دادستان تهران با انتقاد از ناکارآمدی طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر:

چرخه مبارزه با اعتیاد «باطل و تکراری» است

طرح جمع آوری معتادان متجاهر و تحویل آن ها به کمپ های اعتیاد از سال پیش با دستور رئیس جمهور و با همکاری شهرداری تهران و سازمان بهزیستی اجرا شد

  1. ۱۱ ماه قبل
  2. ۰
چرخه مبارزه با اعتیاد «باطل و تکراری» است
نوآوران -

 طرحی که متحمل انتقاد های زیادی تاکنون شده است. یکی از جدیدترین انتقادها صحبت‌های دیروز دادستان تهران درباره ناکارامدی این طرح بود. دادستان تهران دیروز در یک نشست خبری درباره آسیب‌های اجتماعی اعلام کرد شروط مقرر برای پذیرش معتادان متجاهر در کمپ‌ها غیر ضروری است. عباس جعفری دولت‌آبادی ، دادستان تهران با اشاره به اینکه «اعتیاد در بین پنج آسیب مهم کشور، رتبه اول را دارد»، گفت:  برای پیشگیری از اعتیاد و مقابله با مرتکبان جرایم مرتبط با مواد مخدر و روان‌گردان لازم است همت بیشتری به خرج داده شود. این مقام مسئول با بیان این‌که «در مبارزه با اعتیاد یک چرخه‌ باطل و تکراری مشاهده می‌شود»، به دور اول اجرای طرح ساماندهی معتادان متجاهر در سال گذشته اشاره کرد و گفت: در طرح مذکور، تعداد زیادی از معتادان جمع‌آوری و به کمپ‌ها اعزام شدند که  پس از مدتی از کمپ‌ها خارج، در معابر عمومی ظاهر شدند و مجدداً به دامن اعتیاد پناه بردند.او این چرخه‌ باطل را موجب اتلاف وقت و ناامیدی مسؤولان دستگاه‌ها در مبارزه با اعتیاد دانست که نیازمند اقدامات و اتخاذ تدابیر مناسب است.

   لزوم پذیرش معتادان در کمپ‌ها  بدون شرط 

دادستان تهران با اشاره به دستورالعمل قوه قضاییه پیرامون سیاست کاهش جمعیت کیفری اعلام کرد: به موجب بند ششم این دستورالعمل، دادستان‌ها نباید معتادان را به جز شرایط مقرر در قانون به صرف اعتیاد یا تغییر عنوان آن از اعتیاد به استعمال مواد مخدر به زندان معرفی کنند. معتادان باید طبق مواد 15 و 16 قانون مبارزه با مواد مخدر، به مراکز ترک اعتیاد معرفی شوند. در ادامه دادستان تهران با اشاره به چند وجهی بودن اعتیاد که باعث سخت شدن مبارزه با آن می‌شود، گفت: پیچیدگی مساله مانع از آن است که با برگزاری چند جلسه نتایج قابل توجهی حاصل شود. شهر امن و سالم شعار سازمان ملل بوده و پاک بودن شهر از مظاهر ضد انضباط اجتماعی ضروری است؛ لذا نباید در جمع‌آوری معتادان متجاهر و متکدیان تردید کرد و دادستانی از اقدامات شهرداری و فرمانداری تهران در این زمینه حمایت می‌کنند. جعفری دولت‌آبادی با اعلام اینکه «در جلسات جداگانه از اعضاء می‌خواهیم بر روی مناطق آسیب‌خیز مانند فرحزاد و هرندی کار کنند»، از مسئولان مربوطه خواست اجرای طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر را ادامه دهند و وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی به وظایف خود در امر درمان معتادان عمل کنند. دادستان تهران شروط مقرر برای پذیرش معتادان متجاهر در کمپ‌ها را غیر ضروری خواند و خواستار تجدیدنظر شهرداری تهران در این تصمیم شد. او با اشاره به منطبق‌نبودن آمارهای اعلامی از سوی مسئولان در مورد معتادان متجاهر گفت: برخی مسئولان به 20 هزار معتاد اشاره کرده‌ و سردار ساجدی نیا تعداد معتادان حاضر در سطح شهر تهران را 15 هزار نفر اعلام کرد، اما مبنای اجرای طرح جدید جمع‌آوری معتادان متجاهر، 12 هزار نفر خواهد‌بود.

  آسیب اعتیاد با ضرب و زور رفع نمی‌شود

در این نشست همچنین خزایی سرپرست دادسرای مواد مخدر تهران از چرخه باطل اعتیاد انتقاد کرد و گفت: سال گذشته با همکاری دستگاه‌های مسئول، تعداد زیادی از معتادان متجاهر از سطح شهر جمع‌آوری و در کمپ‌های شفق و اخوان نگهداری شدند، اما چون شیوه نگهداری مناسب نبود و زیر ساخت‌ها آماده نشده بود، معتادان مجدداً به چرخه‌ی اعتیاد بازگشتند.در ادامه سردار مرتضی میرزایی، جانشین پلیس مواد مخدر میزان کشفیات پلیس در مواد مخدر 500 تن اعلام کرد و هم چنین هوشیار مدیر عامل سازمان خدمات شهری از تشکیل هجده مددسرا، برای نگهداری افراد کارتن خواب با ظرفیت پانصد نفر خبرداد. هم چنین  منیژه خاکی جانشین معاونت زنان، کودکان و خانواده دادسرای تهران از فقدان ضمانت‌های اجرایی برای طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر و متکدیان انتقاد کرد و همکاری نکردن برخی دستگاه‌های متولی را موجب ابتر ماندن این‌گونه طرح‌ها دانست. نماینده وزارت آموزش و پرورش در بیان اقدامات پیشگیرانه این وزارت‌خانه، از تدریس چهار درس در حوزه‌مهارت‌های زندگی و مطالعات اجتماعی برای دانش‌آموزان مقاطع دبستان تا دبیرستان خبر داد و گفت: تدریس کتاب مهارت‌های زندگی که به معضل اعتیاد می‌پردازد، برای دانش‌آموزان دوره‌ دوم متوسطه در نظر گرفته شده‌است. 

   افزایش کشف مواد مخدر و روان‌گردان  در تهران  

فرمانده نیروی انتظامی تهران بزرگ از کشف ده تن از انواع مواد مخدر و روان‌گردان خبر داد .ساجدی نیا با اشاره به اینکه  این میزان نسبت به سال گذشته افزایش یافته است، گفت: این آمار اگر چه می‌تواند نگران کننده باشد، اما نشان از فعال بودن مأمورین پلیس دارد. فرمانده نیروی انتطامی همچنین با اشاره به اقدامات پلیس در اجرای طرح جمع‌آوری معتادان متجاهر طی سال جـاری ادامه داد: شهـرداری تهران نزدیک به شـش هزار ظرفیت برای نگهداری معتادان متجاهر ایجـاد نموده و پلیس می‌تواند روزانه پانصد نفر را جمع‌آوری و پس از غربال‌گری به کمپ‌های ترک اعتیاد معرفی نماید. او اضافه کرد: برای اجرای این طرح، تهران بزرگ به سه منطقه تقسیم شده و پلیس آمادگی دارد معتادان متجاهر را از تمام مناطق شهر جمع‌آوری نماید.