وزیر بهداشت با اشاره به اینکه 80درصد بیماران در بیمارستان‌های دولتی بستری‌اند

بخش خصوصی در حوزه سلامت خوب عمل نکرده‌است

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه نشست مشترک با رئیس اتاق بارزگانی صنایع معادن و کشاورزی تهران و نمایندگان بخش خصوصی از آمادگی این وزارتخانه برای همکاری با بخش خصوصی تاکید کرد. به عقیده حسن هاشمی با اشاره به اینکه تجارت سلامت در کشورهای پیشرفته دو برابر تجارت نفت و گاز است گفت: حال این نسبت‌ها را با کشور خود مقایسه کنیم؛ البته برخی مشکلات برای حضور بخش خصوصی همواره وجود داشته است ولی بخش خصوصی نیز در حوزه سلامت خوب عمل نکرده است.

  1. ۱۱ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
بخش خصوصی در حوزه سلامت  خوب عمل نکرده‌است
نوآوران -

به گفته وزیر بهداشت بخش خصوصی در حوزه سلامت به‌جز مواردی که خود پزشکان به آن ورود کرده‌اند، به شکل مطلوب عمل نکرده است در حالی که انتظار ما بیش از این است. او در مورد نحوه انتخاب خرید دارو و تجهیزات از تولیدکنندگان و واردکنندگان تاکید کرد: ما در حوزه سلامت همواره دو وجه سلامت مردم و همین طور هزینه‌ها را مد نظر داریم و این طبیعی است که ما به عنوان بزرگترین مصرف کننده این محصولات در کشور حق انتخاب محصول باکیفیت و ارزان را داشته باشیم.

وزیر بهداشت در ادامه به این نکته اشاره کرده که در ایران نزدیک به ۸۰ درصد بیماران در بیمارستان‌های دولتی بستری و درمان می شوند و قدرت خرید بیمه‌ها و همچنین وزارت بهداشت خیلی بالا رفته است؛ لذا بخش خصوصی باید نگاهش را به سمت تولید و سرمایه گذاری در این بخش تغییر دهد.

به اعتقاد هاشمی در حال حاضر وزارت بهداشت بیش از هر زمان دیگری آمادگی برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را دارد و مهم این است که تردیدها را کنار بگذارند و اعتماد کنند و از سازو کار هایی که اقتصاد روان دارد، برای خدمتی که هم مسئولیت اجتماعی و هم کسب و کارو بازرگانی است،

 استفاده کنند.

  دولت بنای رقابت با بخش خصوصی را ندارد 

وزیر بهداشت با اشاره به فرصت سوزی‌های انجام شده در مورد سرمایه‌های سرگردان حوزه سلامت در سال‌های گذشته گفته است: اگرچه در برخی حوزه‌ها مثل دارو رقابت‌هایی از گذشته وجود دارد که بخش‌های شبه دولتی به آن ورود کرده‌اند و در حال حاضر نمی‌توان آن را کنار گذاشت، ولی در کل دولت بنای رقابت با بخش خصوصی را ندارد.

او با اشاره به انتظار وزارت بهداشت نسبت به حضور بیشتر صنایع دارویی کشور در سطوح بین المللی اضافه کرده است: ما در منطقه تلاش‌های زیادی را انجام داده‌ایم تا فضا را برای حضور بخش خصوصی فراهم کنیم، اما حضور صنعت دارویی کشور در این میان کم رنگ بوده است.

او پیش از این نیز اعلام کرده بود که افکار سوسیالیستی در برخی سازمان‌های کشور اجازه واگذاری خدمات درمانی به بخش خصوصی را نمی‌دهند. البته ایرج حریرچی،‌ سخنگوی وزارت بهداشت، ‌درباره این خبر توضیحاتی به «نوآوران» داده و گفته بود که این واگذاری مبنی بر این است که در تصدی‌گری خدمات درمانی باید ارائه خدمات دولت را به حداقل برسانیم. این مساله جزو اهداف همه اسناد بالادستی است. او با تاکید بر اینکه تنها تصدی این بخش‌ها به نهادهای خصوصی واگذار می‌شود اضافه کرده است: هدف دولت این است که افراد در ارائه خدمات با بخش خصوصی و در زمینه پرداخت هزینه‌ها با بیمه و منابع مالی عمومی مواجه شود. یعنی بیمه و دیگر منابع عمومی، سود بخش خصوصی را جبران کنند تا پرداختی‌ها از جیب مردم کاهش یابد.

   2 برابر نیروهای موجود به پرستار  نیاز داریم 

حسن هاشمی، وزیر بهداشت، دیروز همچنین در اولین نشست مشترک منتخبین دوره چهارم نظام پرستاری با مسئولین وزارت بهداشت، با عنوان این مطلب که با کمبود شدید نیروی پرستاری مواجه ایم، تاکید کرد: موافق واگذاری تصدی گری ها به سازمان نظام پرستاری هستم. هاشمی با عنوان این مطلب که مشکلات مردم بیشتر از مشکلات جامعه پزشکی و پرستاری است، گفت: در مورد اعتبارات وزارت بهداشت غلو شده‌است.

او با اعلام اینکه تغییری در جایگاه معاونت پرستاری در ستاد وزارتخانه ایجاد نخواهد شد، افزود: تغییر در جایگاه مدیریت پرستاری دانشگاه ها نیازمند زمان است. وزیر بهداشت در ادامه با تاکید بر اینکه مقصر رعایت‌نشدن حقوق بیماران بیمه‌هستند، موضوع کمبود نیروی پرستاری را مورد اشاره قرار داد و افزود: با کمبود شدید نیروی پرستاری مواجه‌ایم و از همین رو، دو برابر نیروهای موجود به پرستار

 نیاز داریم. وزیر بهداشت با بیان این مطلب که موافق دانشکده خصوصی پرستاری هستیم، گفت: به جای خروج فرزندان این کشور برای تحصیل به کشورهای غیر‌معتبر علمی دانشکده‌های علوم پزشکی خصوصی دایر کنیم. هاشمی همچنین در پایان موافقت خود با واگذاری تصدی گری‌ها به سازمان نظام پرستاری را اعلام کرد.