استانبول؛ ‌محبوب همیشگی

انفجار استانبول هم پرواز ایرانی ها را لغو نکرد

ریحانه تهرانی- به جرات می توان گفت ترکیه گردی برای ایرانی ها طی سال های اخیر تبدیل به یک سبک زندگی شده است، تا جایی که هیچ چیز نمی تواند جلودار این سنت تازه تاسیس باشد. کافی است تعطیلات از یکی دو روز معمول پایشان را کمی فراتر بگذارند تا آژانس های هواپیمایی پر از افرادی شود که برای گردش،‌دیدن مکان های تاریخی و حتی تفاخر، اصرار دارند که حداقل یک بار ترکیه را ببینند.

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
انفجار استانبول هم پرواز ایرانی ها را لغو نکرد
نوآوران -

تصور می شود امنیت یکی از مهم ترین شاخص های انتخاب مقصد گردشگری است، بنابراین افزایش تنش ها در خاک ترکیه یکی از مهم ترین صنایع پول ساز این کشور را در معرض خطر قرار داده است و به گفته بسیاری از کارشناسان بعد از وجود ناامنی های استانبول درآمد حاصل از گزدشگری این کشور تا 5 میلیارد دلار کاهش می یابد.

ترکیه پس از از دست دادن گردشگران اصلی خود از جانب روسیه سیاست خود را بر جذب بیشتر گردشگر از ناحیه ایران قرار داده است، بر این اساس اخیرا اتحادیه مدیران و سرمایه گذاران گردشگری و هتلداران ترکیه با صدور اطلاعیه ای اعلام کرده است قصد دارد با مشارکت فعال در نمایشگاه گردشگری ایران که در آینده نزدیک برگزار می شود، جاذبه های گردشگری ترکیه را بیش از پیش به مخاطبان ایرانی خود معرفی کند. همچنین آنها تصمیم دارند تعداد گردشگرانی که از ناحیه ایران جذب می‌کنند را به 2 میلیون نفر برسانند. همچنین از آنجایی که استانبول برای مردم ایران مهم ترین مقصد توریستی خارجی به حساب می آید، تنها چند ساعت بعد از انفجار بمب در فرودگاه آتاتورک با چند آژانس هواپیمایی تماس گرفتم تا از وضعیت پروازهای استانبول پرس و جو کنم. در نگاه اول به نظر می رسید که همه این پروازها از طرف ایران لغو شده باشد و وقتی اولین آژانس اعلام کرد که امروز هیچ بلیتی برای استانبول ندارد تقریبا به این مساله اطمینان پیدا کردم. اما بعد از تماس با چند آژانس دیگر فهمیدم که پروازهای امشب به استانبول تقریبا پر شده است. با آژانس بعدی تماس می گیرم، مسوول پروازها می گوید که برای ساعت 12 شب تنها یک جای خالی دارد. اما قیمت بلبت ها بعد از این از 470 هزار تومان شروع می شود. وقتی علت را می پرسم می گوید: خب نزدیک تعطیلات عید فطر است. طبیعی است که قیمت بلیت ها بالا برود. می گویم ناامنی تاثیری در قیمت ها ندارد؟ با خنده برایم توضیح می دهد که فقط یک انفجار در فرودگاه رخ داده و هیچ خطری برای توریست ها وجود مطمئن باشید که فضاهای شهری در استانبول توسط پلیس کنترل می شود و شما می توانید با اطمینان سفر کنید. جای شکی وجود ندارد که آژانس های هواپیمایی تنها در پی کسب سود اقتصادی خود که وابسته به فروش بلیت هایشان است،‌هستند اما نکته عجیب و غیرقابل پیش بینی این است که وقتی درباره تورهای عید فطر از چند آژانس دیگر سوال می پرسم،‌حتی یک جای خالی هم پیدا نمی شود. شاید یکی از دلایل استقبال گسترده مردم شکسته شدن قیمت این تورها تا مرز 50 درصد باشد،‌اما انتظار می رود با وجود ناامنی ها، تقاضا برای لغو پرواز و تورها از سوی مردم مطرح شود  از مسوول تور استانبول می پرسم آیا بعد از انفجار فرورگاه کسی پرواز یا تور را کنسل نکرده است؟ می گوید:‌نه اتفاقا از صبح جندین تماس برای تور استانبول داشته ایم. اما من به شما پیشنهاد می کنم اگر از ناامنی ها می ترسید مقصدتان را تغییر دهید و تورهای آنتالیا یا آنالیای ما را انتخاب کنید. این در حالی است که بسیاری از خبرگزاری ها از کاهش سفر ایرانی ها به ترکیه نوشته اند و معتقد هستند که ایرانی ها دیگر تمایلی برای سفر به ترکیه نخواهند داشت و همین عامل باعث می شود ترکیه در سال جاری ضررهای اقتصادی بسیاری را از طرف ایران متحمل شود. شماره بعدی را می گیرم و منتظر می مانم به مسوول تورهای استانبول وصل شوم. همان طور که انتظار دارم تا بعد از عید فطر جای خالی ندارند.