گفت و گوی اختصاصی نوآوران درخصوص حمایت ورزشکاران از وزیر پیشنهادی

جهش مثبت ورزش ایران با وزارت شایسته مسعود سلطانی فر

وزیر پیشنهادی دولت روحانی با سابقه‌ی خوبی که از گذشته دارد و همه ورزشکاران امیدوار هستند که این وزیر بتواند تغییر و تحولات اساسی به ورزش دهد. چون‌که از نظر پیشکسوتان و ورزشکاران وزارت ورزش به یک خانه‌تکانی اساسی نیاز دارد. با توجه به این‌که این وزیر، اولین وزیر پیشنهادی دولت روحانی بوده است که در مجلس نهم رأی اعتماد نمایندگان را نتوانسته بود بدست آورد.

  1. ۸ ماه،۴ هفته قبل
  2. ۰
سلطانی فر
نوآوران -

باید به این موضوع اشاره کرد که به دلیل اختلافات مجلس نهم با روحانی داشت، در آن زمان نگذاشتند که وی کابینه انتخابی خود را روی کار بیاورد.‌این مشکلات به شدتی بالا بود که با انتخاب وزیر پیشین ورزش ایران رو به نابودی رفت. درصورتی‌که نمایندگان نمی‌توانستند اختلافات را دراین زمینه کنا بگذارند چون وزرا کابینه مهمترین وزنه‌های دولت هستند. در بهترین حالت امید است که سلطانی‌فر بتواند شرایط را کمی بهتر کند نه این‌که معجزه‌ای در ورزش به وجود آید. در زمان گودرزی فدراسیون‌ها در شرایط نابه‌سامانی قرار داشت و برخی از رشته‌های ورزشی در حال نابودی بوده‌اند. باید در نظر داشت با این همه اتفاقات بدی که در زمان گودرزی در ورزش ایران به وجود آمد و آن حاشیه‌هایی که المپیک و پارالمپیک ایران داشت. باید دید که سلطانی‌فر برای این فدراسیون‌هایی که فقط سرپرست دارند چه خواهد کرد، همچنین او باید رضایت ورزشکاران و همه‌ی عوامل ورزش را که زمان گودرزی اعتماد خود را نسبت به وزیر ازدست داده‌اند دوباره بدست آورد.

ورزشکاران، مربیان و پیشکسوتان امید دارند که سلطانی‌فر رأی اعتماد را در مجلس دهم بدست خواهند آورد. چون نمایندگان مجلس دهم با کارها و وزرای روحانی کاملا آشنا هستند و می‌دانند که او تنها کسی است که می‌تواند ورزش را از این بی‌سروسامانی‌ها نجات دهد. دست‌اندکاران ورزش معتقد هستند که تصمیم در مورد وزیر ورزش تصمیمی است که به آینده تمامی ورزش های فعال کشور متبط است؛ آنها خواهان این هستند که مجلس ورزش را بلاتکلیف نگذارد.

مسعود سلطانی‌فر، وزیر پیشنهادی دولت برای تصدی وزارت ورزش و جوانان معتقد است حل کردن مسائل این قشر صرفاً در گرو فعالیت وزارت ورزش و جوانان نیست و تمام بخش‌ها باید پای کار بیایند. سلطانی‌فر معتقد است که ورزش یکی از ابزارهای مهم ساماندهی و حل مشکلات جوانان است و جوانان باید در محوریت دیده شوند و از ورزش به عنوان ابزاری برای حل مشکلات آنان استفاده شود. او می‌گوید که وزارت ورزش و جوانان، نقش میان‌بخشی و هماهنگی بین بخش‌های مختلف را دارد، باید روز‌به روز بر مسائل جوانان تمرکز شود؛ البته حل کردن مسائل جوانان صرفاً در گرو فعالیت وزارت ورزش و جوانان نیست و تمام بخش‌ها باید پای کار بیایند. سلطانی‌فرد قصد دارد که وقتی به وزارت ورزش رسید، با مطلعین و خبرگان و دست‌اندرکاران بحث و بررسی کند که آیا ادامه وضعیت ورزش به این شکل، به صلاح مملکت است یا نه، اگر که تمامی افراد مرود نظر او  به این نتیجه رسیدند که حرکت در این مسیر به صلاح ورزش است، همین وضعیت ادامه خواهد داشت و مشکلات ورزش را به همین شیوه حل خواهد کرد و اگر غیر از این باشد، به‌دنبال شرایط و روش جدیدی برای بهتر شدن ورزش خواهد گشت. وزیر پیشنهادی دولت تلاش خود را خواهد کرد که از مطلعین، خبرنگاران، پیشکسوتان و دست‌اندرکاران ورزش در مدیریت خود استفاده بیشتری کند.

حمایت از سلطانی‌فر توسط دست‌اندرکاران ورزش :

هادی ساعی(پیشکسوت تکواندو)

نظر شما راجع به سلطانی‌فر، وزیر پیشنهادی ورزش چیست؟

از آن‌جایی که سلطانی‌فر سابقه ورزشی و هم اطلاعات به‌روزی دارد، خود من هم زمانی با او در شورای شهر همکار بودم و وقتی که با او درباره ورزش صحبت می‌کردیم او اطلاعات بالایی داشت. از لحاظ مدیریتی هم در تربیت‌بدنی تغییرات خوبی ایجاد کرده بودند و می‌تواند گفت که از لحاظ مدیریتی هم سابقه خوبی دارند. انشاالله که حضورش در ورزش بتواند تغییر و تحول خوبی ایجاد کند، در سالهای گذشته ورزش ضربه‌های زیادی به خاطر نالایقی مدیرتی خورده است. امیدوارم که سلطانی‌فر بتواند خلاهای ورزش را پر کند، وزارت ورزش و برخی فدراسیون‌ها به یک خانه‌تکانی خوب نیاز دارند.

بیشتر فدراسیون‌ها با سرپرست اداره می‌شد که این امر باعث ضربه‌های زیادی به ورزش شد، آیا سلطانی‌فر می‌تواند شرایط بهتری را برای ورزش ایجاد کند؟

حتما سلطانی‌فر که بیاید یک‌سری تغییراتی ایجاد می‌شود و امیدواریم که این تغییر و تحولات به نفع ورزش باشد.

سلطانی‌فر وزیر پیشنهادی اول دولت روحانی بوده‌است که در مجلس نهم نتوانست را بیاورد به نظر شما می‌تواند در مجلس دهم رای اعتماد را کسب کند؟

فکر می‌کنم با تغییر و تحولاتی که در مجلس ایجاد شده و بالاخره اتفاقات بدی که در المپیک برای کشورمان افتاد، من فکر می‌کنم که نماینده‌های مجلس هم در این فکر هستند که فر جدیدی وزیر شود، از این‌که گودرزی استعفا داده هم نگذریم. امیدوارم که دولت همکاری لازم را با دولت انجام دهد. انشاالله که نمایندگان مجلس به فکر این بیافتند که ورزش هم به یک مدیر خوب و توانمند نیاز دارد. وزرش برای کشور ما که بیشتر جمعیتش را جوانان تشکیل داده است بسیار امر مهمی محسوب می‌شود. که مهمترین وزاری هر کابیننه وزیر ورزش است که باید در حوزه جوانان و ورزش بلاخره توانمند باشد. فکر می‌کنم که سلطانی‌فر این مشخصات را داشته باشد. امیدوارم با حمایت‌های مجلس او بتواند رای اعتماد را کسب کند تا بتواند وزیر ورزش باشد.

بهنام محمودی(پیشکسوت والیبال)

شما وزیر پیشنهادی روحانی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

اول از هر چیز باید به گودرزی خسته نباشید بگم بابت تمام زحماتی که  در دوره وزارتش کشیده بودند. سلطانی‌فر یکی از گزینه‌های خوب ورزش است. فکر می‌کنم قدرتمندان ما ورزش را باید الویت اول خود قرار دهند نه اولویت آخر برای اینکه ورزش به عنوان یک پیشرو برای جلوگیری از جرم و جنایت و سلامت همه در ورزش خلاصه می‌شود. هرچقدر که هزینه در ورزش شود مشکلات اجتماعی و بهداشت کم می‌شود. بالاخره این کارها نیاز به حمایت نمایندگان و دولت مردان دارد، سلطانی‌فر در زمان هاشمی‌طبا، معاون امور مالی تربیت بدنی بوده است که در آن مقطعه ورزش ایران پیشرفت‌های خوبی داشت و می‌توان در یک جمله گفت که دوره هاشمی‌طبا دوران طلایی ورزش بوده‌است در آن زمان ورزش شرایط خوبی داشت. سلطانی‌فر یکی از کمک‌های اصلی هاشمی‌طبا در آن دوره بوده که توانسته موفقیت‌های خوبی برای ورزش به ارمغان بیاورند. او می‌توانند انتخاب‌های مناسبی برای ریاست فدراسیون‌ها داشته باشد، سلطانی‌فر با لابی‌های سیاسی با نمایندگان و دولت مردان می‌تواند شرایط ورزش را بهتر ای این که هست کند.

سلطانی‌فر یکی از پیشنهادهای روحانی قبل از گودرزی بوده‌است که در مجلس نهم رای نیاور ولی به نظر شما می‌تواند در این مجلس رای بیاورد؟

سلطانی‌فر اولین وزیر پیشنهادی دولت روحانی بود که به نظر من در آن مقطع شرایط کمی سیاسی بوده‌است، بحث اصولگرایان در مجلس نهم مطرح بوده است که این امر باعث شد که او در مجلس نهم را نیاورد.  درحال حاضر نماینده‌ها دیگر با ویژگی‌های دولت روحانی  آشنا شده‌اند و قطعا سیعی می‌کنند تا با وزرای روحانی تعاملات خوبی داشته باشند، دراین شرایط بحرانی که دولتن دارد فکر می‌کنم سلطانی‌فر بتواند رای اعتمادد مجلس را بدست آورد. چون او می‌تواند شرایط ورزش را به خوبی تغییر دهد و کمک ورزش کند. او با برنامه‌ای که از گذشته داشته است پا به این عرصه ‌می‌گذارد. امیدوارم که بتواند تعامل خوبی با دولت مردان داشته باشد. سلطانی‌فر در بحث انتخاب رایست فدراسیون‌ها موفق به نظر می‌رسد، او به نظر می‌تواند ساختار ورزش را بهبود بخشد. جایگاه ورزش ما خیلی بالاتر از این است که درحال حاضر هستیم.

مریم طوسی(ورزشکار دوومیدانی)

شما فکر می‌کنید سلطانی‌فر می‌توانند اوضاع ورزش ایران را تغییر دهد؟

امیدوارم که سلطانی‌فر به پیشرفت ورزشی کمک کند، مخصوصا به ورزش‌های پایه مثل دوومیدانی و ژیمناستیک کمک کند که اگر ورزش‌های پایه ما قوی شود روی دیگر ورزش‌های دیگر تاثیر مثبت بگذارد، امیدوارم که دیدگاه بهتری به این ورزش‌ها داشته باشد با توجه به اینکه سوابق گذشته او که یک دوره در تربیت‌بدنی بودند و عملکرد خوبی در آن دوره داشتند فکر می‌کنم که این توانایی را دارند که بتوانند به ورزش ایران کمک کنند. که در هر ورزشی، ورزشکاران بتوانند پرچم ایران را بالا ببرند همه این هدف هر وزیری در ورزش است مهم این ایت که بتواند این هدف را به درستی انجام دهد و اینکه رابطه‌ای که بین او و دولت مردان هست بتواند به این اوضاع کمک کند. با توجه به این‌که در المپیک 144 مدال برای دوومیدانی توزیع می‌شد ولی سهم ما از دریافت این مدال‌ها خیلی کم است، ولی خوب ما این توانایی را داریم که بیشتر از این مدال کسب کنیم و این امر به هدایت درست وزیر ورزش دارد. در نهایت من امیدوارم که این حمایت ار سوی سلطانی‌فر انجام شود.

بهنام ابوالقاسم‌پور( پیشکسوت فوتبال)

با توجه به این‌که سلطانی‌فر، اولین وزیر پیشنهادی دولت دهم بوده است ، نظرشما راجع به او چیست و اینکه سلطانی‌فر قبل از وزیر شدن مثل وزرای قبل درباره سرخابی‌ها و خصوصی‌سازی این دو تیم صحبت‌هایی کرده است؟

وزرای گذشته هم هچنین تصمیمی گرفته بودند که اگر این افاق رخ دهدٰ اتفاقی کاملا نادر در ورزش ایران می‌افتد. ایشاالله که سلطانی‌فر با ارتباطاتی که با رییس جمهوری دارد بتواند این کار را انجام دهد. به نظر من کار بزرگی است و می‌تواند رزومه کاری خیلی خوبی از خودش به‌جای بگذارد. حالا باید دید که شرایط حضور او در وزارت ورزش چگونه است. آیا می‌تواند این کار بزرگ را در ورزش انجام دهد.

شما سلطانی‌فر را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

به نظر من می‌تواند عملکرد خوبی داشته‌باشد به خاطر این‌که قبلا هم در وزارت ورزش بوده‌است. زمان هاشمی‌طبا که وزرات ورزش این‌گونه مثل امروز نبوده است و با توجه به این‌که او ورزش را از نزدیک لمس کرده، زمان هاشمی‌طبا هم زمان خیلی خوب ورزش بوده‌است، کارشناس‌های خوبی در آن دوران ورزش را آنالیز می‌کردند با توجه به این‌که خود او یک فرد ورزشی بوده در آن دوران که ورزش ایران در دوران طلایی خود به سر می‌برد امیدوارم که سلطانی‌فر هم از تجربیات هاشمی‌طبا در دوره وزارت خود استفاده کند. در زمان گودرزی نارضایتی‌های زیادی در ورزش بوده‌است که امیدوارم که او بتواند رضایتمندی جامع ورزشی را بدست آورد. حالا اگر سلطانی‌فر به صورت نسبی هم رضایت ورزشکاران را بدست آورد در وزارت خود موفق بوده است. با توجه به سوابق گذشته‌ای که درارد می تواند رای اعتماد مجلس را بدست آورد.  در نهایت امیدوارن که بتواند خواسته ورزشکاران را انجام دهد.

مهدی رهبری( مربی تیم ملی هندبال)

نظر شما درباره وزیر پیشنهادی روحانی چیست؟

من شناخت کافی روی سلطانی‌فر ندارم اما از این‌که فردی با سابقه خوبی که در ورزش دارد وارد این عرصه شود خوشحال هستم. به نظرم او می‌توند یک مدیر ورزشی خوب باشد. با این در این جا به این مصرع اشاره کنم که مشک آن است که خود ببوید نه آنکه عطار بگوید  درست است که هاشمی‌طبا یکی از بهترین مدیران ورزش ایران بوده است و در زمان ریاست او ورزش در دوران طلایی خود بوده است همانطور که در دوران مهرعلی‌زاد دوران طلایی ورزش بود. وقتی یک نفر در کاری هنری دارد باید دید که از این هنر گونه استفاده می‌کند، اگر هاشمی‌طبا که مدیر خوبی بوده سلطانی‌فر را تایید کرده پس باید امیدوار باشیم که او بتواند به بی‌سروسامانی‌های ورزش خاتمه دهد. در واقع رسیدن به افتخارات ملی ورزشکاران نشان دهنده این است که وزیری لایق روی کار آمده است. چون ورزش برای همه مردم ایران اهمیت دارد و اگر ورزشی افتخار ایران شود کل مردم ایران خوشحال خواهند شد. امیدوارم که سلطانی‌فر از پس این سمت برآید و بتواند تغییرات خوبی در ورزش ایجاد کند.

برخی دیگر ورزش دوستان درباره وزیر پیشنهادی این‌گونه صحبت کردند:

رییس فدراسیون فوتبال گفت: دکتر سلطانی فر علاوه بر اشراف به ورزش، به فوتبال نیز اشراف کامل دارد و حتی از وضعیت هیات های فوتبال استانهای ما نیز آگاه است.

منتقمی سرپرست سابق باشگاه پرسپولیس گفت :سلطانی فر تاکید زیادی به ورزش همگانی و پروژه‌های عمرانی و ورزش بانوان دارند و این دیدگاه می‌تواند موجبات رونق ورزش در ابعاد مختلف را فراهم آورد.

رئیس فدراسیون اسکی : ورزش ایران با حضور سلطانی‌فر به رشد و توسعه بهتری می‌رسد.

دکتر هاشمی: امیدوارم با حضور سلطانی فر شرایط دریافت اعتبار ورزش و جوانان بهتر شود.

معاون فرهنگی آموزش و پژوهش وزارت ورزش و جوانان گفت: فدراسیون ها و حوزه آموزش وزارتخانه باید با یک هم افزایی مثبت، کیفیت آموزش را در ورزش کشور ارتقاء دهند.

علیرضا دبیر، قهرمان المپیک سیدنی و عضو شورای شهر تهران معتقد است ،دکتر سلطانی فر گزینه دولت برای وزارت ورزش و جوانان اشراف کامل به حوزه ورزش دارد.

مدیرکل ورزش و جوانان استان بوشهر : خوشبختانه سلطانی فر کاملا به حوزه ورزش واقف است و می تواند به خوبی با اهالی ورزش رابطه برقرار کند و مشکلات آن را مرتفع نماید.

سهیلا جلودارزاده نمایند مجلس با اشاره به مسائل و مشکلات موجود در قشر جوان گفت: من برای سلطانی فر آرزوی موفقیت دارم و امیدوارم با تمرکز بر رسالت اصلی در حوزه جوانان بتواند زندگی را به این حوزه برگرداند.

جمشید نظمی مدیر کل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی گفت : سلطانی فر با تفکرات و سیاست های جدید گره گشای مشکلات جدی ورزش و امور جوانان خواهد بود.

مدیر کل ورزش و جوانان استان زنجان: کارنامه سلطانی فر نشان از توانمندی او در حوزه ورزش و جوانان دارد.

دکتر رحیم عبادی، رئیس سازمان ملی جوانان در دولت اصلاحات در خصوص معرفی مسعود سلطانی فر به مجلس گفت: ایشان در مسئولیت های پیشین خود چه در سطح استانی و چه در سطح ملی متعهد و موفق بوده اند.

ماینده مردم گلپایگان و خوانسار معتقد است سلطانی فر توان مدیریتی اش را در سازمان میراث فرهنگی نشان داده و به همین دلیل گزینه مناسبی برای وزارت ورزش و جوانان است.

سهراب مرادی دارنده مدال طلا المپیک ریو ۲۰۱۶ : دارنده مدال طلای بازیهای المپیک ریو ابراز امیدواری کرد که حضور سلطانی فر در راس وزارت ورزش و جوانان، رونق و شکوفایی ورزش کشور را به دنبال داشته باشد.

مدیرکل ورزش و جوانان استان یزد با اشاره به اینکه سلطانی فر بهترین گزینه برای وزارت ورزش و جوانان استان گفت: با انتخاب سلطانی فر قطعا شاهد تحول چشمگیری در حوزه ورزش و جوانان خواهیم بود.

رئیس فدراسیون قایقرانی گفت: خوشبختانه سلطانی فر کاملا به حوزه ورزش واقف است و می تواند به خوبی با اهالی ورزش رابطه برقرار و مشکلات آن را مرتفع کند.

بهداد سلیمی: امیدوارم شرایط برای حضور دکتر سلطانی فر در وزارت ورزش و جوانان فراهم شود. مطمئنا وی می‌تواند به روند رو به رشد ورزش ایران کمک کند.

رییس فدراسیون تکواندو معتقد است معرفی دوباره دکتر سلطانی فر برای وزارت ورزش و جوانان بیانگیر حساسیت رییس جمهور به ورزش و توانمندی گزینه پیشنهادی در مدیریت است.


خبرنگار: مونا ربیعیان