کاهش آمار ازدواج جوانان

ازدواج زیر سایه بیکاری

شاید در نگاه اول ازدواج یک موضوع فردی باشد اما در اصل یک مقوله اجتماعی است، چون در جامعه و با حضور اجتماع است که رسمیت می‌یابد، اجتماعی است چون متغیرهایی غیرفردی در افزایش یا کاهش آمار آن، تغییر سن و شرایط اجتماعی در شکل دهی و چگونگی انجام آن نقش اصلی دارد.

  1. ۸ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
ازدواج
نوآوران -

 ازدواج و تشکیل خانواده مهمترین راه بقای نسل بشر بر روی کره زمین است برای همین هر تغییری در آن مستقیما روی جامعه تاثیر خواهد گذاشت. در صورتی که ازدواج و نهاد خانواده با مشکل روبرو شود و یا تشکیل خانواده در مقیاس اجتماع با موانع اجتماعی روبرو شود بدون شک آسیب های اجتماعی بسیاری خواهد داشت. در سال های اخیر شاهد پایین آمدن آمار ازدواج و از سویی بالارفتن سن ازدواج هستیم. برای بررسی همین موضوع به سراغ دکتر امان الله قرایی مقدم جامعه شناس و مدرس دانشگاه رفتیم تا ساز و کاری که موجب این تغییر و تحولات را از نگاه جامعه شناسی بررسی کنیم.

    به نظر می رسد که در سال های اخیر آمار ازدواج کاهش قابل ملاحظه ای داشته و از سوی دیگر آمارها حاکی از بالا رفتن سن ازدواج است، به عنوان یک جامعه شناس چه عواملی را درگیر در این موضوع می‌دانید؟

قرایی مقدم:   مهمترین چیزی که باعث پایین آمدن و بی علاقگی به ازدواج در جوانان ما شده مشکلات اقتصادی است که یکی از آن ها بیکاری است. بیکاری دردی است که به جان جامعه ما افتاده است. در تحقیقاتی که ما از سال های پیش انجام داده یم مشاهده شده که با شرایط اقتصادی موجود و توان پایین اقتصادی بنیان خانواده دچار آسیب خواهد شد. همچنین عوامل دیگری نیز در به تاخیر افتادن ازدواج موثر است که از جمله آن ادامه تحصیل، سربازی رفتن جوانان اشاره کرد. آن ها تا از این مراحل عبور نکنند نمی توانند به ازدواج فکر کنند.

    به نظر شما چه موانعی در فرهنگ ما وجود دارد که ازدواج را به تاخیر می‌اندازد؟

 یکی دیگر از چیزهایی که در جامعه ازدواج را به تاخیر می اندازد بالا بودن هزینه های ازدواج و تشکیل زندگی است. متاسفانه در فرهنگ ما هزینه های که برای طرفین رواج دارد با وضعیت اقتصادی الان نمی خواند، هم چنین توقعات فزاینده مادی افراد هم یکی دیگر از موانعی است که ازدواج را به تاخیر می اندازد. بررسی جامعه شناسان در کرج نشان می دهد که ارتباط های گسترده، نبود شادی و نشاط از دلیل های کاهش ازدواج به شمار می رود. رسانه های غربی نیز با ترویج الگوهای ازدواج مغایر با فرهنگ ما و یا به تاخیر انداختن آن و همچنین با تشویق به طلاق و ساده و کم اهمیت نشان دادن آن روی جامعه تاثیر می گذارند. بیکاری، گرانی، فقر و توقع بیش از اندازه سبب شده تا از گرایش به ازدواج نیز کاسته شود. باید دانست الگو برداری از فیلم های سینمایی و فریبنده غرب نیز در این زمینه تاثیرگذار خواهد بود.

    جدای از موضوع بالا رفتن سن ازدواج به نظر می رسد تجرد گرایی قطعی هم در میان جوانان در حال رشد است، نظر شما چیست؟

 من معتقدم ازدواج را باید ساده برگزار کرد تا از تجردگرایی در کشور جلوگیری شود. البته خانواده ها، آموزگاران و استادان بایستی افراد را وظیفه مدار و مسوولیت پذیر تربیت کنند و پرورش دهند. 13 میلیون جوان ایرانی هنوز ازدواج نکرده اند و شرایط اقتصادی نیز باید فراهم شود. گرانی مسکن، اجاره و بیکاری سبب افزایش تجردگرایی، کاهش ازدواج و افزایش طلاق خواهد شد و زاد و ولد به خطر می افتد و بقای جامعه با پیری رو به رو می شود.

    آیا تجرد گرایی می تواند آسیب زا باشد؟

  مطمئنا تجرد گرایی ساختار اجتماعی را به هم می ریزد. خانواده ستون اصلی در همه جوامع است و هنگامی که تجردگرایی افزایش یابد سبب می شود تا این نهاد اجتماعی تشکیل نشود. فرد مجرد تلاشی برای حرکت در ساختار اقتصادی نمی کند و فرد مجرد هرگز به دنبال رشد اقتصادی نیست. همچنین تجردگرایی سبب نبود خانواده، باروری و ضعیف شدن نسل جوان، ایجاد مشکل در بخش های کشاورزی، صنعت و خدمات، به خطر افتادن نیروی نظامی و انتظامی خواهد شد و بر این پایه انواع آسیب های اجتماعی چون فساد، اعتیاد و... در جامعه افزایش می یابد.