کمبود بودجه آموزش‌و پرورش باعث شد:

تخلیه مدارس زیر سایه حکم مالکان

6 مدرسه در منطقه 18 تعطیل شدند و دیروز برای تخریب در اختیار مالکانشان قرار گرفتند، این خبر را حجت الاسلام عبدالمقیم ناصحی روز گذشته در جریان دویست و هشتاد و سومین جلسه علنی شورای شهر تهران اعلام کرد و گفت که منطقه 18به‌خاطر جمعیت دانش آموزی زیاد باید ظرفیت کلاس‌ها را افزایش دهد نه اینکه با تخریب مدارس برای خانواده‌ها مشکل‌ساز شد.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
تخلیه مدارس زیر سایه حکم مالکان
نوآوران -

 این اولین باری نیست که تخریب شش مدرسه یک ماه مانده به شروع مدارس برای خانواده‌ها و دانش آموزان دردسر ساز می‌شود، دی ماه سال گذشته و در حالی که سه ماه از شروع مدارس گذشته بود دیوارهای مدرسه شاهد خیابان امام حسین، شبانه با نامه مالک و بعد از خروج عوامل آموزش و پرورش تخریب شد. کمبود مدرسه، فضای آموزشی فرسوده، ۴۷ مدرسه قلع و قمعی و ۱۰۶ مدرسه استیجاری که هر لحظه امکان تخلیه آنها وجود دارد داستان این روزهای پایتختی است که بیش از یک میلیون دانش‌آموز دارد.

تحصیل در سایه تهدید به تخلیه حکایت دانش‌آموزانی است که در 106 مدرسه استیجاری و 47 مدرسه قلع و قمعی پایتخت حضور دارند.مدارسی که حکم تخلیه تعدادی از آنها در دست مالکان است و هر لحظه احتمال اجرای این حکم وجود دارد.

ماجرای اجرای حکم تخلیه مدارس از سوی مالکان یا توسل به زور از طریق تخریب بخشی از فضای مدرسه، موضوع جدیدی نیست و آموزش و پرورش تابستان هر سال با این مشکل دست به گریبان است که در اغلب موارد تلاش می‌شود تا رضایت مالک کسب شود.

در همین حال رئیس منطقه18 آموزش و پرورش شهر درباره جزییات تعطیلی این مدارس به ایسنا گفت: قبلا مذاکراتی با مالک خصوصی این مدارس انجام شده بود اما اختلالاتی به وجود آمده و حاضریم با مالک مجددا به مذاکره بنشینیم و مدارس را خریداری کنیم.

حسین ابراهیمی ادامه داد: شش مدرسه «ستایش»، «خلیج فارس»،« شهید باکری»، «دکتر حسابی»، «شهید همت» و «تربیت» که دو مورد از آنها دبیرستان دوره دوم دخترانه، یک دبستان دخترانه، یک دبیرستان دوره اول و یک مورد دبستان دوشیفت پسرانه با بیش از چهار هزار دانش آموزاند.

او اضافه کرد: این شش مدرسه یک مالک خصوصی دارند که مذاکرات با اوصورت گرفته؛ ملک‌ها قیمت‌گذاری شده و تشریفات خرید انجام شده بود، اما وی این اواخر روی متراژ زمین و قیمت آن بحث‌هایی داشت و قیمت و پول فضایی که در خیابان و معبر افتاده و شهرداری آنها را تبدیل به پارک کرده است نیز می‌خواست از آموزش و پرورش بگیرد در صورتی که ما تصرف و مالکیتی بر آن فضاها نداریم.

رئیس  منطقه 18 آموزش و پرورش شهر تهران با بیان اینکه با این اوصاف ما حاضریم همه اینها را انجام دهیم و پای میز مذاکره به توافق برسیم ادامه داد: مالک قبل از مذاکره حکم قاضی و دادگاه را گرفته و از این طریق وارد شده است. در حال حاضر برخی دانش آموزان و اولیای آنها در مقابل مدرسه جمع شده و نگران هستند.

به گفته ابراهیمی مالک حکم تخریب و یا تحویل گرفتن مدرسه را از دادگاه دارد و قرار بود تا دیروزماموران اجرای حکم در مدارس حضور پیدا کنند؛ارزش این مدارس بیش از 10 میلیارد تومان است و هشت هزار متر مربع مساحت دارد و در منطقه خلیج فارس جنوبی قرار گرفته است.شب گذشته نیز پیگیری‌هایی از سوی اداره کل آموزش و پرورش شهر تهران صورت گرفته که هنوز منتج به نتیجه نشده است.

این درحالی است که کارشناسان آموزش بزرگترین مشکل تخریب مدارس کمبود بودجه است. خرید مدارس استیجاری به لحاظ بالا رفتن ارزش زمین هزینه زیادی را می‌طلبد. شاید به همین دلیل است که آموزش و پرورش تلاش می‌کند تا از طریق مذاکره با صاحبان ملک آنها را متقاعد کند تا ملک خود را با یکی از املاک مازاد آموزش و پرورش تعویض کنند.درخواستی که به دلیل به صرفه نبودن عمدتاً از سوی مالکان پذیرفته نمی‌شود.

در شرایطی که بحران کمبود مدرسه پایتخت را تهدید می‌کند و بخشی از فضای آموزشی موجود نیز فرسوده است، مدارس استیجاری و حکم تخلیه مالکان معضل جدی است که باید چاره ای برای آن اندیشید.

تصویب قانونی به منظور ممانعت از تخلیه فضاهای آموزشی ضرورتی است که احساس می‌شود. اختصاص بودجه برای خرید مدارسی که حکم تخلیه دارند و کمک خیران در این زمینه نیز می‌تواند راهکاری باشد برای بستن پرونده مدارس که به حکم مالک تخریب می‌شوند.