یادداشت - حسین قادری

ترمیم کابینه در ایستگاه ورزش و جوانان

کارشناس ورزش

  1. ۸ ماه،۴ هفته قبل
  2. ۰
ورزش و جوانان
نوآوران -

    یکی از نقاط ضعف عمده در دولت تدبیر و امید، صدارت محمود گودرزی بر وزارت ورزش و جوانان بود. به‌طوری‌که نمی‌توان تفاوت عمده‌ای در عملکرد وزارت ورزش در دولت محمود احمدی‌نژاد و در دوره صدرات محمود گودرزی یافت.

    از جمله موارد دال بر ناکارآمدى محمود گودرزی، می‌توان به رد صلاحیت نیروهای شایسته برای ریاست فدراسیون‌های مختلف از جمله فدراسیون فوتبال، انتصاب نیروهای طرفدار قالیباف در سمت‌های مختلف از جمله برخی معاونت‌ها، انتصاب مجری صدا‌و‌سیما به ریاست مرکز روابط‌عمومی وزارتخانه و بعد از آن به سرپرستی اداره کل بین‌الملل وزارت ورزش، ممانعت از ورود بانوان به ورزشگاه‌هایی که پیشتر اجازه ورود به آن را داشتند و... اشاره کرد. این‌ها تنها بخشی از معامله‌گری‌های گودرزی با مخالفان دولت است که اگر بخواهیم همه آن‌ها را لیست کنیم، سیاهه‌ای مى‌شودآن سرش ناپیدا!

    البته نمی‌توان بابت وزارت گودرزی به رئیس‌جمهور خرده‌ای گرفت، چراکه وزارت او دستپخت مجلس نهم برای دولت است. حسن روحانی ابتدا مسعود سلطانی‌فر، سپس رضا صالحی امیری و پس از آن نصرالله سجادی را برای وزارت ورزش معرفی کرده بود که همچون برگ خزان یکی پس از دیگری با بی‌مهری نمایندگان تندروی مجلس نهم رو‌به‌رو و از فرصت خدمت به جوانان کشور محروم شدند. با عنایت به تمام این موضوعات، لزوم برکناری گودرزی و معرفی یک وزیر کاربلد به شدت احساس می‌شد که با روی کار آمدن مجلس امید، رئیس‌جمهور محترم نیز ندای مردم و افکار عمومی را لبیک گفته و دست به تغییر زد.

    همان‌طور که در خبرها آمده است، مسعود سلطانی‌فر به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان به مجلس دهم معرفی شده است اما سلطانی‌فر کیست؟

     مسعود سلطانی‌فر سیاست‌مدار اصلاح‌طلب و عضو حزب اعتماد ملی است. از سوابق وی می‌توان به عضویت در چهارمین دوره شورای اسلامی شهر تهران، 12 سال استانداری در سه استان گیلان، زنجان و مرکزی در دولت‌های سازندگی و اصلاحات، هشت سال معاونت سیاسی در استانداری‌های فارس، همدان و هرمزگان، عضویت در هیأت مدیره سازمان منطقه آزاد کیش، عضویت در مرکز پژوهش‌های مجمع تشخیص مصلحت نظام، معاونت رئیس‌جمهور و ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری در دولت تدبیر‌و‌امید و بسیاری از مناصب مدیریتی دیگر اشاره کرد که به‌زعم کارشناسان همگی با موفقیت همراه بوده است.

    علاوه بر سوابق مذکور، آقای سلطانی‌فر دارای سوابق ورزشی نظیر معاونت اداری و مالی سازمان تربیت بدنی نیز هست. سلطانی‌فر علاوه بر سوابق مدیریتی موفق و شایان توجه، محبوبیت قابل توجهی نیز در بین اهالی ورزش دارد و قطعاً ورزشکاران و دلسوزان ورزش از وزارت سلطانی‌فر استقبال خواهند کرد.

    همان‌طور که پیشتر گفته شد، مسعود سلطانی‌فر در سال ٩٢ به عنوان وزیر پیشنهادی ورزش و جوانان به مجلس نهم معرفی شد که با ١١٧ رأی موافق و ١٤٨ رأی مخالف و ١٨ رأی ممتنع، موفق به کسب رأی اعتماد از رادیکال ترین مجلس بعد از انقلاب نشد. با توجه به خانه تکانی اساسی مجلس توسط مردم در ٧ اسفند ماه سال گذشته و تغییر نگرش مجلس دهم، به نظر می‌رسد سلطانی‌فر برای کسب رأی اعتماد نمایندگان مشکلی نخواهد داشت و باید خود را برای به دست گرفتن سکان ورزش کشور آماده کند.

    اما از دیگر نکات حائز اهمیت این است که در وزارت ورزش و جوانان ورزش اولویت دارد یا امور جوانان؟

    از زمان ادغام سازمان‌های تربیت بدنی و سازمان جوانان که اتفاقاً مخالفان سرسختی نیز داشت، همواره توجه مسؤولین به امر ورزش بسیار بیشتر از توجه آن‌ها به امور جوانان بوده است. در واقع با ادغام دو سازمان مذکور و تأسیس وزارت ورزش و جوانان، امور مربوط به قشر جوان جامعه مظلوم واقع شده و به دست فراموشی سپرده شده است. شاید یکی از دلایل مخالفان ادغام این دو سازمان نیز بی‌توجهی به مسأله جوانان بوده است.

    از سلطانی‌فر انتظار می‌رود در صورت کسب رأی اعتماد از نمایندگان و جلوس بر کرسی وزارت، بیش از وزرای پیشین به امور جوانان بپردازد. وضع نامطلوب معاونت جوانان در این وزارتخانه به معنای این نیست که حال و روز ورزش قهرمانی در کشور خوب است. قطعاً از کشوری با ٨٠ ملیون جمعیت که عمده آنان را جوانان تشکیل می‌دهند، انتظار موفقیت‌های ورزشی بیشتری در عرصه بین‌المللی وجود دارد که به جرأت می‌توان گفت ویترین ورزش قهرمانی کشور تعداد مدال‌های المپیک است. قطعاً سلطانی‌فر در صورت رسیدن به مقام وزارت تلاش خواهد کرد تا با استفاده از مشاوران ورزشی آگاه و نیروهای دلسوز ورزش کشور را ولو به اندازه قدمی به پیش براند. در پایان لازم به ذکر است که نباید از سلطانی‌فر در صورت جلب نظر مساعد بهارستان نشینان، توقع معجزه آنى داشت، چراکه وی وارث خرابی‌ها و ویرانی‌های دوره‌های پیشین خواهد بود و ترمیم این ویرانی‌ها نیازمند صبر و شکیبایی و کار مداوم است.