پرونده به هیات بدوی سازمان نظام پزشکی ارسال شد

2 مورد قصور پزشکی در پرونده مرگ کیارستمی

مدیر روابط عمومی سازمان نظام‌پزشکی اعلام کرده است که نتیجه نهایی پرونده تا دو هفته آینده اعلام می‌شود

  1. ۱۲ ماه قبل
  2. ۰
2 مورد قصور پزشکی در پرونده مرگ کیارستمی
نوآوران -

 پرونده پزشکی عباس کیارستمی از تیرماه سال جاری مورد بررسی قرار گرفته‌است و با گذشت بیش از یک ماه از شروع بررسی آن هنوز هم نتیجه قطعی برای آن از طرف وزارت بهداشت اعلام نشده است. روز گذشته قائم مقام معاونت انتظامی سازمان نظام پزشکی از بررسی پرونده پزشکی مرحوم کیارستمی و ارسال آن به هیات بدوی انتظامی خبر داده است. به گفته او پنج جلسه کمیسیون کارشناسی ویژه رسیدگی به این پرونده تشکیل و بیش از 30 ساعت کار کارشناسی در این زمینه صورت گرفته‌است.

خلیلی با اعلام پایان رسیدگی پرونده این کارگردان سینما گفته است که در 16 مورد از این 20 محور، پزشک و کادر درمان هر دو بیمارستان «آراد» و «جم» مشکلی نداشتند. در چهار مورد که دو مورد آن قصور پزشکی و دو مورد نیز قصور انتظامی بود، کیفرخواست صادر و برای صدور رای به هیات بدوی  ارسال شد.  

  در انتظار پرونده فرانسه

او علاوه بر این اضافه کرده است که هنوز هیچ اطلاعی از فایل بالینی مرحوم کیارستمی در فرانسه، به دستشان نرسیده است و به همین دلیل نمی‌توانند درباره علت تامه فوت نظر دهند. سازمان نظام پزشکی پیش از این نیز اعلام کرده بود که منتظر دریافت مدارک پزشکی مرحوم کیارستمی از فرانسه است و علت مرگ را باید از فرانسوی‌ها جویا شد. یکی از اعضای ناظر کمیسیون بهداشت و درمان گفته بود که پرونده کیا رستمی دارای دو بخش است که یکی از آن‌ها مربوط به خارج از کشور می‌شود. به گفته او قسمتی از این پرونده که مربوط به اتفاقات داخل کشور است دارای ابعاد مشخصی است و تنها منتظر روشن شدن جزئیات پرونده در فرانسه هستند. او علاوه بر این اعلام کرده بود که معلوم نیست سیر درمان کیارستمی در خارج از ایران در چه جایی انجام شده و موسسه ای که برای درمان مراجعه کرده بیمارستان بوده یا نه؟ این عضو کمیسیون بهداشت و درمان همچنین گفته بود که هیچ مدرک رسمی به مراقبت ایشان در خارج از ایران در دست نیست و حتی با وجود اقداماتی که سفارت ایران در فرانسه برای ارسال مدارک درمانی کیارستمی انجام داده هیچ مدرکی به ایران نرسیده‌است.

 اعلام نتیجه نهایی کیا رستمی تا دو هفته آینده

از طرف دیگر بعد از گذشت بیش از یک ماه تازه دیروز اعلام شد که این پرونده برای صدور رای به دادگاه بدوی ارسال شده‌است. ایرج خسرونیا، رئیس دادگاه بدوی سازمان نظام پزشکی به «ایسنا» گفته است: پرونده مرحوم کیارستمی به هیات بدوی آمده اما هنوز از سوی این هیات مورد بررسی قرار نگرفته است. بر این اساس ابتدا پرونده باید در هیات بدوی مطالعه شود و شاکی و پزشکان صحبت‌هایشان را انجام داده و مدارک را بررسی کنیم تا بعد از آن دادگاه درباره آن اعلام نظر کند که آیا قصور بوده است یا خیر. او همچنین اضافه کرده است که مدارک کارشناسی به هیات بدوی ارسال شده و منتظر اعلام نظر ما هستند. زمان برگزاری جلسه هیات بدوی هنوز مشخص نشده‌است.

اعلام نتیجه نهایی این پرونده پزشکی مدام به تعویق افتاده و در هر مرحله بررسی تا دو هفته معطل می‌ماند. حالا مدیر روابط عمومی سازمان نظام‌پزشکی اعلام کرده است که نتیجه نهایی پرونده تا دو هفته آینده اعلام می‌شود. در حالی که از مدت‌ها پیش،‌ وزارت بهداشت برای اعلام نتیجه این پرونده پزشکی ضرب‌الاعجل تعیین کرده بود. نزدیک به یک ماه پیش وزیر بهداشت در نامه‌ای از علیرضا زالی، رئیس سازمان نظام پزشکی کشور خواسته بود تا نسبت به اعلام نتیجه نهایی پرونده درمانی عباس کیارستمی اقدام شود. بعد از این درخواست وزیر بهداشت سازمان نظام پزشکی اعلام کرد که تا یک هفته بعد نتیجه نهایی پرونده اعلام خواهد شد. اما باز هم به قول خود عمل نکرد و حالا دوباره اعلام کرده که نتیجه دو هفته دیگر اعلام می‌شود. در نامه وزارت بهداشت آمده بود که لازم است این پرونده فارغ از این که شاکی خصوصی دارد یا خیر، به صورت ویژه مورد بررسی قرار گیرد و پاسخ مناسب به پرسش‌های افکار عمومی ارائه شود. با طولانی شدن روند بررسی پرونده کیارستمی شایعه تبدیل به یکی از اجزای مهم این پرونده شد و هر روز درباره علت نهایی فوت این کارگردان در شبکه‌های مجازی و حتی منابع خبری رسمی کشور شایعاتی منتشر شده و بعد از آن تکذیب می‌شد، تا جایی که سازمان نظام پزشکی به صورت رسمی اعلام کرد که همه منتظر پاسخ رسمی این سازمان باشند. یکی از موضوعاتی که درباره این پرونده باعث ایجاد شایعات زیادی شد،‌پزشک جراح کیارستمی بود. رضا لاری‌پور، مدیر روابط عمومی سازمان نظام‌پزشکی،‌ دیروز درباره پزشک جراح کیارستمی به «فارس» گفته است‌: صحبت‌هایی که در ارتباط با پزشکی که مرحوم کیارستمی را جراحی کرده صحت ندارد.

به گفته او دکتر میربزرگ (پدر پزشکی که کیارستمی را جراحی کرده است) 10 سال بوده که بازنشسته شده و کهولت سن دارد، پس هر دو عمل مرحوم کیارستمی توسط دکترمیر پسر انجام گرفته‌است.

او همچنین در مورد اینکه گفته می‌شود مسئولان بیمارستان اطلاع نداشته‌اند که فرد مورد نظر برای جراحی مرحوم کیارستمی بوده است، گفت: متخصص بیهوشی در جراحی ایشان، امید روحانی یکی از چهره های معروف در حوزه بازیگری بوده است. ظدکتر امید روحانی متخصص بیهوشی از پزشکان هنرمند است که در جریان ابتلای علی حاتمی به سرطان هم بوده و دو دهه قبل یک بار جان کیارستمی را نجات داده بود.