پتانسیل های گردشگری در ایران مغفول مانده است

محصولات استراتژیک؛ ظرفیت‌های ناشناخته اکوتوریسم

خراسان جنوبی علاوه بر جاذبه‌های تاریخی از جاذبه‌های طبیعی فراوانی نیز برخوردار است، روستاها و مناطق نمونه گردشگری و دارای محصولات استراتژیک از جمله زرشک، زعفران و عناب می‌تواند مورد بازدید گردشگران قرار گیر

  1. ۱ سال قبل
  2. ۰
زعفران
نوآوران -

سرزمین خراسان جنوبی در طول تاریخ هزاران ساله خود بستر افتخارات فراوانی بوده که آن هم به علت قابلیت‌های‌ بی‌نظیر این خطه است.

شناسایی 800 گونه گیاهی دارویی در استان و قرار گرفتن خراسان جنوبی به عنوان قطب تولید مهم محصول کشاورزی زعفران، زرشک و عناب کشور این استان را در کانون توجهات عمومی قرار داده است.

خراسان جنوبی با طبیعتی گرم و نعمت‌های فراوان و خاص خود همراه با عطر جانبخش گل‌های زعفران در شرقی‌ترین نقطه‌ کشور قرار گرفته و به به جرات می‌توان گفت ظرفیت خوبی در جذب گردشگر در فصل برداشت است، ظرفیتی که به درستی از آن استفاده نمی‌شود.

وقتی درختچه‌های زرشک در عرصه‌های کوهستانی و کویری منابع طبیعی خراسان جنوبی به گل می‌نشینند، چشم هر بیننده را برای ساعت‌ها مسحور زیبایی خود می‌کند.

استان خراسان جنوبی علاوه بر جاذبه‌های تاریخی از جاذبه‌های طبیعی فراوانی نیز برخوردار است، روستاها و مناطق نمونه گردشگری و دارای محصولات استراتژیک از جمله زرشک، زعفران و عناب می‌تواند مورد بازدید گردشگران قرار گیرد.

توریسم در دنیای ارتباطی امروز یک حرکت جدید و یکی از عناصر مهم و اثر گذار ارتباطی بین تمدن‌ها تلقی می‌شود.

صنعت توریسم نقش بسیار قدرتمندی در روند توسعه به عهده دارد و دارای ابعاد گسترده‌ای است که مهم‌ترین زمینه‌های مورد توجه ملل مختلف ابعاد اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی است که ارتباط بین ملل و جوامع مختلف در تحقق این زمینه‌ها و شرایط، ضرورتی اجتناب ناپذیر است.

ازآنجائیکه اصلی‌ترین فعالیت توریسم بر پایه طبیعت است، بنابراین اکوتوریسم جایگاه خاصی در صنعت گردشگری پیدا کرده است.

 استفاده از زرشک در اکوتوریسم

محسن پویان مشاور پژوهشی رییس جهاددانشگاهی استان در حوزه گیاهان دارویی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان جنوبی، گفت: در دنیای امروز نگاه به کشاورزی یک نگاه اقتصادی است و بدین منظور تلفیق بخش کشاورزی و خدمات مربوط به گردشگری کشاورزی مورد نظر برنامه‌ریزان اقتصاد کشاورزی است.

مشاور پژوهشی رییس جهاددانشگاهی استان در حوزه گیاهان دارویی اظهار کرد: گردشگری درآمد مازاد برای کشاورزان و هم ساکنین محلی فراهم می کند.

وی افزود: در خراسان جنوبی محدودیت‌های منابع آبی باعث شده که پرورش و تولید بسیاری از محصولات کشاورزی با چالش عمده‌ای روبرو شود، در چنین شرایطی توجه به گیاهانی از جمله زرشک با نیاز آبی کم و مقاوم با شرایط اقلیمی منطقه ایجاب می‌کند که به گسترش آن از طریق جایگزینی با محصولات دیگر که نیاز آبی بیشتری دارند برنامه ریزی کرد.

جاذبه طبیعی برای گردشگری روستایی قابل بررسی است

این پژوهشگر گیاهان دارویی با اشاره به اینکه زرشک و زعفران از محصولات انحصاری منطقه به شمار می‌آیند، بیان کرد: نقش زرشک در ایجاد درآمد و اشتغال‌زایی و کمک به توسعه اقتصادی-اجتماعی و به عنوان یک جاذبه طبیعی برای جذب گردشگر به ویژه گردشگری روستایی قابل بررسی است.

پویان بیان کرد: گردشگری روستایی در چارچوب برنامه‌ریزی منطقه‌ای بر پایه منطقه بندی گردشگری روستایی و باتوجه به ره‌ یافت‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی می‌تواند عامل مهمی در توسعه همه جانبه روستایی و درمقیاس وسیعتری به عنوان یک عامل در توسعه منطقه‌ای نقش مهمی را ایفا می‌کند.

مشاور پژوهشی رییس جهاددانشگاهی استان در حوزه گیاهان دارویی گفت: گردشگری روستایی می‌تواند ذنجیره‌ای از خدمات و درنهایت اشتغالزایی را به دنبال داشته باشد.

وی با بیان اینکه صنعت جهانگردی و گردشگری بعنوان یکی از مهمترین صنعت‌ها در ده‌های اخیر رشد سریعی در توسعه اقتصادی جهان ایفا کرده است، گفت: متاسفانه در کشور ما هنوز از پتانسیل‌های موجود در حد مطلوب استفاده نمی‌شود.

پویان تصریح کرد: توسعه گردشگری در راستای فقرزدایی و کاهش روند مهاجرت و ایجاد رفاه اجتماعی، حفظ ویژگی‌های فرهنگ سنتی، حفظ بافت سنتی، ارتباطات فرهنگی، حفظ منابع طبیعی و فرهنگی، تقویت غرور ملی و ایجاد فرصت‌های شغلی در کنار فعالیت‌های کشاورزی و دامداری در مناطق روستایی و دورافتاده  از مراکز شهری عنصری اساسی و ضروری محسوب می‌شود.

عدم سامان‌دهی محصولات استراتژیک استان در بحث اکوتوریسم

عبدالرضا رضایی مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی نیز به ایسنا گفت: در فصل گل‌دهی محصولات استراتژیک استان بویژه زرشک، در بازدید گردشگران و جذب توریست جذب کننده است.

وی افزود: متاسفانه سامان‌دهی درستی در استفاده از محصولات استراتژیک استان در بحث اکوتوریسم صورت نگرفته که این امر برنامه‌ریزی و همکاری بیشتری را می‌طلبد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی اظهار کرد: با توجه به اینکه درحال حاضر در دنیا زرشک خراسان جنوبی شناخته شده است، اما در بحث جذب توریست موفق نبوده‌ایم.

رضایی ادامه داد: جهادکشاورزی با برگزاری جشنواره‌ها بویژه جشنواره زرشک و زعفران تاحدی توانسته در بحث اکوتوریسم و جذب گردشگر موفق باشد.

وی با اشاره به اینکه صدا وسیما بعنوان یک رسانه ملی دراین خصوص نقش بسزایی دارد، گفت: معرفی و پخش تصاویر، مستندات و اخبار از محصولات کشاورزی استان در فواصل مختلف از جمله زمان گل دهی در جذب گردشگر تاثیر گذار است.

رضایی یادآور شد: معرفی روستاهای استان که در تولید محصولات استراتژیک حرف اول را می‌زنند نیز در جذب اکوتوریسم و توسعه گردسشگری روستایی الزامی است.

در معرفی روستاهای استان در فصل برداشت محصولات برای جذب گردشگر و تورهای گردشگری اقداماتی از جمله توزیع کتابچه و برشور از سوی میراث فرهنگی استان صورت گرفته است.

معرفی روستاهای استان در فصل برداشت برای جذب گردشگر

احسان درستکار کارشناس بازاریابی و تبلیغات گردشگری خراسان جنوبی نیز به ایسنا گفت: در بحث اکوتوریسم میراث فرهنگی استان بسته سفرهای ارزان قیمت گروهی از مبدا تهران تهیه کرده و دراختیار آژانس‌های منتخب قرار داده‌ است.

وی با بیان اینکه یکی از این بسته‌ها مربوط به معرفی جشنواره زرشک و زعفران است، افزود: در معرفی روستاهای استان در فصل برداشت محصولات برای جذب گردشگر و تورهای گردشگری اقداماتی از جمله توزیع کتابچه و برشور از سوی میراث فرهنگی استان صورت گرفته است.

بدون شک توسعه گردشگری اکوتوریسم در بحث محصولات استراتژیک استان، توجه و نگاه ویژه مسئولان را می‌طلبد که نیازمند یک برنامه‌ریزی کلی و طولانی مدت است.