حرف اول - دکتر حسین ابهری

ناآگاهی در استفاده از شبکه‌های مجازی و آسیب‌های اجتماعی

آسیب شناس اجتماعی

  1. ۸ ماه،۴ هفته قبل
  2. ۰
حسین ابهری
نوآوران -

با گسترش روز افزون استفاده از شبکه‌های اجتماعی و حضور افراد در دنیای مجازی آمار آسیب به کسانی که از این شبکه‌ها بدون آگاهی و آموزش لازم استفاده می کنند افزایش یافته است. کسانی در برابر آسیب‌های شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی کمتر دچار آسیب و انحراف می‌شوند که آموزش‌های لازم درباره استفاده از این شبکه‌های اجتماعی را دیده و با خطرات آن آشنا شده باشند. مهم این جاست که قبل از ورود هر فناوری به جامعه باید بسترهای فکری و فرهنگی برای آن تهیه شود در غیر این صورت عوارض و آسیب‌هایی با ورود آن فناوری به وجود خواهد آمد که گاهی جبران آنها دشوار و حتی غیر ممکن خواهد بود.

 متاسفانه امروز شاهد آن هستیم که کارکرد شبکه‌های اجتماعی تغییر کرده است. برای مثال نرم افزارها و شبکه‌های اجتماعی امروز به صورت یک پدیده فراگیر در آمده است که هدف از ایجاد آنها برقراری ارتباط‌های ساده است نه اینکه از طریق این شبکه‌ها فساد و الگوهای غیر اخلاقی گسترش پیدا کند. در جامعه ما در حال حاضر حدود 50 در صد از افرادی که گوشی‌های هوشمند دارند به طور افراطی از شبکه‌های اجتماعی استفاده می کنند. ملاحظه کنید که میانگین استفاده جوانان از شبکه‌های اجتماعی در روز بین 2 تا 5 ساعت است. از نتایج آن ضعیف شدن ارتباطات خانوادگی، انزوا و گوشه گیری، جعل هویت، روابط غیر اخلاقی، ایجاد انحراف رفتاری، القای مسائل غیر اخلاقی به جوانان، گسترش آسیب‌های اجتماعی، ایجاد تزلزل در روابط زناشویی، به وجود آمدن روابط فرا زناشویی و ... است که هرکدام از آن‌ها خود می تواند یک آسیب اجتماعی و یا زمینه ساز آسیب اجتماعی باشد.

 خانواده‌ها نباید بدون بستر سازی برای فرزندان خود و آموزش آنها اقدام به تهیه گوشی‌های همراه برای فرزندان خود بکنند. کودکان و نوجوانان به ویژه زیر 18 سال نیازمند استفاده از گوشی‌های هوشمند نبوده و از همین رو والدین نباید هر خواسته فرزند خود را بدون نیاز سنجی برطرف کنند. متاسفانه در کشور بیش از 80 درصد استفاده کنندگان از گوشی‌های تلفن همراه کسانی هستند که هیچ ضرورت شغلی برای استفاده از آن ندارند و این گوشی‌ها که غالبا هوشمند بوده در اختیار جوانان و نوجوانانی است که ساعت‌ها زمان خود را صرف حضور در شبکه‌های اجتماعی و چرخیدن میان محتواهای غیر ضروری می‌کنند. والدین باید با آموزش‌های لازم به فرزندان خود و همراهی آنها در استفاده از شبکه‌های اجتماعی از بروز آسیب‌های جدی ناشی این شبکه‌ها

جلوگیری کند.