عضو کمیسیون بهداشت مجلس مطرح کرد

اضافه شدن فرانسه به متهمان مرگ کیارستمی

بعد از گذشت چندماه از مرگ عباس کیارستمی هنوز جزییات مرگ این هنرمند مشخص نشده است.

  1. ۱۱ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
اضافه شدن فرانسه به متهمان مرگ کیارستمی
نوآوران -

یک ماه پیش بود که کمیسیون پزشکی برای مشخص کردن علت فوت این هنرمند تشکیل و قرار شد در طی یک هفته جزییات مرگ آن اعلام شود. اما اعلام نشد و کمیسیون ادعا کرد که علت آن در خواست فرزند عباس کیارستمی مبنی بر بررسی دقیقتر این پرونده است. از طرفی سازمان نظام پزشکی اعلام کرده که منتظر دریافت مدارک پزشکی مرحوم کیارستمی از فرانسه است و علت مرگ را باید از فرانسویها جویا شد. در همین حال، هفته پیش وزیر بهداشت در نامهای به رئیس سازمان نظام پزشکی کشوردستور داد تا نسبت به اعلام نتیجه نهایی پرونده درمانی زنده یاد عباس کیارستمی اقدام وسازمان نظام پزشکی هر چه زودتر جزییات مرگ این هنرمند را اعلام کند. حالا بعد از گذشته از یک هفته از صدور نامه وزیر بهداشت، یکی از اعضای ناظر کمیسیون بهداشت و درمان به بیان برخی ابهامات پرونده این کارگردان ایرانی پرداخته است و البته اعلام کرده که جزییات نهایی این پرونده هفته آینده طی گزارشی بعد از بررسیهای انجام شده به رئیس کمیسیون نظام پزشکی ارسال میشود.

سیامک مرهصدق در گفتوگو با ایسنا با اشاره به اینکه معلوم نیست چه پزشکی مجوز سفر مرحوم کیارستمی را برای ادامه روند درمان داده گفت: پرونده این بیمار هفتاد و شش ساله دارای دو قسمت است، یک قسمت مربوط به اتفاقات در ایران که برای بنده تقریبا ابعاد آن مشخص است. بخش دیگری در مورد برخی اتفاقات در خارج از ایران است که اصلا ابعادش برای من معلوم نیست به طوری که از فرط نامعلومی، یک چیزهایی برایم در حال روشن شدن است.

او با تاکید براینکه معلوم نیست چه کسی و چه پزشکی مجوز سوار شدن این بیمار به هواپیما را صادر کرده است، اضافه کرد: این بیمار فردی 76 ساله بود که بعد از چهار عمل و کنترل عوارض بعد از آن در روزهای آخر حال عمومیاش نسبتا رو به بهبود بود، در بهترین شرایط ممکن توسط تیم پزشکی با پشتیبانی وزارت بهداشت و درمان تحت درمان قرار گرفت که با عنایت به این پروسه اعزام این بیمار به خارج از کشور و سوار شدن به آمبولانس هوایی برای پرواز طولانی مدت دارای مخاطراتی بود که این سفر باید با مجوز پزشک انجام میشد اما اصلا معلوم  نیست چه پزشکی این مجوز را صادر کرده است.

این عضو کمیسیون بهداشت و درمان  در ادامه با بیان اینکه معلوم نیست سیر درمان ایشان در خارج از ایران در چه جایی انجام شده گفت: این سوال وجود دارد که موسسهای که ایشان برای ادامه روند درمان مراجعه کرده بیمارستان بوده یا نه؟ مستنداتی از این موسسه در اختیار ما قرار گرفته نشده به طوری که ما اصلا مدارک رسمی راجع به مراقبت ایشان در خارج از ایران را نداریم. حتی سفارت ایران در فرانسه اقداماتی برای ارسال مدارک درمانی به ایران انجام داد که تا این لحظه هیچ مدرکی از این کشور به ما داده نشده است.

او همچنین با طرح این پرسش که مشخص نیست چه کسی جواز فوت ایشان را در فرانسه صادر کرده و متن و علت آن چه بوده است گفت: مشخص نیست چه کسی مجوز انتقال جسد به ایران را صادر کرده و بعد از ورود پیکرشان به ایران چه کسی مجوز دفن
 را صادر کرده است؟

این عضو ناظر مجلس در پرونده مرحوم کیارستمی این موارد را از نکات مبهم این پرونده خواند و گفت: برای من یک چیز مشخص است. اگر آقای کیارستمی به این سفر نمیرفتند به احتمال قریب به یقین الان زنده بودند چون تقریبا تمام عوارض عمل در روزهای  آخر درمانشان در ایران کنترل شده بود.

مره صدق در مورد اقدامات درمانی مرحوم کیارستمی در ایران نیز گفت: کلا روند شروع درمان بر اساس معیار استانداردهای علمی بوده، تنها نکتهای که میتوان در مورد روند درمان ایشان در ایران به عنوان یک کار نه چندان علمی یاد کرد، عمل جراحی دوم است.

او در ادامه با این توضیح که هنوز نظام پزشکی به نتیجهای برای اعلام رسمی نرسیده است، گفت: در حال حاضر یک مرحله از بررسیهای نظام پزشکی تمام شده است و تا زمانی که گزارش روند درمان از فرانسه فرستاده نشود نمیتوان نتیجه بررسیها را تمام شده تلقی کرد