انتقاد تند حافظی از مدیریت شهری تهران

آب تهران امنیتی شد

رحمت‌الله حافظی را شاید بتوان فعال‌ترین عضو شورای شهر تهران در دوره چهارم دانست. انتقادهای بی‌امان او از تخریب باغ‌های تهران، تغییر کاربری‌های غیراصولی و فروش سرمایه‌های شهر برای تامین نیازهای روز در تمام سه سالی که از عمر شورای شهر گذشته ادامه داشته است.

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
آب تهران امنیتی شد
نوآوران -

رحمت‌الله حافظی، رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران را اغلب با مواضع منتقدانه‌اش به مدیریت شهری و انتقادهای سرسختانه‌اش می‌شناسند. او دیروز در یک نشست خبری درباره مواضعش در این سه سال و گذشته‌اش در دولت نهم و دهم صحبت کرده‌است.بسیاری از منتقدان حافظی از جمله حامیان شهردار تهران دلیل انتقادهای او را مواضع سیاسی‌اش می‌دانند اما حافظی در این نشست خبری پاسخ این نوع اتهام‌ها را با بررسی سوابقش مدیریتی‌اش در دولت‌های نهم و دهم داد. این عضو شورای شهر تهران با اشاره به اینکه چه زمانی که معاون وزیر بهداشت بوده و چه هنگامی که مدیرعامل تامین اجتماعی همیشه «نگاه فنی» داشته نه نگاه سیاسی اعلام کرد در شورای شهر هم نگاه او به موضوعات سیاسی نیست چراکه به اعتقاد او زمانی‌که «جایگاه‌ها سیاسی شود آسیب‌ها هم آغاز می‌شوند.» او شاهد این گفته‌اش را فعالیت‌های غلامحسین کرباسچی، شهردار اسبق تهران دانست که در زمان شهردار بودنش در اصفهان و تهران «خدمات زیادی ارائه کرد و منشا اثر خدمات خوب بود اما از زمانی که بعد سیاسی فعالیت‌هایش پررنگ‌تر شد نقطه آسیب پذیری‌اش هم آغاز شد.»

  فروش سوله مدیریت بحران به بانک شهر

او بعد از رفع اتهام از خود درباره موضع‌گیری سیاسی در شورای شهر به برخی مسائل شهری در تهران پرداخت. حافظی با اشاره به مطالبه آزادسازی سوله‌های مدیریت بحران گفت: همچنان مشکلاتی در مدیریت سوله‌های بحران داریم از جمله در منطقه سه که سوله مدیریت بحران در اختیار باغ موزه دفاع مقدس قرار دارد، در منطقه چهار در اختیار سازمان فرهنگی و هنری، در همین منطقه سوله دیگری به شهربازی تبدیل شده، در منطقه 12 سوله مدیریت بحران به بانک شهر فروخته شده است و در منطقه 14 سوله در اختیار معاونت فرهنگی و اجتماعی قرار دارد و نهایتا در منطقه 16 سوله مدیریت بحران در اختیار حوزه علمیه قراردارد. او در پاسخ به این سوال که بر چه اساسی سوله مدیریت بحران به بانک شهر فروخته شده‌است گفت: در شهر تهران هر کاری قابل انجام است.به گفته این عضو شورای شهر تهران در پایتخت «فقدان حکمرانی شایسته وجود دارد» و شاخص‌هایی همچون مسئولیت پذیری، تخصص گرایی، شفافیت و پاک حسابی وجود ندارند و در گزارش‌های حسابرسی شورا و شهرداری پاسخگو نیستند و «نباید توقع بهتر از این را داشت.» او با بیان اینکه باید مسئولیت پاسخگویی برای همه افراد حتی اعضای شورای شهر ایجاد شود گفت: می‌بینیم که عضو شورایی 10 سال قبل تصمیمی گرفته و آن تصمیم موجب ضرر و زیان به مردم شده اما هیچ کس پاسخگوی این

 ضرر و زیان نیست.

 آغاز لابی برای فروش شهروند و  شهر آفتاب 

او در پاسخ به برخی شائبه‌ها مبنی بر لابی شهرداری برای فروش شهروند و شهر آفتاب به بانک شهر گفت: شورای مجوز فروش شهروند را صادر کرده بود اما به دلایلی این فروشگاه به فروش نرفت. این در حالی‌است که شش ماه قبل در شورای چهارم و به پیشنهاد کمیسیون سلامت و با کسب آرای حداکثری، مصوبه قبلی ابطال و فروش شهروند ممنوع شد، اما حالا شاهدیم شهرداری که دچار مشکلات زیادی در تامین نقدینگی به واسطه عدم مدیریت بهینه منابع و صرف هزینه‌های غیرضرور شده ، این پیشنهادها را مطرح می‌کند. او با بیان اینکه شهرداری با اقدامات خود دو الی سه برابر هزینه به شهر تزریق کرده است، گفت: نبود نگاه کنترل منابع مثل لایحه بودجه 94 - 95 که بندهای تبصره مرتبط با اقتصاد مقاومتی وجود نداشت و حتی افزایش پرسنل که خارج از مصوبات بوده بار سنگینی بر شهرداری تحمیل کرده و این موضوع سبب استقراض شهرداری شده است. حافظی با بیان اینکه شهرداری سال گذشته برای پرداخت حقوق و برخی از بدهی‌های خود 5 هزار میلیارد تومان از بانک شهر استقراض کرده است، گفت: باید سود حاصله را تسویه کند و به این سمت رفتند که بخشی از سهام شهروند، شهر آفتاب و بر اساس شنیده‌ها، ورزشگاه‌های مناطق مختلف را واگذار کنند و در عمل این چوب حراج به سرمایه مردم است و به مانند این است که پدر یک خانواده برای تجملات از بانک وام بگیرد و در زمان سررسید بدهی، ملک خود را به فروش برساند که این اقدام به هیچ عنوان قابل قبول نیست و به نظر می‌رسد شورای شهر نیز این رویه را  قبول ندارد. 

    گره‌گشا بودن دیوان محاسبات شهری

او در ادامه این نشست در مورد حسابرسی و سکوت برخی اعضای شورا نسبت به حسابرسی گفت: برای اولین بار حسابرسی از شهرداری رسانه‌ای شد و به‌عنوان اولین گام این اقدام مورد قبول است و قطعا مطالبه اعضای شورای شهر می‌تواند در ادامه مسیر حسابرسی موثر باشد. به گفته او هیات رئیسه قصد داشت که طبق روال سنواتی هر سال انحرافات حسابرسی را به شهردار ابلاغ کند، اما مطالبه کردیم تا این گزارش حسابرسی به سازمان‌های نظارتی نیز ارجاع داده شود اما وقتی تعلل هیات رئیسه را دیدیم. کمیسیون سلامت اعتراضات را به سازمان بازرسی ارجاع داد اما باید بگویم تا آنجا که می‌توانستیم کار را پیش بردیم اما قانون راه دیگری نیز برای ما در نظر نگرفته و به نظر می‌رسد ایجاد دیوان محاسبات شهری می‌تواند گره‌گشا باشد چرا که همان گونه که وزرا باید به دیوان محاسبات پاسخگو باشند باید اعضای شورای شهر و مدیران شهری نیز به دیوان محاسبات شهری نیز پاسخگو باشند و پاسخ بی‌دقتی‌ها کم کاری، تصمیمات خود را بدهند. او درباره همکاری شهرداری تهران با بانک شهر هم گفت: 9 درصد سهام بانک شهر متعلق به شهرداری تهران است و شهرداری نیز به واسطه مراودات خود هر وقت دچار کمبود مالی شود در قالب تسهیلات از بانک شهر کمک می‌گیرد و از طرف دیگر به بانک شهر رانت می‌دهد تا در هر کوچه و معبری کیوسک شهرنت مستقر کند.

  نهادهای خاص اجازه اندازه‌گیری نیترات آب را نمی‌دهند

 حافظی درباره وضعیت آب شرب تهران نیز با بیان اینکه در سال 93 با پیگیری‌های بنده موج خبری درباره وضعیت هشدار دهنده وجود نیترات در آب به راه افتاد و همه دستگاه‌ها نیز این موضوع را تکذیب کردند گفت: بنده مستندات غیر قابل انکار خود را به سازمان بازرسی کل کشور تحویل دادم و سرانجام اتفاق خوبی در وضعیت آب شرب تهران در سال 94 رخ داد. او با بیان اینکه سال 94 سال خوبی برای آب شرب بوده است، گفت: متاسفانه در سال 95 گزارشی در باره وضعیت آب شرب تهران ارائه نشده و شورای شهر در بایکوت خبری قرار دارد و جالب است بدانید مستقیما هیچ آزمایشگاهی که توان سنجش وضعیت آب را دارد مجاز به ارائه آزمایش‌های آب نیست.

عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه از سمت نهادهای خاص اجازه اندازه گیری نیترات به آزمایشگاه‌ها داده نشده است. او در مورد تذکرات اعضای شورای شهر که راه به جایی نمی‌برد نیز گفت: تنها شش ماه از شروع شورای چهارم گذشته بود که عنوان کردم شورا نقش ماشین امضای شهرداری برای رسمیت بخشیدن و قانونی کردن اقدامات شهرداری را دارد که با واکنش شدید برخی دوستان مواجه شدم. حافظی در ادامه با بیان اینکه شورای شهر نقاط ضعفی چون انتخاب سیاسی شهردار دارد، گفت: وقتی انتخاب شهردار سیاسی می‌شود.

 یک جناح سیاسی کورکورانه دفاع و جناح مقابل نیز حمله کردن را در دستور کار قرار می‌دهد و این در حالیست که شهرداری جنس خدماتی دارد و باید فردی شهر را اداره کند که پرچم دار جریان سیاسی نباشد و با این وضعیت است که نمایندگان واقعی مردم نیز می‌توانند مطالبه‌گر درخواست‌های مردم باشند.

   با حافظی نمی‌توان لابی کرد

حافظی با بیان اینکه برخی مدعی‌اند که تذکرات اعضای شورای شهر تنها جریان رسانه‌ای ایجاد می‌کند، اضافه کرد: جریان رسانه‌ای بی تاثیر نبوده است، چرا که می‌تواند نقش بازدارندگی ایجاد کند و بروز تخلفات را محدود و مهار کند، و با رسانه‌ای شدن موضوع انحراف بودجه حالا این انحراف شهرداری به هزار میلیارد تومان رسیده است. او درباره پیشنهاد کاهش اختیارات شهردار تهران که با 22 امضا برای بررسی به صحن شورا آورده شد اما تنها 11 نفر بر سر امضا خود مانده‌اند گفت: آقایان می‌دانند که با حافظی نمی‌توان لابی کرد.

 عضو شورای شهر تهران در باره انتخابات هیات رئیسه و شائبه معرفی نفر سوم به غیر از مسجدجامعی و چمران گفت: به احتمال زیاد سه‌شنبه 9 شهریورماه انتخاب هیات رئیسه در دستور کار قرار می‌گیرد و منتظر خواهیم بود که ببینیم چه کسانی کاندیدا می‌شوند. اما باید بگویم انتظاری که در هیات رئیسه داشتم فراتر از این چیزی است که وجود دارد. چرا که معتقدم هیات رئیسه می‌توانست با افزایش نظارت جلوی انحرافات را بگیرد و نقش موثرتری داشته‌باشد و این در حالی‌ست که بارها عنوان کرده‌ام که دانستن حق مردم است و نباید جلسات شورا پشت درهای بسته برگزار شود چرا که ما حرف محرمانه‌ای با مردم نداریم اما گوش شنوایی برای بیان این حرف‌ها پیدا نکرده‌ام.