یادداشت - علی شفقتی

ساختمان سئول در انتظار « کامپیوتر ورزش »

کارشناس رسانه

  1. ۹ ماه قبل
  2. ۰
سلطانی فر
نوآوران -

    « کامپیوتر ورزش » لقبی بود که دکتر روحانی به مسعود سلطانی‌فر در جلسه رأی اعتماد دولت یازدهم داد، اما آن روز با توجه به فضای سیاسی سنگین حاکم بر مجلس نهم، به نوعی سیاسی‌ترین افرادی که به مجلس معرفی شده بودند از همراهی دولت تدبیر و امید بازماندند. دکتر نجفی، میلی‌منفرد و سلطانی‌فر.

    نجفی با حکم رئیس‌جمهور معاون وی شد و به میراث فرهنگی رفت اما دولتش مستعجل بود. سلطانی‌فر هم به شورای شهر تهران قدم گذاشت. دکتر نجفی پس از چهار ماه از پسِ مشکلات انبوه به یادگار مانده از دولت دهم برنیامد و با تشدید بیماری قلبی کنار رفت و سلطانی‌فر رئیس سازمان میراث فرهنگی شد.

    مسعود سلطانی‌فر که استانداری سه استان زنجان، گیلان و مرکزی و قائم‌مقامی سازمان تربیت بدنی را در کارنامه مدیریتی خود داشت، بر صندلی لرزانی تکیه زد که در چهار سال و اندی پنج رئیس‌ را تجربه کرده بود. در همان روزهای ابتدایی فعالیتش، بسیاری دولت وی را نیز مستعجل می‌دانستند، اما رئیس سازمان میراث فرهنگی با سعه صدر، برنامه‌ریزی و شناسایی نقاط ضعف و قوت مجموعه تحت ریاستش، به کارگیری نظرات متخصصان و نیز ارتباط گسترده با بخش خصوصی و استفاده از نیروهای با تجربه درون سازمانی، سیاست ثبات مدیریتی را در مجموعه عریض و طویل میراث فرهنگی در دستور کار قرار داد و هفته آینده پس از گذشت سه سال با کارنامه موفق و قابل دفاع، در صورت تأیید مجلس سازمان میراث فرهنگی را به مقصد وزارت ورزش ترک می کند. سلطانی‌فر از معدود اعضای دولت است که بارها رئیس جمهور با عباراتی چون «از اقدامات همه جانبه دکتر سلطانی فر در حوزه گردشگری تشکر می کنم» و «از اقدامات معاونت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری رئیس‌جمهور تشکر می‌کنم» از وی تقدیر کرده است. کسب مقام برتر سازمان میراث فرهنگی در جشنواره شهید رجایی نیز گواهی بر این مدعاست.

    سوابق ورزشی مسعود سلطانی‌فر به گونه‌ای است که بسیاری وی را «فردوسی‌پور دولت» می‌دانند که اطلاعات بسیار وسیع و ذی‌قیمتی از ورزش جهان، ایران به ویژه ورزش محبوب فوتبال دارد.

    در این خصوص اظهارنظرهای نخبگان ورزشی، پیشکسوتان ورزش کشورمان و چهره‌های فوتبالی و مدیرانی که در گذشته با سلطانى‌فر همکاری داشته‌اند، مهر تأییدى است بر سوابق و کارنامه موفق وى. تا جایی که در آغاز دولت یازدهم، ورزشی‌ها اعم از مدیران، مربیان و ورزشکاران، مهم ترین حامیان سلطانی‌فر را تشکیل می‌دادند.

    حال و روز نه چندان مساعد ورزش کشورمان، وضعیت نا‌به‌سامان بسیاری از فدراسیون‌های ورزشی، کمبود اعتبارات برای تکمیل انبوهی از طرح‌های نیمه تمام بر جا مانده از دولت‌های قبلی، نبود برنامه مدون و قوی برای بخش جوانان وزارتخانه و البته از همه مهمتر راه پر پیچ‌و‌خم تیم ملی فوتبال برای رسیدن به جام جهانی ٢٠١٨ روسیه که این روزها یکی از دغدغه‌های ورزش دوستان را شکل داده، باعث شده تا جامعه ورزش بیش از هر زمان دیگری برای استقبال از سلطانی‌فر آغوش باز کند.

    سلطانی‌فر در صورت اخذ رای اعتماد از نمایندگان مردم و ورود به ساختمان سئول، می‌تواند با ترمیم فاصله موجود بین وزارت ورزش و تیم ملی فوتبال به ویژه با مرد محبوب این روزهای فوتبال ایران «کارلوس‌کی‌روش» گام مثبتی در تحقق برنامه‌های این پرتغالی کاربلد برای رساندن تیم ملی به مهمترین رقابت‌های فوتبالی جهان در روسیه بردارد.

    رسیدگی به وضعیت پیشکسوتان، رسیدگی به وضعیت دو باشگاه پر طرفدار فوتبال استقلال و پرسپولیس، ثبات مدیریتی، استفاده از مشاوران با تجربه و ارتباط مستمر با ورزشی نویسان می‌تواند از اقدامات مثبت و مؤثر مردی باشد که جواد نکونام کاپیتان سابق تیم ملی وی را یکی از چهره‌های « طلایی‌ترین دوره ورزش ایران » قلمداد کرده است.