ایرج حریرچی،‌سخنگوی وزارت بهداشت اعلام کرد:

مرگ سالانه 3هزار ایرانی به دلیل اعتیاد

سخنگوی وزیر بهداشت در نشست خبری که دیروز با خبرنگاران داشت،‌ توضیحاتی درباره بحث مسمومیت با الکل، نحوه برخورد با آسیب‌های اجتماعی، هزینه‌های بالای شیمی‌درمانی در کشور و لزوم احتیاط در تجویز شیمی‌درمانی، سیاست‌های جمعیتی وزارت بهداشت و... ارائه داد.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
مرگ سالانه 3هزار ایرانی به دلیل اعتیاد
نوآوران -

 حریرچی در بخشی از صحبت‌هایش درباره مسمومیت با الکل گفت: درباره مسمومیت الکل ما تحت تاثیر هستیم اما گاهی در کشور تخلفی رخ می‌دهد و همه می‌گویند چرا نظارت وجود ندارد، اما باید توجه کرد که بسیاری از مسائل را باید پیشگیری کرد و نظارت، یک بعد قضیه است. 

سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه این وزارتخانه برنامه کاهش آسیب الکل را در دستور کار خود قرار داده و مراکز مشاوره‌ای را برای این کار ایجاد می‌کند، گفت: هر مشکلی که در حوزه سلامت وجود دارد ما به عنوان تولیت سلامت، متولی آن هستیم. درباره مصرف موادمخدر هم ما تحت تاثیر قرار داریم اما نمی‌توان همه کارهای آموزشی و فرهنگی را از وزارت بهداشت انتظار داشت. درباره الکل نیز این موضوع صدق می‌کند و همه دستگاه‌ها باید در این زمینه همکاری کنند.

درباره مصرف و تولید الکل پیش از این نیز صحبت‌هایی شده بود و مسئولان مختلف دراین‌باره واکنش نشان داده‌اند. چندماه قبل مرکز امور اصناف و بازرگانان ایران اعلام کرد برندهای شناخته شده تولید مشروبات الکلی خارجی با مجوز وزارت بهداشت به کشور وارد می‌شوند و این وزارتخانه متولی این موضوع است. اما وزارت بهداشت به سرعت به این خبر واکنش نشان داد و اعلام کرد هیچ برند مشروب الکلی مجوز واردات دریافت نکرده و هیچ‌نوع مشروب الکلی با مجوز این وزارتخانه وارد کشور نمی‌شوند. سخنگوی وزارت بهداشت هم دیروز درباره این موضوع صحبت کرده و گفته است که طبق گزارش‌های ارائه شده 80 درصد الکل مصرفی در داخل کشور تامین می‌شود. البته سرانه کلی مصرف الکل در کشور ما پایین است اما کسانی که معتاد به الکل هستند، میزان مصرف‌شان به نسبت یک فرد از کشورهای دیگر بیشتر است.

در همین مورد، باید به این نکته اشاره کرد که براساس آمار سازمان جهانی بهداشت، کشورمان از نظر میزان فراگیری مصرف الکل در رتبه ۱۶۶ قرار داشت. مساله نگران کننده در این آمار این‌است که اگرچه دربرگیری مصرف مشروبات الکلی در کشورمان در حد پایین ترین کشورهای دنیاست اما سرانه مصرف در میان افرادی که اقدام به نوشیدن الکل می کنند به طرز عجیبی بالا ست. ایران در این شاخص، رتبه ۱۹ کشورهای دنیا را دارد و از این نظر حتی بالاتر از کشورهایی چون آلمان و روسیه ایستاده است.

     رویکرد مواجهه با آسیب‌های اجتماعی

حریرچی در پاسخ به سئوالی درباره مبارزه با آسیب‌های اجتماعی گفته است: آسیب‌های اجتماعی موضوعی بسیار مهم است در حدی که مقام معظم رهبری شخصا برای این موضوع جلسه گذاشته‌اند و از وزرا، قوه قضاییه و سایر دستگاه‌ها خواستند که اقدامات جدی در این حوزه انجام شود. باید توجه کرد که یک جنبه از آسیب‌های اجتماعی مقابله با ایجاد آنها و قسمتی هم کاهش آسیب است. او همچنین به اقدامات وزارت بهداشت در این مورد اشاره کرده و گفته است: از رسانه‌ها انتظار داریم که به صورتی کار کنند که هم با آسیب‌های اجتماعی مقابله و هم کاهش آسیب انجام شود. یکی از موضوعاتی که درباره آسیب‌های اجتماعی این روزها مورد توجه قرار گرفته واگذاری کمپ‌های اجباری به بهزیستی است. سازمان بهزیستی برای قبول تولی این کمپ‌ها شروطی برای وزارت بهداشت گذاشته و گفته است وزارت بهداشت باید به همه این شروط عمل کند. این شروط هنوز از طرف وزارت بهداشت در حال بررسی است و این وزارتخانه هنوز شروط بهزیستی را قبول نکرده است.

    عقیم‌سازی مورد تایید وزارت بهداشت نیست

قائم مقام وزیر بهداشت در ادامه صحبت هایش درباره داروهای ضدباروری و سیاست جمعیتی وزارت بهداشت، ضمن اشاره به اینکه وزارت بهداشت تابع سایست‌های کلی جامعه است ادامه داده است: در زمانی سیاست کشور در دهه 60 حرکت به سوی کاهش جمعیت بود و در مقطعی هم تغییر سیاستی انجام نشد. حریرچی با تاکید بر اینکه کلماتی مانند عقیم‌سازی مورد تایید ما نیست، افزود: اگر گزارشی در این زمینه وجود دارد، ما آن را پیگیری کرده و در صورت بروز تخلف با آن برخورد می‌کنیم.

   هزینه بالا برای شیمی‌درمانی در کشور

قائم مقام وزیر بهداشت درباره هزینه‌های شیمی درمانی و تسکین درد در بیماران سرطانی بعد از اشاره به افزایش آمار مرگ و میر ناشی از سرطان در تمام کشورهای جهان بیان کرده است که در ایران درصد هزینه‌ای که برایش شیمی درمانی می‌شود، نسبت به سایر هزینه‌های سلامت بالاتر است.

 سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه شیمی درمانی باعث افزایش طول عمر و کیفیت زندگی می‌شود، اضافه کرده است: برخی از شیمی‌درمانی‌هایی که در کشورهایی مانند ایران انجام می‌شود، تاثیری در کیفیت عمر و کیفیت زندگی ندارند. بنابراین ما باید مقداری تجویز شیمی درمانی را با احتیاط انجام دهیم و هزینه‌های شیمی درمانی درست هم تحت پوشش بیمه قرار گیرند. همچنین خانواده‌ها باید از میزان عمری که شیمی درمانی برای بیمار به ارمغان می‌آورد آگاهی داشته باشند تا بتوانند به صورت آگاهانه تصمیم‌گیری کنند.

 به گفته حریرچی ، ما در دو قسمت در موضوع سلامت مشکل داریم. اول موضوع پیشگیری و غربالگری است و دوم مراحل انتهایی که درمان سرطان است. باید توجه کرد که بیمار در مراحل انتهایی درمان هم حق دارد زندگی و حتی مرگ بدون دردی داشته باشد. باید توجه کرد که میزان تجویز و مصرف مرفین مجاز برای درد، یکی از شاخص‌هایی است که از طریق آن سیستم بهداشتی و درمانی را می‌سنجند. در این زمینه وضعیت ما در ایران خوب نبوده، اما اقداماتی برای آن انجام شده و در چند مرکز بزرگ، مراکزی برای طب تسکینی ایجاد شده است که هم برای بیمار کمک‌کننده است و هم می‌تواند هزینه‌های سلامت را کاهش دهد.