دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران:

«زنان معتاد» فعلا جمع‌آوری نمی‌شوند

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر دیروز اعلام کرده است که «در مرحله نخست جمع آوری معتادان متجاهر، زنان را جمع آوری نکردیم و قصد انجام این کار را در مرحله اول نداریم.

  1. ۱۱ ماه،۴ هفته قبل
  2. ۰
«زنان معتاد» فعلا جمع‌آوری نمی‌شوند
نوآوران -

 در مراحل بعدی اقدام به جمع آوری زنان معتاد متجاهر خواهیم کرد، این در حالیست که یک مرکز ماده 15 برای نگهداری زنان معتاد متجاهر پیش بینی شده است.» این مساله در صورتی مطرح شده است که اعتیاد زنان مدتی است که مورد توجه مسئولان قرار گرفته و درباره آن هشدار می‌دهند. از طرف دیگر برنامه‌هایی هم برای جمع آوری زنان معتاد از طرف مسئولان مطرح می‌شد. یکی از این برنامه‌ها ایجاد مراکزی برای اسکان و نگهداری این زنان است. این طرح که پیش از این با عنوان مراکز بهاران شروع به کار کرده بود،‌در ابتدای راه تقریبا شکست خورد و مراکز معدودی با استانداردهایی که پیش‌بینی شده بود به کار خود ادامه دادند. اما بعد از مدتی دوباره از بازسازی این مراکز به ویژه برای زنان خبر داده شد. از طرفی بالا رفتن آمار تولد نوزادان معتاد باعث افزایش نگرانی‌های مسئولان درباره این موضوع شده و بار دیگر مسأله عقیم کردن زنان کارتن خواب مطرح شد. این موضوع هم در میان مخالفت ها و موافقت‌های مراجع مختلف قانونی معلق ماند و به نتیجه خاصی نرسید،‌آخرین خبری که در این زمینه منتشر شده این است که رئیس کمیته اجتماعی شورای شهر تهران، چند روز پیش گفته است که وزارت بهداشت به پیشنهاد نهادهای غیردولتی قصد دارد تا مسأله استفتا از مراجع درباره عمل «توبکتومی» یا عقیم‌سازی زنان معتاد و کارتن‌خواب را آغاز کند.

محمدرضا آذرنیا در گفت‌وگو با «ایسنا»، دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر، در بخش دیگری از صحبت هایش با اشاره به گذشت بیش از 10 روز از اجرای طرح ساماندهی معتادان متجاهر در سطح استان تهران بیان کرده است: در تلاش هستیم در صورت تامین اعتبارات، مدت زمان نگه‌داری معتادان جمع آوری شده را بیشتر کنیم؛ اخیرا جمع آوری معتادان روزانه به بیش از 500 و حتی 700 نفر رسیده است. معتادان جمع‌آوری شده به مراکز ماده 15 و مراکز ماده 16 با ظرفیتی حدود 6000 نفر منتقل می‌شوند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تهران با بیان اینکه قرار بود شهرداری تهران مراکزی تحت عنوان «بهاران» به منظور توانمندسازی معتادان بهبود یافته پس از ترک را آماده کند تا بتوانیم افراد جمع آوری شده را پس از سم‌زدایی به سمت این مراکز هدایت کنیم گفت: از 44 مرکز وعده داده شده در تهران 19 مرکز بهاران آماده شده و در حال حاضر 1000 نفر در داخل مراکز بهاران تحت درمان تکمیلی‌ قرار دارند.

آذرنیا ادامه داد: مدت زمان نگهداری افراد در این مراکز شش ماه است و امیدواریم با طی دوره‌های درمان و دوره های مهارت آموزی بتوانند به اجتماع بازگردند.

او با بیان اینکه هنوز دوره شش ماهه اولین گروه ورودی به مراکز بهاران به پایان نرسیده است گفت: البته بخشی از این افراد تحویل خانواده‌هایشان شده‌اند.

طرح جمع آوری معتادان متجاهر هم با انتقادات زیادی مواجه شده بود از جمله این‌که دادستان انقلاب آن را چرخه باطل معرفی کرده و گفته بود: اعتیاد در بین پنج آسیب مهم کشور، رتبه اول را دارد و در جهت پیش‌گیری از اعتیاد و مقابله با مرتکبان جرائم مرتبط با مواد مخدر و روان‌گردان لازم است همت بیشتری به خرج داده شود. در این طرح هم قرار بود به زنان معتاد توجه ویژه‌ای شود و بعد از جمع آوری آن‌ها را در مراکز ویژه ای نگهداری کنند. اما حالا گفته شده است که زنان معتاد در مرحله اول این جمع آوری قرار نگرفته اند و در مراحل بعدی به نگهداری آن‌ها رسیدگی می‌شود.