50 دختر و پسر در یک پارتی شبانه در دماوند دستگیر شدند

برنامه پلیس برای برخورد با پارتی‌ها و رصد فضای مجازی

برخورد با پارتی‌ها و مهمانی‌های شبانه گویا این روزها در دستور کار پلیس قرار گرفته است و خبرهای متعددی در ماه‌های گذشته از برخورد با پارتی‌های شبانه منتشر شده است. این مساله تنها به بازداشت و مجازات افراد خاطی منتهی نشد بلکه نیروی انتظامی و قوه قضاییه سعی در ریشه یابی آن داشتند تا جایی که سخنگوی قوه قضاییه این مساله را هدایت شده از جای دیگری دانست و تاکید کرد که باید از طریق سیستم‌های اطلاعاتی و نظامی پیگیری شود.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
2
نوآوران -

آخرین نمونه این دستگیری ها به آخرین روز از تیرماه سال جاری و حومه شهر آبسرد از توابع دماوند مربوط می‌شود. رئیس دادگستری شهرستان دماوند اول مرداد ماه  از دستگیری بیش از 50 دختر و پسر در یک پارتی شبانه خبر داد و گفت:‌ هنگام دستگیری این افراد، 25 لیتر مشروبات الکلی هم از این جشن کشف و ضبط شد؛ در این‌باره  پرونده قضایی تشکیل و در حال رسیدگی است.

اما نکته ای که در این میان توجه را جلب می‌کند اعلام نحوه دستگیری این افراد است. رئیس دادگستری شهرستان دماوند گفته این افراد از طریق شبکه های اجتماعی به این جشن دعوت شده بودند و ماموران نیروی انتظامی هم با رصد فضای مجازی موفق به دستگیری این افراد شده اند. رصد فضای مجازی توسط پلیس چندی قبل در ارتباط با مدل‌های اینستاگرامی هم مطرح شده بود. در این مورد سردار سعید منتظرالمهدی، سخنگوی پلیس گفته بود:‌»درباره آنچه که در فضای مجازی رخ می‌دهد وظیفه پلیس رصد و شناسایی تخلفات و موارد غیرقانونی است. ما گزارش‌های مربوطه را جمع‌آوری کرده و به مراجع قضایی می‌دهیم و اگر حکمی مبنی بر برخورد با این افراد صادر شود، قطعا با متخلفان برخورد خواهیم کرد. پلیس به وظایف قانونی خود عمل می‌کند؛ اما دیگر دستگاه‌ها هم مسئولیت‌هایی دارند که باید به آن عمل کنند، ما آنچه را که در حد توانمان باشد انجام می‌دهیم و اتفاقا نسبت به آن حساسیت هم داریم و در صورتی که مقام قضایی دستوری در این زمینه بدهد حتما مطابق آن عمل خواهیم کرد.»

در ماه‌های قبل کمال هادیانفر، رئیس پلیس فتا جرایم قابل پیگیری توسط پلیس فتا را به این ترتیب اعلام کرده است: «‌دسترسی غیر مجاز، برداشت اینترنتی غیرمجاز از حساب‌های بانکی اشخاص،‌ شنود غیرمجاز، جعل رایانه‌ای، تخریب و اخلال در داده‌ها و سامانه‌های رایانه‌ای و مخابراتی، سرقت و کلاهبرداری، جرایم علیه عفت و اخلاق عمومی، هتک حیثیت و نشر اکاذیب، استفاده غیر مجاز از پهنای باند بین المللی برای برقراری ارتباطات مخابراتی، تولید و آموزش بدافزارها یا نرم افزارهای ارتکاب جرایم سایبری و گذرواژه و اطلاعات کاربران از جمله موضوعاتی است که مورد پیگیری پلیس فتا قرار می‌گیرد.»

رصد فضای مجازی از طریق پلیس باعث ایجاد فضایی دوگانه از امنیت و ناامنی به صورت همزمان می‌شود. این مساله از طرفی می‌تواند با جلوگیری از کلاهبرداری های اینترنتی و امکان پیگیری این تخلفات به وسیله شهروندان، آن‌ها را نسبت به امنیت این فضا خوش‌بین کند اما از طرفی هم باعث ایجاد نوعی اضطراب همیشگی برای خدشه دار شدن حریم خصوصیشان از طریق رصد صفحه های شخصی توسط پلیس شود.

دستگیری در پارتی های شبانه تنها محدود به تهران نیست. در چند ماه اخیر نمونه‌های مشابهی در نیشابور، کرمان و قزوین هم وجود داشتند که معروف‌ترین آن هادستگیری دانشجویان در جشن فارغ التحصیلیشان در قزوین بود. خبر دستگیری این دانشجویان در 7 خردادماه منتشر شد و حکم شلاق کمتر از 24 ساعت برای آن‌ها اجرا شد. این مساله واکنش های متفاوتی را در فضای مجازی و میان مردم را در پی داشت. اسماعیل صادقی نیارکی، دادستان عمومی و انقلاب قزوین در رابطه با اجرای حکم شلاغ متهمان گفته بود:‌»به دنبال ارسال پرونده متهمان به دادگاه، با تشکیل جلسه فوق‌العاده هر یک از متهمین به 99 ضربه شلاق تعزیری محکوم شدند که حکم صادره در همان روز درباره آنها اجرا شد.اجرای حکم شلاق نامبردگان توسط پلیس امنیت اخلاقی به اجرا درآمد تا درس عبرتی باشد برای افرادی که مبادرت به هنجارشکنی و حیاط خلوتی برای رفتارهای هنجارشکنانه خود ایجاد می‌کنند.»

به نظر می‌رسد پلیس همزمان با رصد فضای مجازی تجمع بدون مجوز جوانان را هم رصد می‌کند چنانچه چندی پیش تجمع هزاران نفر از دهه هشتادی‌ها در یکی از مراکز تجاری تهران با برخورد پلیس مواجه شد. فرمانده پلیس کشور هم چند روز پیش از انتقاد سیاسیون به گشت‌های ارشاد انتقاد کرده بود و گفته بود هر کس قصد پیروزی در انتخابات‌ها را دارد از برداشته‌شدن گشت ارشاد صحبت می‌کند. بر اساس این شواهد به نظر می‌رسد برخورد پلیس با پدیده‌های اجتماعی جدید همچنان مانند گذشته است و فقط ابزارها و روش‌های آن تغییر کرده‌اند.