امان الله قرائی مقدم، جامعه شناس، در گفت و گو با نوآوران:

مگر می شود بی خانمانی و کارتن خوابی را کتمان کرد؟

چند روز گذشته شاهد موج خبری و واکنش‌های متفاوت مسئولان نسبت به موضضوع کارتن خوابی و گور خوابی بودیم.

  1. ۶ ماه،۲ هفته قبل
  2. ۰
کارتن خوابی
نوآوران -

 از تشبیه آن ها به معتادان متهاجر تا مطرح شدن دوباره طرح عقیم سازی و در جدیدترین واکنش استاندار تهران منکر کارتن خوابی و بی خانمانی در تهران شد و با رد وجود پدیده کارتن خوابی و بی خانمانی گفته بود که در تهران هیچ بی‌خانمانی نداریم. تکذیب بی خانمانی و کارتن خوابی همچون تکذیب اظهر من الشمس است. این که جناب استاندار با این همه شواهد منکر این قضیه می شود موضوعی است قابل تامل. از این لحاظ که چرا یک مدیر و مسئول نسبت به آسیب های اجتماعی چنین واکنشی داشته باشد موضوعی نگران کننده است. امان الله قرائی مقدم جامعه شناس و استاد دانشگاه این گونه واکنش ها را مکانیسم دفاعی مسئولان در برابر ناتوانی خود در مدیریت مسائل و آسیب های اجتماعی می داند و معتقد است که این افراد با فرافکنی و بیان چنین اظهاراتی از خود سلب مسئولیت می کنند.

قرائی مقدم راجع به پدیده گورخوابی گفت:«‌گورخوابی پدیده ای به مراتب رادیکال تر از کارتن خوابی است که حاصل فقر، اعتیاد، بیکاری و مهاجرت است. مسائلی این چنین و همه آسیب های اجتماعی دیگر اصولا یک پدیده اجتماعی است که حاصل رشد نظام سرمایه داری و از تبعات آن است».

این جامعه شناس معتقد است:« مسئولان با استفاده از مکانیسم دفاعی فرافکنی می کنند و یا با اظهار بی اطلاعی از کارتن خوابی و بی خانمانی یا با متهاجر خواندن آن ها سعی دارند از خود سلب مسئولیت کنند. یعنی چه که می گویند بی خانمان و معتاد نداریم؟ مگر مساله خاک سفید، هرندی، میدان خراسان، دره فرحزاد چیست؟ اگر این ها بی خانمانان معتاد نیستند پس کیستند؟ این ها از کجا آمده اند».

امان الله قرائی مقدم معتقد می‌گوید در این موضوع در خصوص ماجرای گورخواب ها مسئولان چه با خبر باشند چه نباشند در هرصورت گناه کارند و مقصر شناخته می شوند چون وظیفه آن ها ساماندهی این مسائل و آسیب های اجتماعی است پس چگونه باید بی خبر و بی اطلاع باشند؟  ندانستن این مساله جهالت مسئولین و دانستنش غفلت آنها را نشان می‌دهد. وقتی یک استاندار این گونه از عدم اطلاع نسبت به وقایعی که در حوزه کاری اش رخ می دهد حرف می‌زند و یا برخی های دیگر اظهار بی اطلاعی می کنند بیانگر ناکارآمدی آن ها است».

او می گوید مشکل جامعه ما این است که در مورد مسائل اجتماعی با سیاسی کاری مواجه هستیم، کسی واقعا به فکر حل آسیب های اجتماعی نیست. قرائی مقدم در پایان گفت عدم ایجاد اشتغال یک مساله است و عدم ساماندهی آسیب های اجتماعی مساله ای دیگر. بنابر آمارها بسیاری از کارتن خواب‌ها در گرمخانه ها را همین افراد فارغ التحصیل بیکار به خود اختصاص داده اند، پس باید پیش از همه مشکل بیکاری را حل کرد، از فسادها و غارت اموال جلوگیری کرد، قاچاق کالا را متوقف کرد، اگر این موضوعات حل شود آن موقع است که می توانند بگویند به فکر حل آسیب های اجتماعی هستند.


خبرنگار: آسو جواهری