معاون دادستان قضایی کشور درباره بازی پوکمون هشدار داد

جنون پوکمون تهدیدی برای امنیت ملی

تب «پوکمون گو» همه دنیا را گرفته و در تقریبا همه یا دارند آن را بازی می‌کنند یا درباره‌اش حرف می‌زنند. اما این بازی وقتی به ایران رسید هم خیلی زود فیلتر شد و هم خیلی زود به یک موضوع امنیتی تبدیل شد. بعد از نصب این بازی شما با روشن کردن دوربین تلفن همراهتان وارد دنیایی مجازی می‌شوید که در قلب همین دنیای واقعی که در آن زندگی می‌کنید اتفاق می‌افتد. قانون بازی این است که باید را در کوچه ها و خیابان ها شکار کنید و جایزه بگیرید. این موجودات وجود ندارند اما دوربین تلفن همراهتان آن‌ها را به شما نشان خواهد داد. این بازی به خاطر طرفداران زیادی که در مدت کوتاهی پیدا کرد، همچنین دوربین تلفن همراه و حس‌گر موقعیت‌یابِ گوشی می‌بایست در شرایطی که تلفن به اینترنت وصل است، فعال باشند و این موضوع می‌تواند موجب نشت اطلاعات مهمی شود. این بازی برای مسوولان برخی کشورها مثل رژیم صهیونیستی، چین و عربستان برای لو رفتن مسائل امنیتی و نظامی کشورشان نگرانی‌هایی ایجاد کرد و باعث شد این بازی را برای مردم ممنوع اعلام کنند. به دنبال این واکنش ها و بعد از استقبال کاربران ایرانی از این بازی،‌طبق انتظار، بازی «پوکمون گو» از طرف ایران فیلتر شد.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
پوکمون گو
نوآوران -

البته عبدالصمد خرم‌آبادی، معاون قضایی دادستان‌کل کشوردر گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم اعلام کرده که این بازی از نظر محتوایی مشکلی ندارد. به گفته او «کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه با در نظر گرفتن همه ابعاد این بازی، آن را مورد بررسی قرار داده است.»

دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه با اشاره به اینکه این بازی ترکیبی از بازی در فضای مجازی و فیزیکی است، اضافه کرد: علاوه بر اینکه از جهات مختلف دارای ایراد و اشکال است، از بعد امنیتی نیز این بازی می‌تواند مشکلات زیادی برای کشور و مردم ایجاد کند.

به گفته خرم‌آبادی همه اعضای کارگروه بدون هیچ‌گونه مخالفتی با فیلتر این بازی موافقت کردند. و حتی بعد از فیلتر شدن، نهادهای مختلف به خاطر ابعاد امنیتی این اقدام از کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، به‌خاطر فیلتر کردن این بازی تشکر کردند.

استفاده از فیلترشکن مجرمانه نیست

با فیلتر شدن این بازی درایران و با توجه به جذابیت این بازی کاربران به دنبال پیدا کردن یک راه فرار از فیلتر و بازی کردن آن هستند. بنابراین مجبورند از فیلترشکن‌ها در تلفن همراه خود استفاده کنند.

خرم‌آبادی اعلام کرده که استفاده از این بازی با فیلترشکن مجرمانه تلقی نمی‌شود اما «توزیع فیلترشکن مجرمانه است.»

او اعلام کرده است که طبق بررسی‌های کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه تعداد کسانی که به‌وسیله فیلترشکن وارد این بازی می‌شوند زیاد نیست.  البته با جست و جو در شبکه های مجازی متوجه می‌شویم که این بازی طرفداران زیادی پیدا کرده است و حتی باعث ترافیک در برخی نقاط شهر شده است.

هشدار های امنیتی کشورها برای بازی پوکمون

طبق گفته دبیر کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، این بازی نه‌تنها درایران بلکه در بیشتر کشورها به‌عنوان یک بازی خطرناک شناخته شده و کشورها با این بازی برخورد کردند و در بسیاری از جاها فیلتر است.

یکی از کشورهایی که این بازی را ممنون دانسته اسراییل است. منع استفاده از «پوکمون گو» در اسراییل  به این دلیل صورت گرفته که ممکن است سربازان در پایگاههای نظامی به اشتباه، نرم‌افزاری مشابه آن را دانلود کرده و سهواً اطلاعات حساسی را افشا کنند. منابع نظامی پس از انتشار این خبر اعلام کردند از وجود یک نرم‌افزار دیگر باخبر شده‌اند که «مشابه نرم‌افزار اصلی (پوکمون گو) است، مانند آن کار می‌کند و باعث درز اطلاعات می‌شود».

بخش امنیتِ ارتش اسرائیل پیش از اعلام این تصمیم، از همۀ سربازان و افسران نظامی اسرائیلی خواسته بود سریعاً به بازی کردن پوکمون گو در پایگاه‌ها خاتمه بدهند. علاوه بر این کشور چین هم  مدتی قبل اعلام کرد نگران آن است پوکمون گو، در قالب یک بازی به جاسوسی از اطلاعات کاربران بپردازند. همچنین در رسانه‌های اجتماعی این کشور نیز تئوری‌های بسیاری در مورد هدف اصلی از انتشار این بازی در حال مطرح شدن است. یکی از نظریه‌های مطرح شده در چین بیان می‌کند اگر پوکمون‌ها در مناطقی ظاهر شوند که رفت و آمد زیادی در آن صورت نمی‌گیرد؛ کاربران احتمال محرمانه بودن آن مکان را می‌دهند. از طرفی اگر پوکمون‌ها در منطقه‌ای ظاهر شوند که هیچ رفت‌وآمدی در آن وجود ندارد؛ آن منطقه احتمالاً، محلی با سطح امنیتی بالا است.عده‌ای از نظریه‌پردازان در رسانه‌های اجتماعی چین گفته‌اند: «پوکمون گو بازی نکنید؛ زیرا آمریکا و ژاپن می‌توانند با کمک آن مراکز محرمانه‌ی چین را شناسایی کنند.»

علاوه بر این،‌این بازی بار دیگر محدودیت زنان در عربستان را به چالش کشیده و باعث شده است کاربران عربستانی در توئیتر نسبت به این موضوع مطالبی را به اشتراک بگذارند. بسیاری از زنان در عربستان بدون حداقل یک مرد محرم نمی‌توانند از خانه خارج شوند. و این موضوع باعث می‌شود نتوانند این بازی را انجام دهند. البته استقبال در عربستان از این بازی در میان زنان تا حدی بوده که برای این مساله هم چاره اندیشی کرده اند.  بعضی از زنان و دختران سعودی این مرحله را پشت سر گذاشته‌اند و با رانندگانشان در «پوک استاپ»ها (جایی که موارد گوناگونی به عنوان جایزه به بازی‌کننده داده می‌شود) جمع شده‌اند.

البته در عربستان تنها زنان نیستند که از بازی کردن باز داشته می‌شوند. در کل، پیام‌ها و ویدیوهای بسیاری منتشر می‌شوند که این بازی را خطرناک و حتی براندازانه و خرابکارانه می‌دانند.

کمیسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات سعودی هشدار داده است که این اپلیکیشن می‌تواند «حریم خصوصی کاربران را نقض و از اطلاعات آنها سوءاستفاده کرده و موقعیت بازیکن‌ها را به خارجی‌ها نشان دهد.

اعضای شورای علمای ارشد عربستان این بازی را برای سعودی ها جایز ندانسته و آن را برای امنیت ملی مخرب اعلام کرده اند. آن‌ها معتقدند که این بازی می‌تواند به کشف مکان‌های سری در عربستان کمک کند و این خیانت است.

تشویق به تحرک نقطه قوت بازی

البته همه مسوولان عربستان این بازی را منع نکرده و حرام اعلام شدن آن از طرف شورای علمای ارشد عربستان تکذیب شده است. حتی، محمد الحارثی، از مقامات وزارت آموزش این کشور به این بازی نگاه مثبت دارد و گفته است:« وزارت آموزش برنامه‌ای دارد تا از این بازی برای اهداف آموزشی استفاده کند. هدف از آن آموزش دادن به دانش‌آموزان درباره مکان‌های دیدنی عربستان است.»

درباره این بازی موضع‌های مثبتی نیز وجود دارد که یکی از آن‌ها به تحرک واداشتن کاربران این بازی است، در صورتی که بقیه بازی‌های تلفن همراه باعث تنبلی و عدم تحرک فرد می‌شود. 

بازی «پوکمون گو» توسط شرکت آمریکایی بازی های ویدئویی نیانتیک طراحی شده است؛ یکی از شرکت‌های زیرمجموعه گوگل که در زمینه توسعه نرم افزارهای کامپیوتری فعال است و در شهر سان فرانسیسکو در ایالت کالیفرنیا مستقر است. نیانتیک این بازی را با همکاری شرکت چندملیتی نینتندو (Nintendo) مستقر در ژاپن طراحی کرده است. پوکمون گو، با محوریت کاراکترهای محبوب انیمیشنی دهه ۱۹۹۰ طراحی و عرضه شد. این بازی توانست، با تکیه بر همین سابقه نوستالژیک، خیلی زود مخاطبان بسیاری را با خود همراه کند.

«پوکمون گو» را شاید بتوان بهترین شاهد مثال برای اثبات نظریه فراواقعیت «ژان بودریار» دانست. بودریار استدلال می کند که جوامع پسامدرن از تکنولوژی‌های اطلاعات و ارتباطات اشباع و به عصر وانمایی، وارد شده اند و ما در عصری زندگی می‌کنیم که تفاوت واقعیت و غیرواقعیت را به سختی می‌توان تشخیص داد. به نظر او این روند با پیشرفت تکنولوژی افزایش یافته و تشخیص واقعیت از غیر آن مشکل‌تر می‌شود.