت دستگاه قضا برای برخورد با قاچاقچیان اشاره کرد و افزود: «باید ابزارهای قانونی ناجا برای برخورد با قاچاقچیان مواد مخدر تقویت شود. نیروی انتظامی برای مقابله با مواد مخدر اقدامات تأثیرگذاری انجام داده است. عزم و اراده مقابله با پدیده اعتیاد در این نیرو وجود دارد و شهدایی که در این عرصه تقدیم شده است مؤید این ادعا است نیروی انتظامی با قاطعیت و انگیزه، مأموریت مبارزه با مواد مخدر را دنبال می‌کند.»

جدیت دستگاه قضا برای برخورد با قاچاقچیان قابل‌تقدیر است

سردار اشتری در ادامه این نشست با اشاره به نقش و سهم دستگاه‌های مسئول و ذی‌ربط برای مبارزه با مواد مخدر، عنوان کرد: «باید در این راستا سهم دستگاه‌ها مشخص و همه آنها در راستای مبارزه با مواد مخدر نقش‌آفرین باشند چرا که اجرای مأموریت‌های ملی و کلان نیازمند همکاری همه دستگاه‌های مسئول و مشارکت همگانی است. در کشفیات مواد مخدر و برخورد با باندها و شبکه‌های سازمان‌یافته مواد مخدر توفیقات خوبی داشته‌ایم. تعاملات بین‌المللی نیز در این عرصه توسعه داشته است. در مجموع علیرغم افزایش ۲۰درصدی مأموریت‌های ناجا، میزان شهدا و تلفات کاهش‌یافته و این موفقیت مرهون لطف خداوند، برنامه‌ریزی، آموزش و به کارگیری تجهیزات نوین است.

وی در ادامه تأکید کرد: «رشد و تعالی سازمان نیازمند برنامه‌ریزی دقیق، دانش و مهارت افزایی است و تشکیل کارگروه‌های علمی، نیازسنجی، استفاده از نظرات کارشناسان در پیشبرد اهداف سازمان کارگشا است. استفاده از تمام ظرفیت کشور برای مبارزه با مواد مخدر الزامی است و نیروی انتظامی برای مقابله با این معضل با تمام ظرفیت ورود پیدا کرده و این اهتمام ادامه خواهد داشت. ارائه راهکار کاربردی و عملیاتی برای مبارزه با مواد مخدر امری ضروری است و ان‌شاءالله با عزم و اراده‌ای که در ناجا وجود دارد این مهم تحقق یابد.»

سردار اشتری با اشاره به اینکه تزریق و به‌کارگیری تجهیزات نوین و کاربردی، مطالعه تطبیقی روش‌های پلیس مبارزه با مواد مخدر سایر کشورها و ... در عرصه مقابله با مواد  مخدر کارآمد است، خاطرنشان کرد: «اشراف اطلاعاتی ابزاری کارآمد در شناسایی و برخورد با مجرمان است و سال گذشته ۶۵ درصد از کشفیات مواد مخدر براساس فعالیت اطلاعاتی محقق شده است. در همین راستا مبارزه با مواد مخدر باید تخصصی، هوشمندانه، حرفه‌ای و با برنامه‌ریزی دقیق باشد. اشراف اطلاعاتی، دستگیری سر شبکه‌های اصلی، فروشندگان مواد مخدر و برخورد با خرده‌فروشان از اولویت‌های نیروی انتظامی است. فضای جامعه باید برای قاچاقچیان و خرده‌فروشان ناامن شود. در همین راستا  فضای جامعه باید به‌قدری مصون و امن باشد که خانواده‌ای نگران گرفتار شدن فرزند و عزیزانش در دام اعتیاد نباشد.»

وی جمع‌آوری معتادان متجاهر را نیز یکی از اولویت‌های ناجا، برشمرد و اظهار کرد: «با تأمین بسترهای نگهداری و درمان معتادان متجاهر، نیروی انتظامی این آمادگی را دارد در کسری از هفته معتادان متجاهر را جمع‌آوری کند. باید چهره شهر و کشور را از جولان آسیب‌های اجتماعی پاک کنیم و این مهم نیازمند آن است که بر روند اجرای طرح‌های مبارزه با آسیب‌های اجتماعی نظارت دقیق صورت بگیرد. مبارزه با مواد مخدر نیازمند آن است که بر روند اجرای دستورالعمل‌های ابلاغی نظارت وجود داشته باشد.»

مبارزه با مواد مخدر نیازمند عزم جهانی است

در ادامه این نشست رئیس سابق پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا به لزوم نگاه ملی به مبارزه با مواد مخدر اشاره کرد و گفت : «مقابله با این پدیده نیازمند عزم جهانی است و محدود و محصور به داخل مرز نیست.» مویدی با اشاره به دو رویکرد مهم اولویت‌دار در پلیس مبارزه با مواد مخدر تصریح کرد: «تخصصی کردن این پلیس براساس دانش‌بنیانی و توسعه اشراف اطلاعاتی از جمله این رویکردها بود. تخصصی شدن این پلیس با به‌کارگیری نیروهای متخصص، جذب منابع انسانی کارآمد و آموزش از برنامه‌های اولویت‌دار این پلیس تعریف شد. بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، ارتقاء پلیس مبارزه با مواد مخدر با تخصص گرایی، دانش‌محوری و دانش‌بنیانی محقق شد.»

سردار مویدی در ادامه بیان کرد: «به لطف خداوند بسیاری از مأموریت‌های این پلیس با تمرکز بر رویکرد «دانشی» و «تخصصی» به موفقیت منتج شد. توسعه مراکز علمی و آزمایشگاهی در پلیس مبارزه با مواد مخدر و به‌کارگیری متخصصان شیمی، این پلیس در پیشبرد اهداف این مجموعه مؤثر بود.» وی به نقش اثرگذار اشراف اطلاعاتی اشاره و مطرح کرد: «بیش از ۶۵ درصد از کشفیات مواد مخدر در سال ۹۴ منشأ اطلاعاتی داشته است. سردار مویدی اضافه کرد: تعامل با کشورهای دیگر در عرصه مبارزه با مواد مخدر کارآمد است و پلیس مبارزه با مواد مخدر در این عرصه با بیش از ۴۰ کشور به صورت آنلاین در ارتباط و تعامل است وبه اذعان بسیاری از کشورها، پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران در خط مقدم این عرصه است.»

مبارزه حرفه‌ای و هوشمندانه با مواد مخدر در دستور کار است

در انتهای این مراسم سردار محمد مسعود زاهدیان رئیس جدید پلیس مبارزه با مواد مخدر ناجا با تقدیر از حسن اعتماد فرمانده ناجا اظهار کرد: «خدمتگزاری در عرصه مبارزه با مواد مخدر برای بنده توفیق بزرگی است و امیدوارم لایق اعتماد سردار اشتری باشم.» وی با تقدیر از زحمات سردار مویدی افزود: سردار مویدی در راستای مبارزه با مواد مخدر تلاش‌های شبانه‌روزی داشته و موفقیت در این عرصه جز در سایه ازخودگذشتگی و جان‌فشانی ایشان و کارکنان پلیس مبارزه با مواد مخدر حاصل نمی‌شد. در همین راستا مبارزه حرفه‌ای و هوشمندانه با مواد مخدر در دستور کار پلیس است و تمام تلاش خود را برای رسیدن به این مهم به کار می­گیرد.»