مجید ابهری، آسیب شناس و رفتارشناس اجتماعی در گفت و گو با نوآوران عنوان کرد

طلاق زشت ترین حلال در جامعه اسلامی

این روزها آمارها از افزایش درخواست طلاق های یک طرفه از سوی زنان خبر می دهند.

  1. ۵ ماه،۴ هفته قبل
  2. ۰
طلاق
نوآوران -

مسوول اجرای طرح کاهش طلاق خراسان رضوی چندی پیش در مصاحبه ای اعلام کرده بود که زنان 5/3 برابر بیشتر از مردان متقاضی طلاق هستند. طلاق علت های متفاوتی دارد و متاسفانه بسیاری از این علت ها هیچ گاه در دادگاه و در جریان طلاق گفته نمی شود و به همین دلیل مشاوره های پیش از طلاق و نقش مددکاران و روان شناسان گاهی نمی تواند در پیشگیری از طلاق موثر باشد. از سوی دیگر عدم داشتن مهارت های زندگی هم در زنان و هم در مردان منجر به بروز اختلافات می شود و ناتوانی در حل اختلافات اکثرا ساده زوجین را به سوی طلاق رهنمون می کند. دکتر مجید ابهری آسیب شناس اجتماعی و رفتارشناس معتقد است حضور فرهنگ های نامتعارف بیگانه بویژه توسط شبکه های ماهواره ای و اسمارت فون ها به این روند دامن زده است.


طلاق زشت ترین حلال دینی

مجید ابهری آسیب شناس معتقد است: طلاق به عنوان گسستن اختیاری روابط زناشویی و عاطفی یکی از زشت ترین رفتارها حلال در جامعه دینی است. او طلاق ها را به چهار دسته تقسیم می کند، طلاق یک سویه، عاطفی، توافقی و روانی. تا دو دهه پیش بیشتر درخواست طلاق ها از سوی مردان در جامعه بود و حتی گاهی اتفاق می افتاد که زنان بی خبر از همه چیز با عمل یک سویه همسران مواجه می شدند و هیچ اطلاع یا نقشی در طلاق نداشتند، اما امروزه در دو دهه اخیر این موضوع برعکس شده است و این زنان هستند که درخواست طلاق می دهند.

این آسیب شناس معتقد است گزینش های نامناسب اولین دلیل رخ دادن طلاق در جامعه است. بسیاری از دختران با رویاهای کاذب و آرزوهای غیر.واقعی وارد زندگی مشترک و زناشویی می شوند و آن گاه که با واقعیت زندگی مواجه می شوند و آرزوهایشان بر باد می رود درخواست طلاق می دهند.

به اعتقاد ابهری آمار طلاق در سه سال اول زندگی بالاتر از هر زمانی است و 70 درصد از موارد طلاق در این 3 سال رخ می دهد چرا که بعد از این مدت زندگی مشترک قوام یافته و به سوی تثبیت می روند.

روابط فرازناشویی و طلاق

ابهری دومین علت طلاق را روابط فرازناشویی می داند. به اعتقاد او تاثیر شبکه های ماهواره ای و دیوایس های جدید در جامعه در ایجاد روابط فرازناشویی انکار ناپذیر است و این روابط یکی از مهمترین علت های اصلی طلاق است. متاسفانه روابط  نادرست در جامعه به جان زندگی جوان ها افتاده است و دوستی هایی که با رنگ و لعاب دوستی آغاز می شود کم کم شکل روابط عاشقانه به خود می گیرد و در نهایت منجر به متلاشی شدن زندگی مشترک می شود. وی در ادامه افزود: در گفت و گو با برخی از جوانان  تمایلشان به طلاق آن ها جوانی نکردن را دلیل جدایی ذکر می کنند و برای مثال می گویند چون در سنین جوانی جوانی نکرده ایم یا می خواهیم بدانیم دوستی مجازی چگونه است این روابط را آغاز کردیم. همین رفتارهای ناهنجار آن ها را به دام آسیب های دیگر می اندازد و از زندگی و خانواده دلسرد می کند و در نهایت منجر به جدایی و طلاق می شود.

این آسیب شناس در ادامه می افزاید: البته نبود و عدم آموزش مهارت های زندگی در هر دو جنس و پسران نیز در درخواست طلاق های یک سویه از سوی زنان موثر است. برخی از پسران نسبت به کنترل خشم خود و یا برقراری تفاهم جنسی ناتوان اند و به جای کدخدا منشی و روحیه مسالمت جویانه در زندگی با کنترل و مدیریت نکردن هیجانات خود نخستین راه حل را طلاق می دانند.

او در پایان اضافه کرد: رسانه ها و به خصوص صداو سیما برای پیشگیری از طلاق و کمک به حل بحران آن کارساز هستند و این وظیفه آن هاست که با روشنگری و یاددهی راه و چاه و موانع زندگی و چگونگی مدیریت بحران و غلبه بر هیجانات در این رابطه نقش ایفا کنند.

10 عامل خیانت در زنان

طبق گزارشی که در نخستین همایش روان‌شناسی طلاق در سال 94 ارائه شد، علل گوناگونی برای خیانت زنان ذکر شد که در اینجا به ۱۰ مورد اشاره می‌کنیم: ماجراجویی و حسادت، عدم رضایت جنسی، پول و وضعیت اقتصادی، مورد غفلت واقع شدن، عدم توجه و بی‌اهمیتی توسط شوهر، کالا انگاری، تغییرهای شدید شخصیتی و رفتاری شوهر، ابراز علاقه بیشتر توسط دیگری، خیانت شوهر، فساد اخلاقی.


10 عامل خیانت در مردان

در این گزارش همچنین به 10 عامل خیانت از سوی مردان نیز اشاره شده که عبارتند از: از بین رفتن عشق و علاقه، عدم جذابیت همسر، سهل انگاری زنان، اخلاق و رفتار غیر قابل تحمل، هوسرانی، عقده‌ها‌ی جنسی، بی خطر شمردن خیانت، زیاده خواهی و تنوع طلبی، خیانت همسر، عدم رغبت همسر به داشتن روابط با شوهر خود.


خبرنگار: آسو جواهری


نوشتارهای مرتبط

تازه های آسیب های اجتماعی