وقتی با اعداد و ارقام، هراس ایجاد می شود

سونامی سرطان در راه نیست

سرطان هیچ وقت مساوی با مرگ نیست زیرا 50 درصد از سرطان ها در بزرگسالان و 70 درصد در کودکان درمان پذیر هستند  هرچند شیوه زندگی نقش بسیار مهمی را در پیشگیری دارد.شیوه های بد زندگی و عوامل محیطی 2 موردی است که نقش مهمی را در افزایش میزان ابتلا به سرطان ایفاء می‌کند . تغذیه نامناسب ، کاهش فعالیت های بدنی، افزایش وزن در کنار آلودگی هوا نقش بسیار تعیین کننده ای در افزایش ابتلا به بیماری سرطان ایفاء می کند که با اصلاح بسیاری از عادت های غلط در زندگی می توان تا حدود زیادی از ابتلا به بیماری سرطان جلوگیری کرد.

  1. ۸ ماه،۱ هفته قبل
  2. ۰
سرطان
نوآوران -

در سال 2012 میلادی تعداد موارد جدید سرطان در جهان 14 میلیون نفر بود که این رقم در 18 سال آینده به 2 برابر افزایش می یابد . بنابراین در ایران نیز متناسب با جهان این رقم رو به افزایش خواهد بود.

        سرطان چگونه ایجاد می شود؟

یک سلول طبیعی بدن ممکن است بدون هیچ دلیل واضحی به سلول سرطانی تبدیل شود. اما معمولا مواجه با مواد سرطانزایی مانند الکل و دخانیات می تواند دلیل این تغییر شکل باشد. جهش یا تغییر در DNA سلول رخ می دهد. وقتیDNA یک سلول تغییر می کند، آن سلول با سلول های اطراف خود تفاوت پیدا می کند و عملکرد سلول های طبیعی بدن از حالت اولیه خود خارج می شود.

سرطان بیماری است که با تکثیر غیر طبیعی سلول های بدن آغاز می شود. بدن انسان از میلیون‌ها سلولی ساخته شده که با یکدیگر گروه بندی شده تا بافت ها و اندام های مختلف را بسازند. ژن های داخل هر سلول به آنها دستورهای لازم را صادر می‌کنند تا بدن بتواند به فعالیت نرمال خود ادامه دهد. گاهی اوقات این دستورات در یک سلول مبهم و مغشوش بوده و سلول رفتار غیر طبیعی دارد و پس از مدتی گروهی از سلول های غیر طبیعی می توانند در خون یا سیستم ایمنی گردش کرده یا تبدیل به توده یا تومور بدخیم یا سرطانی شوند. در واقع، سلول های بدن در طی یک روند تنظیم یافته از بین رفته و سلول های جدید جایگزین آنها می شوند و گاهی اوقات این روند طبیعی از تنظیم خارج شده و سلول های فرسوده از بین نمی روند و توده ای را تشکیل می دهند که می ‌تواند تبدیل به تومور بدخیم یا سرطان شود.

        شایع ترین سرطان ها

طبق آخرین گزارش سالانه از آمار سرطان (که البته مربوط به سال ۸۸ است) سرطان پستان در زنان ایرانی رتبه اول و سرطان معده در مردان در رده بالاتر سرطان‎های مردانه قرار دارد. سرطان پستان با شیوع 10 تا 15 درصدی اش در حالی 40‌هزار زن ایرانی را درگیر کرده که این رقم برای زنان دیگر نقاط جهان 2 تا 2/5 درصد است. حتی مدتی قبل وزارت بهداشت آماری منتشر کرد که نشان می داد سن متوسط مراجعه کنندگان مبتلا به سرطان پستان حدود 10سال کمتر از دیگر کشورها است. به جز این ها، سرطان معده، پوست، روده بزرگ، خون، ریه، مری، استخوان، اعصاب مرکزی و غدد لنفاوی هم از رایج‌ترین سرطان‌ها در میان ایرانی ها هستند. البته توزیع این سرطان ها در مناطق مختلف کشور متفاوت است. در شمال ایران سرطان‌های گوارشی به خصوص سرطان معده و مری، بیش از سرطان‌های دیگر شایع است. آنقدر که در گیلان در 50 سال گذشته شیوع آن 3برابر شده است. در مرکز و جنوب کشور سرطان معده زیاد است و بعد از آن، سرطان‌های استخوان، خون و پروستات قرار دارند. سرطان روده که معمولا در افراد بالای 50 سال دیده می‌شود، در ایران مردان زیر 50 سال زیادی را درگیر می کند و سرطان پروستات، به عنوان یکی از پرتلفات ترین سرطان‌های مردان ایرانی، هر سال 33درصد از جمعیت را مبتلا می‌کند.

 مصرف مواد غذایی ناسالم می تواند رشد سرطان را تسریع کند و داشتن رژیم غذایی سالم برای مبارزه با آن بسیار پراهمیت است. عوامل خطر که می تواند رشد سرطان را افزایش دهد مصرف سیگار، قلیان، افزایش وزن، کم تحرکی، مصرف الکل و تغذیه ناسالم چون مصرف بالای نمک، فست فودها و مصرف ناچیز سبزی و میوه ثابت از مهمترین این هوامل هستند. نباید فراموش کرد با همه این آمارها و مسائلی که مطرح می شود گفتن از سونامی سرطان درست نیست.

        با واژه سونامی هراس ایجاد نکنید

 دکتر کاظم زنده دل معاون مرکز تحقیقات سرطان کشور در این خصوص به خبرنگار نوآوران  می گوید :« این بیماری در یک بازه زمانی کوتاه چندین برابر نخواهد شد، او با اشاره به این که سونامی مفهوم خاصی را به ذهن می‌رساند و سبب نگرانی بی‌اساس مردم می‌شود می گوید اگرچه افزایش سرطان را در سال‌های آینده در کشور خواهیم داشت اما سونامی سرطان احتمالا ناشی از برداشت غلط رسانه‌ها از سخنان مسئولان و یا ادعایی غیرکارشناسانه است که نباید آن را جدی گرفت.» معاون مرکز تحقیقات سرطان کشور معتقد است این موضوع به معنی مهم نبودن سرطان و روند رو به افزایش آن نیست، بلکه باید برنامه‌ریزی مناسب و اصولی در این زمینه انجام گیرد. آگاهی رسانی به مردم، اجرای برنامه‌های پیشگیری، احداث بیمارستان و تربیت متخصصان به کنترل این بیماری کمک خواهد کرد، در عین حال لازم است که از اظهارات غیرکارشناسانه و نگران کردن مردم خودداری شود. »

        مرگ سالانه 50 هزار نفر براثر سرطان در کشور

زنده دل درباره آمار ابتلا به بیماری سرطان در کشور گفت: « سالانه بطور متوسط بین 85 تا 90 هزار نفر در کشور مبتلا می‌شوند و حدود نیمی از این تعداد یعنی 45 تا 50 هزار نفر از دنیا می‌روند. او  با اشاره به اینکه دامنه توزیع انواع سرطان در کشور متفاوت است، افزود: سرطان معده در شمال غرب کشور شایع‌تر است و این موضوع به شرایط اجتماعی و اقتصادی منطقه، توزیع عوامل خطر سرطان‌ها و نژاد برمی گردد و در مناطقی که سرطان معده شیوع بیشتری دارد، شاهد بیشتر بودن مصرف سیگار و شیوع عفونت معده نسبت به سایر مناطق کشور هستیم .»

طبق گفته های معاون مرکز تحقیقات سرطان کشور افزایش سرطان نه فقط در ایران بلکه در تمام دنیا، به خصوص کشورهای در حال توسعه است. براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، در سال 2012 میلادی حدود 14 میلیون نفر در دنیا مبتلا به سرطان بودند که در سال 2030 این تعداد به حدود 21 میلیون نفر می‌رسد.

        10 نوع سرطانی که سیگار عامل آن است

به گفته زنده دل سیگار با بیش از 10 نوع سرطان ارتباط دارد و با مصرف نکردن آن می‌توان به مقابله با سرطان پرداخت. او معتقد است که با بهبود وضعیت اجتماعی و اقتصادی، اجرای برنامه‌های پیشگیری مثل واکسیناسیون، توسعه شبکه بهداشت و درمان کشور و بیمارستان‌ها و تربیت پزشکان و نیروهای متخصص، بیماری‌های عفونی و مرگ و میر ناشی از آنها کاهش قابل ملاحظه می‌یابند که موجب افزایش امید به زندگی و بالا رفتن میانگین سن افراد جامعه و در نتیجه شیوع بیماری‌هایی مانند سرطان می‌شود.

نوشتارهای مرتبط

تازه های آسیب های اجتماعی