گزارش اختصاصی نوآوران از کمپین نکشیدن سیگار

نود دقیقه بدون سیگار

کمپینی که به تازگی در فضای مجازی پرشده است، این امیدوار کننده است که آینده‌ای بهتری برای جامعه ساخته شود، با فرهنگسازی جدیدی که بین مردم و ورزشکاران راه افتاده‌است. برخی از ورزشکاران بزرگ و کوچک جمع شدند و در این کمپین شرکت کردند تا جامعه سالمی داشته باشیم. این کمپین برای ترک سیگار تشکیل شده‌است که مردم را ترغیب می‌کند تا نود دقیقه سیگار نکشند. کمپین #نود-دقیقه-بدون-سیگار در فضای مجازی پر شده‌است و هرکسی نظرش را راجع به این کمپین می‌گوید امیدواریم که این ماجرا به سرانجام برسد و باعث شود که جامعه‌ای بدون سیگار را داشته باشیم.

  1. ۹ ماه قبل
  2. ۰
نود دقیقه بدون سیگار
نوآوران -

دکتر هراتیان درباره راه‌اندازی این کمپین با نوآوران صحبت می‌کند:

چطور به این نتیجه رسیدید که این کمپین را راه‌اندازی کنید؟

در یک کارگرهی داشتیم بحثی می‌کردیم درباره اینکه فوتبال می‌تواند کمکی به حل برخی معضلات اجتماعی داشته باشد. در این‌باره هم مثالهایی زده شد که فوتبال حل کنند برخی از معضلات است و یکی از مثال‌ها این بود که در پاکستان کودکان کار با توافقی که صورت گرفته با مسئولان به این نتیجه رسیدند که این کودکان توپ‌های ورزشی را تولید کنند به شرطی که ادامه تحصیل هم بدهند، دولت پاکستان توانست از عهده این کار برآید. ما به این فکر کردیم که نفرات نخبه‌ای که در فوتبال هستند از تمام دست‌اندرکاران فوتبال تا بازیکنان به ایم کمپین بپیونند. چون برخی‌ها در استادیو‌م‌ها سیگار می‌کشند و افرادی که دخانیات استعمال نمی‌کنند هم سلامتشان به خطر می‌افتد و این یک آسیب جدی اجتماعی است که تصمیم گرفیتم که کمپین نود دقیقه بدون سیگار را راه‌اندازی کنیم. قبل از اینکه قانون نکشیدن سیگار در استادیوم‌ها وضع شود ما یک آمادگی به هوداران بدهیم. در کشورهای دیگر مثل هلند و انگلیس قانونی هست که استعمال دخانیات در استادیوم جرم است و هر کسی این کار را انجام دهد مجرم محسوب می‌شود، قانون هم با این افراد مانند مجرم برخورد خواهد کرد. ما پیشنهاد دادیم قبل از قانون‌گذاری باید بسترسازی‌های لازم صورت گیرد و این بهترین کار بود که هواداران را تشویق به سیگار نکشیدن کنیم،آدمهای مختلفی به این کمپ پیوستند و آمادگی خود را برای این کار اعلام کردند.

بازخورد ورزشکاران چطور بوده‌است؟

بازخوردهای خوبی داشته و برخی از مربیان مطرح فوتبال پیام فرستادند و اعلام آمادگی کردند. تیم‌های مختلف، هیأت‌های ورزشی و هیأات‌های مختلف فوتبالی و غیر فوتبالی برای ما پیام‌هایی فرستادند و شعار‌های برای این کمپین گفته‌اند. ما هم از این بازخوردها استقبال کردیم . نگاه ما از این موضوع این است که حتی اگر یک نفر هم به این کمپین بپیوند و این کار را انجام دهد ما کار بزرگی انجام دادیم و بسیار ارزشمند است این کار،  یعنی همه هواسهایمان را جمع کردیم که حداقل نود دقیقه در داخل استادیوم‌ها این کمپ رعایت شود. از فوتبال آغاز کردیم تا بقیه رشته‌ها هم به این کمپ بپیوندند.  از فوتبال آغاز کردیم چون با ارزش‌ترین ورزش در جهان است و مردم به این رشته بیشتر توجه می‌کنند و اگر ما بتوانیم معضلات را با فوتبال حل کنیم بهتر است این کار را ازالان آغاز کنیم. و این امر را ادامه دهیم تا آخر که این یک قانون شود در جامعه ما و این امر محقق نمی‌یابد مگر اینکه با کمک مسئولان و کسانی که با استعمال دخانیات مشکل دارند.

پیام برخی از ورشکاران که به این کمپین پیوستند:

برانکو، سرمربی پرسپولیس با شعار: به‌جای اینکه بر روی تخت بیمارستعان بگویید: کاش سیگار را ترک کرده بودن، درحال لذت بردن از زندگی بگویید خوشحالم سیگار را ترک ردم.

مجیدجلالی، سرمربی پیکان می‌گوید: فوتبال علیه سیگار

محمدرضا میرحسینی، بازیکن سابقا تیم ملی نیز دراین باره می‌گوید: سیگار کمتر- اکسیژن بیشتر

مربی درجه C آسیا، احسنان ری با شعار سیگار سرطان فوتبال و فوتبال راهش راست، سیگار راهش کج، انتخاب با توست به این کمپین پیوست.

غیر از فوتبالی‌ها هم به این کمپین پیوسته اند و هرکدام شعاری دادند برخی از آنها:

حجت برهانی، بازیکن فوتسال: زندگی در سایه سلامتی بدون دخانیات زیباتر از زندگی رنج‌آور در سایه دود دخانیات می‌باشد، سیگار نه زندگی آری.

اکبر شوقی، مربی بدنسازی: نود دقیقه بدون سیگار= نود دقیقعه اخترام به تماشاگر بغل‌دستیمان

حمیدرضا تاجیک،بازیکن هندبال: نود دقیقه اطراف خود کسی را درحال سیگار کشیدن نبینم به خودم می‌بالم.

براری، ورزشکار دوومیدانی در این‌بار می‌گوید که سیگار الان به سن زیر 14 سال رسیده‌است و به راحتی همه می‌توانند تهیه کنند حتی بچه‌های مدرسه را هنمایی ولی در خارج از کشور فروختن به این سنین جرم است، امیدوارم با فرهنگ‌سازی و تشویق به تفریحات سالم و ورزش هر روز شاهد کم شدن افراد سیگاری و افزایش سلامتی جامعه باشیم،آموزش، تشویق، ورزش، فراهم کردن امکانات برای جامعه‌ای عاری از دود سیگار.

در این کمپین بسیاری از باشگاه‌ها و هیات‌های استانی شرکت کردند:

هیأت استان قزوین، تیم فوتبال لیگ برتری بانوان پالایش گاز ایلام، تیم فوتبال جوانان مس ویژن با شعار "سیگار سرطان فوتبال" ، نیز به این کمپین پیوستند.


خبرنگار: مونا ربیعیان